Արցախի Բերձոր և Ֆրանսիայի Արֆորվիլ քաղաքների միջև վերաստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիրը
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Հանրապետության Բերձոր և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքներիմիջև վերաստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիրը։
Բերձոր քաղաքի անունից հռչակագիրը ստորագրել է քաղաքապետի պաշտոնակատար Անահիտ Չարչյանը, իսկ Ալֆորվիլ քաղաքի անունից՝ քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչը։ Հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Բերձոր քաղաքում, որին ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ Լյուկ Կարվունասը։
Հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների մասին համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված ազատության և ժողովրդավարական արժեքների բացարձակ կարևորությունը և ընդգծելով ժողովուրդների միջև երկխոսությանը նպաստելու և Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը՝ կողմերը վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը՝ ամրապնդել երկու քաղաքների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական կապերը։ Հռչակագրի նպատակն է գործընկեր քաղաքների միջև կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում համագործակցության խթանումն ու գործնական ծրագրերի իրականացումը։
Արցախի Հանրապետության Բերձոր և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների միջև  բարեկամության հռչակագիրը նախաստորագրվել էր 2017 թ. նոյեմբերի 20-ին։

Между арцахским городом Бердзор и французским городом Альфорвиль подписана Декларация о дружбе
Между городом Бердзор Республики Арцах и французским городом Альфорвиль 25 сентября состоялось подписание Декларации о дружбе.
Декларацию подписали исполняющий обязанности мэра города Бердзор Анаит Чарчян и   мэр города Альфорвиль Мишель Жершинович.  На состоявшейся в городе Бердзор торжественной церемонии присутствовали министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян, депутат парламента Франции, член Круга дружбы «Франция-Арцах» Люк Карвунас.
В Декларации, в частности, отмечается, что, принимая за основу абсолютную важность закрепленных во Всеобщей Декларации прав человека демократических ценностей и свобод, подчеркивая необходимость содействия налаживанию диалога между народами и установления окончательного мира на Южном Кавказе, стороны вновь подтверждают свою приверженность укреплению существующих между городами дружественных связей.  Цель Декларации - содействовать сотрудничеству между городами-побратимыми в сферах образования, культуры, спорта, торговли и местного самоуправления, а также в реализации практических программ.
Декларация о дружбе между городами Бердзор Республики Арцах и Альфорвиль Франции была  парафирована 20 ноября 2017 года.