Լեհաստանն ավարտել է ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրի վավերացման գործընթացը
Լեհաստանն այս տարվա օգոստոսի 26-ին ավարտել է ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացման գործընթացը։ Այդ մասին լեհական Կատովիցա քաղաքում կլիմայի փոփոխման մասին ՄԱԿ 24-րդ համաժողովին նվիրված ճեպազրույցում ասել է Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Պավել Չեպլակը։
«Հավաստիացնում եմ՝ Լեհաստանը կասկած չունի, որ նոր վարչապետը մտադիր է զարգացնել ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները»,- նշել է դեսպանը։
Պատասխանելով NEWS.am-ի հարցին, թե ինչ հաջողությունների են հասել կողմերն անցյալ տարի Հայաստան Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավար Վիտոլդ Վաշիկովսկու այցից հետո, Չեպլակը նշեց նախեւառաջ փոխադարձ այցերը՝ երկու երկրների ԱԳՆ-ների եւ խորհրդարանների մակարդակով։
«Անցյալ տարվա աշնանից գրանցվել է Հայաստանի եւ Լեհաստանի երկկողմ համագործակցության լավ ժամանակաշրջան»,- հայտարարեց նա՝ հավելելով, որ նոյեմբերին իրենք սպասում են ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանի այցին։

Польша закончила процесс ратификации соглашения ЕС-Армения
Польша закончила процесс ратификации Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС уже 26 августа этого года. Об этом в беседе с журналистами заявил посол Польши в Армении Павел Чеплак во время брифинга, посвящённого 24-ой Конференции ООН по изменению климата в польском городе Катовица.
Отвечая на вопрос Новости Армении-NEWS.am, каких успехов достигли стороны после визита главы МИД Польши Витольда Ващиковского в Армению в прошлом году, Павел Чеплак отметил прежде всего частоту взаимных визитов на уровне МИД и парламентов двух стран.
Также ожидается участие государственной делегации в конференции, которая пройдет в декабре в Катовице.