ԵՄ-ն ու Բրիտանիան չեն կարողացել էական առաջընթացի հասնել բրեկզիթի հարցում
ԵՄ անդամ-երկրների ղեկավարների եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի  միջեւ խորհրդակցությունները բրեկզիտի հարցում առաջընթաց չեն ապահովել՝ տեղեկացնում է Reuters–ը։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել երեկ՝ սեպտեմբերի 20-ին, ԵՄ գագաթաժողովի մասնակիցների ընթրիքի ժամանակ։
Իր ելույթում Թերեզա Մեյն ընդգծել է, որ բրեկզիտի հարցի ձգձգումը չի կարող «հնարավոր օպերացիա 2» համարվել։ Նա նաեւ մերժել է Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Բրիտանիայի մնացած մասի միջեւ մաքսակետ կառուցելու Եվրահանձնաժողովի առաջարկությունը։
Սեպտեմբերի 20-ին Եվրամիության 27 անդամ-երկրների ներկայացուցիչները Թերեզա Մեյի բացակայությամբ քննարկել են բրեկզիտին վերաբերող իրենց հետագա գործողությունները։

ЕС и Британия не смогли достичь существенного прогресса по вопросу Брексита
Консультации между лидерами государств-членов ЕС и премьер-министром Великобритании Терезой Мэй не продемонстрировали существенного прогресса по вопросу Брексита, сообщает DW  со ссылкой на  Reuters.
Переговоры состоялись в среду, 19 сентября, во время ужина участников саммита Европейского Союза, который прошел в четверг в Зальцбурге.
В своей речи Тереза Мэй подчеркнула, что британская сторона не считает затягивание переговоров по брекзиту ''возможной опцией 2''. В свою очередь, она отклонила предложение Еврокомиссии установить таможенную границу между Северной Ирландией и остальной частью Британии.
В четверг, 20 сентября, в Зальцбурге представители 27 государств Евросоюза в отсутствие Терезы Мэй обсудили свои дальнейшие действия по брекзиту.