ԵՄ-ն ու Բրիտանիան չեն կարողացել էական առաջընթացի հասնել բրեկզիթի հարցում
ԵՄ անդամ-երկրների ղեկավարների եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի  միջեւ խորհրդակցությունները բրեկզիտի հարցում առաջընթաց չեն ապահովել՝ տեղեկացնում է Reuters–ը։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել երեկ՝ սեպտեմբերի 20-ին, ԵՄ գագաթաժողովի մասնակիցների ընթրիքի ժամանակ։
Իր ելույթում Թերեզա Մեյն ընդգծել է, որ բրեկզիտի հարցի ձգձգումը չի կարող «հնարավոր օպերացիա 2» համարվել։ Նա նաեւ մերժել է Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Բրիտանիայի մնացած մասի միջեւ մաքսակետ կառուցելու Եվրահանձնաժողովի առաջարկությունը։
Սեպտեմբերի 20-ին Եվրամիության 27 անդամ-երկրների ներկայացուցիչները Թերեզա Մեյի բացակայությամբ քննարկել են բրեկզիտին վերաբերող իրենց հետագա գործողությունները։

EU, UK Fail to Achieve Significant Progress on Brexit Talks
Talks between the leaders of the EU member states and the UK Prime Minister Theresa May did not demonstrate significant progress on Brexit, Reuters reported.
The talks were held on Wednesday during the dinner of the participants of the EU summit, which will be held on Thursday in Salzburg.
Theresa May noted that “extending negotiations isn't an option”.
In turn, she rejected the proposal of the European Commission to establish a customs border between Northern Ireland and the rest of Britain.
“At this stage, it’s a standstill. There is no progress,” Lithuanian President Dalia Grybauskaite told Reuters after the dinner.