Թրամփի փաստաբանը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն կհասնի Իրանի ներկայիս իշխանությունների տապալմանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանին պնդում է, որ Թեհրանի դեմ Վաշինգթոնի սահմանած պատժամիջոցները աշխատում են և արդյունքում կհանգեցնեն հեղափոխության, որի արդյունքը կդառնա Իրանի ներկայիս իշխանությունների տապալումը: Այս մասին նա հայտարարել է Իրանա-ամերիկյան միությունների կազմակերպության համաժողովի ժամանակ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` հղում կատարելով Reuters գործակալությանը:
«Ես չգիտեմ, թե մենք նրանց երբ կտապալենք»,- ասել է Ջուլիանին՝ խոսելով Իրանի իշխանությունների մասին: «Դա կարող է տեղի ունենալ մի քանի օրվա, ամիսների կամ տարիների ընթացքում,- նշել է նա: - Բայց դա տեղի է ունենալու»:
«Իրանի ժողովուրդը, ակնհայտորեն, չափից ավելի համբերեց»,- ասել է ԱՄՆ նախագահի փաստաբանը: Նրա խոսքով՝ Վաշինգթոնի սահմանած ամերիկյան պատժամիջոցները աշխատում են, ինչը բացասաբար է անդրադառնում Իրանում տնտեսական վիճակի վրա: «Նման պայմանները հաջողված հեղափոխության են հանգեցնում»,- հավելել է նա:
Reuters- ի փոխանցմամբ`  Ջուլիանիի մասնակցությունը միջոցառմանը եղել է մասնավոր, սակայն, ինչպես հիշեցնում է գործակալությունը, նա հանդիսանում է ԱՄՆ նախագահի ամենամոտ դաշնակիցներից մեկը: Նախագահի փաստաբանի խոսքերը հակասում են ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնական դիրքորոշմանը, որը նախկինում հայտարարել էր, որ չնայած կոշտ պատժամիջոցների կիրառմանը, Վաշինգտոնը չի ձգտում տապալել Իրանի իշխանություններին:

Адвокат Трампа заявил, что США добьются свержения правительства Ирана
Адвокат президента США Дональда Трампа Рудольф Джулиани утверждает, что санкции, введенные Вашингтоном в отношении Тегерана, работают и в итоге приведут к революции, результатом которой станет свержение нынешних иранских властей. Об этом он заявил, выступая в субботу на форуме Организации ирано-американских сообществ, которая выступает против правительства в Тегеране, передает "ТАСС", ссылаясь на Reuters.
"Я не знаю, когда мы свергнем их", - сказал Джулиани, говоря про иранские власти. "Это может произойти в течение нескольких дней, месяцев или лет, - утверждал он. - Но это произойдет".
"Народ Ирана, очевидно, достаточно натерпелся", - сказал адвокат президента США. По его словам, американские санкции, введенные Вашингтоном, работают, что негативно влияет на экономическую ситуацию в Иране. "Такие условия приводят к успешной революции", - добавил он.
Reuters отмечает, что Джулиани выступал на мероприятии как частное лицо, однако, как напоминает агентство, он является одним из ближайших союзников Трампа. Слова адвоката президента противоречат официальной позиции администрации США, которая ранее заявляла, что, несмотря на введение жестких санкций, Вашингтон не стремится к свержению иранских властей.