Ադրբեջանի կողմից հնչող պատերազմական սպառնալիքները հեռանկար չունեն․ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության անկախույան 27-րդ տարեդարձի առիթով տոնական ընդունելություն է հրավիրել, որի ընթացքում դիմել է ուղերձով։
Իր ելույթում նա նշել է․ «Մեր արտաքին քաղաքական ամենակարևոր հիմնախնդիրը Արցախի հարցի խաղաղ կարգավորումն է։ Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել։ Մենք կողմ ենք խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը և անելու ենք մեզանից կախված ամեն ինչ՝ հարցը բանակցային ճանապարհով լուծելու համար։ Ադրբեջանի կողմից հնչող պատերազմական սպառնալիքները չունեն որևէ հեռանկար. ենթադրել, թե մենք վախենալու ենք այդ սպառնալիքներից և բավարարելու ենք Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումները, սին են։ Այո, մենք կառուցում ենք խաղաղասեր, ժողովրդավար և մարդասիրական գաղափարներ դավանող պետություն, բայց դա չի նշանակում, թե մենք չենք պատրաստվում պաշտպանել մեզ, մեր հայրենիքը, մեր ապագան»։
Նա ընդգծել է, որ «Արտաքին քաղաքական ոլորտում մենք աշխատում ենք, որպեսզի մեր բոլոր միջազգային գործընկերների համար հասկանալի լինի Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների իրական բովանդակությունը»: Վարչապետը ևս մեկ անգամ շեշտել է,  որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ շրջադարձեր չեն լինելու:
«Մեր գլխավոր ռազմավարական դաշնակիցը Ռուսաստանի Դաշնությունն է, որի հետ մենք կապված ենք բազում և դարավոր կապերով։ Մենք մտադիր ենք էլ ավելի խորացնել մեր համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում։ Մենք նաև զարգացնելու ենք մեր հարաբերությունները Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի հետ, ինչպես նաև մեր անմիջական հարևանների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ»,- հավելել է Փաշինյանը։

Пашинян: "Озвучиваемые Азербайджаном угрозы войны не имеют никаких перспектив"
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, 21 сентября, по случаю 27-летия независимости Республики Армения провел праздничный прием.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, в ходе приема премьер направил поздравительное послание по случаю Дня независимости.
"Главным вопросом нашей внешнеполитической повестки является мирное урегулирование арцахского вопроса. Наша позиция не изменилась.
Мы выступаем за исключительно мирное урегулирование и сделаем все от нас зависящее для разрешения вопроса путем переговоров. Озвучиваемые Азербайджаном угрозы войны не имеют никаких перспектив: предполагать, что мы испугаемся этих угроз и удовлетворим максималистские амбиции Азербайджана, – бесполезно.
Да, мы строим миролюбивую, демократическую и приверженную идеям гуманизма страну, однако это не значит, что мы не собираемся защищать себя, нашу Родину, наше будущее», – сказал в частности премьер Армении.
"В сфере внешней политики мы работаем, чтобы для всех наших международных партнеров было понятным реальное содержание происходящих в Армении событий. Мы говорили и говорим: во внешней политике Армении реверсов не будет", – указал Пашинян.
"Наш главный стратегический союзник – РФ, с которой мы связаны многочисленными и вековыми связями. Мы намерены еще больше углублять наше сотрудничество с РФ – как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Мы будем развивать и наши отношения с ЕС, США, а также с нашими непосредственными соседями – Грузией и Ираном", – подчеркнул премьер.