Պորոշենկոն դատի է տվել BBC-ին զրպարտանքի համար
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն դատի է տվել բրիտանական Բի-Բի-Սի լրատվամիջոցին զրպարտանքի համար: Այս մասին գրում է The Telegraph-ը:
Դատական գործընթացի համար առիթ է հանդիսացել BBC-ում հրապարակված այն տեղեկատվությունը, որի համաձայն Պորոշենկոն Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպելու համար Թրամփի անձնական փաստաբանին վճարել է 400 հազար ԱՄՆ դոլլար: Ուկրաինայի նախագահի ներկայացուցիչների խոսքերով այս տեղեկատվությունը «չի համապատասխանում իրականությանը և հարված է հասցնում նրա արժանապատվությանը»:
Պորոշենկոյի փաստաբանները նշում են նաև, որ «այս հրապարակումը հարված է հասցրել Պորոշենկոյի հեղինակությանը, ինչը հատկապես վտանգավոր է այն պատճառով, որ նա ակտիվ կերպով հակակոռուպցիոն քայլեր է իրականացնում Ուկրաինայում»:
Նշենք, որ BBC-ն հրաժարվել է ուղղում կամ ներողություն հրապարակել և նյութը հասանելի է BBC-ի կայքում:
Վերոնշյալ հանդիպումը տեղի է ունեցել 2017թ. հունիսին: Իսկ այս տարվա հունվարի վերջին Պորոշենկոն հայտարարեց, որ իր հարաբերությունները Դոնալդ Թրամփի հետ փայլուն են:

Порошенко подал в суд на BBC
Поводом для этого стала публикация BBC о том, что Порошенко заплатил за встречу с Дональдом Трампом по меньшей мере 400 тысяч долларов. По словам представителей украинского лидера, данная информация «не соответствует действительности и бьет по его достоинству».
К тому же, утверждают адвокаты, публикация «нанесла ущерб репутации Порошенко, что особенно опасно, поскольку тот активно продвигает на Украине антикоррупционные шаги».
Отметим, что BBC отказалась опубликовать исправление или извинение, материал до сих пор доступен на сайте издания. А вышеупомянутая встреча двух президентов состоялась в июне 2017 года.
В конце января этого года Порошенко заявил, что его отношения с его американским коллегой Дональдом Трампом складываются блестяще.