Եվրահանձնաժողովը դատի է տալիս Լեհաստանին
Եվրոպական հանձնաժողովն այսօր`սեպտեմբերի 24-ին հայտարարել է, որ հայց է ներկայացնելու Եվրոպական Միության բարձրագույն դատարան ընդդեմ Լեհաստանի, ինչի պատճառ են հանդիսացել լեհական կառավարության կողմից Լեհաստանի Գերագույն Դատարանի մասին օրենքում կատարած օրենսդրական փոփոխությունները: Այդ փոփոխությունները, ըստ Եվրահանձնաժողովի, խախտում են արդարադատության համակարգի անկախությունը:
«Եվրոպական հանձնաժողովը որոշեց դիմել ԵՄ արդարադատության դատարան Լեհաստանի Գերագույն դատարանի մասին նոր օրենքով արդարադատության համակարգի անկախության սկզբունքի խախտումների պատճառով և խնդրել Արդարադատության դատարանին ձեռնարկել միջանկյալ միջոցներ մինչև գործի վերաբերյալ վճիռ կայացնելը», - ասված է Հանձանաժողովի տարածած հայտարարությունում:
Իսկ Euroenews-ի փոխանցմամբ, հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Մինա Անդրեևան լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ԵՄ գործադիր մարմնից խնդրել են առկախել Լեհաստանի գերագույն դատարանի դատավորների լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցումը, ինչպես նաև նրանց փոխարեն նոր դատավորների նշանակումը:

Poland to be Referred to EU's Top Court
The European Commission announced today on 24 September that it is taking Poland to the European Union's highest court over the Polish government's changes to a law on the Supreme Court, which according to the European Commission infringes the independence of the judiciary.
"The European Commission decided to refer Poland to the Court of Justice of the EU due to the violations of the principle of judicial independence created by the new Polish Law on the Supreme Court, and to ask the Court of Justice to order interim measures until it has issued a judgment on the case," the European Commission informed in a statement.
Commission spokeswoman Mina Andreeva told a news briefing that the EU executive had asked to suspend early retirement for the judges of Poland’s Supreme Court as well as the appointment of new judges in their place, Euronews reported.