ՌԴ ՊետԴումայի հանձնաժողովի նախագահն անհնար է համարում Ադրբեջանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին
Ադրբեջանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին հնարավոր չէ, կարծում է Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հարցով հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը։
«Անձամբ ես ողջունում եմ Ադրբեջանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Բայց դա գործնականում անհնար է, քանի որ փաստաթղթերի փոփոխություն է պահանջում։ Անդամակցության վերաբերյալ որոշումը կայացվում է կոնսենսուսի սկզբունքով։ Սակայն Հայաստանը կկասեցնի այդ որոշումը»,- ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, Բաքվում ասուլիսի ժամանակ ասել է Կալաշնիկովը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի խորհրդարանում ռուս-ադրբեջանական բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Հուսեյնլին հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակացության հարցը կարող է քննարկվել։

Армения заблокирует вступление Азербайджана в ОДКБ: глава комитета Госдумы в Баку
Глава комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников считает невозможным вступление Азербайджана в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), сообщает РИА Новости.
Ранее председатель российско-азербайджанской группы межпарламентского сотрудничества Али Гусейнли заявил, что в новых геополитических условиях можно рассмотреть вопрос участия Азербайджана в ОДКБ. МИД Армении дал понять, что воспользуется правом вето в случае рассмотрении этого вопроса.
"Лично я приветствую вступление Азербайджана в ОДКБ. Но это практически невозможно, так как необходимо изменение документов. Решение о вступлении принимается на основе консенсуса. Однако Армения заблокирует данное решение", - заявил Калашников на пресс-конференции в Баку.