Ամերիկացիները ցանկանում են քաոս և անկարգություններ ստեղծել Իրանում. Ռոհանի
ԱՄՆ-ն ցանկանում է Իրանում անվտանգության սպառնալիք ստեղծել տարածաշրջանում «փոքր վարձկան պետությունների» միջոցով, սակայն Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է դիմակայել նրանց: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին` նախքան Նյու Յորք մեկնելը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեային մասնակցելու համար, գրում է PressTV-ն:
«Ամերիկացիները ցանկանում են քաոս և անկարգություններ ստեղծել` Իրան վերադառնալու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով, այնպես, ինչպես նախկինում էր, բայց դա անհնար է», - ասել է Իրանի նախագահը: «Դրանք անհասանելի երազանքներ են, և Ամերիկան երբեք չի հասնի այդ նպատակներից որևէ մեկին», - ավելացրել է Ռոհանին:
Վերջինիս նշել է, որ ԱՄՆ-ն տարածաշրջանային երկրներին հրահրում է Իրանի դեմ` նկատի ունենալով Ախվազ քաղաքում ահաբեկչական հարձակումը: «Մեզ համար հստակ է, թե ով է դա արել», - ասել է Ռոհանին` հավելելով, որ «տարածաշրջանի այս բոլոր փոքրիկ վարձկան երկրների հովանավորը Ամերիկան է»:

Роухани: США хотят создать угрозу безопасности в Иране
США хотят создать угрозу безопасности в Иране посредством небольших государств-наемников регионе, но Исламская Республика готова противостоять им. Об этом заявил президент Хасан Роухани  перед отъездом в Нью-Йорк для участия в Генеральной Ассамблее ООН, передает PressTV
По его словам, американцы хотят создать хаос и беспорядки, чтобы создать  условия для своего возвращения в Иран, как это было в прошлом,  но это  невозможно. ''Это недостижимые мечты, и Америка никогда не достигнет какой-либо из этих целей'', - добавил Роухани.
22 сентября во время военного парада в иранском городе Ахваз произошел теракт. Огонь по людям открыли неизвестные вооруженные лица, находившиеся за трибуной. Погибли 25 человек, около 60  получили ранения. Сегодня, 24 сентября, в Иране объявлен День траура по погибшим в результате теракта.