Նյու Յորքում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Սեպտեմբերի 26-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Նյու Յորքում տեղի է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպումը սկսվել է նախ ընդլայնված ձևաչափով, ապա արտգործնախարարներն առանձնազրույց են ունեցել։ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումն ու մոտեցումները։
Տեղի է ունեցել մտքերի օգտակար փոխանակում հիմնահարցի կարգավորման շուրջ` ուղղված տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը։ Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը, ներառյալ` առաջիկայում համանախագահների տարածաշրջան կատարելիք այցի շրջանակներում։

Мнацаканян и Мамедъяров договорились продолжить переговоры по Карабаху
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана Зограб Мнацаканян и Эльмар Мамедъяров договорились продолжить переговоры по урегулированию карабахского конфликта в следующем месяце. Как передает Sputnik Армения, об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Встреча с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Игорем Поповым (Россия), Стефаном Вискоттом (Франция), Эндрю Шоффером (США) растянулась на три часа. На встрече также присутствовал личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
"Был проведен интересный и важный обмен мнениями для подвижек в урегулировании конфликта, обеспечения устойчивого мира в регионе. Стороны договорились продолжить переговоры в следующем месяце. Также ожидается визит сопредседателей МГ ОБСЕ в регион в следующем месяце", - говорится в сообщении.
Мнацаканян подтвердил позицию и подходы Армении к исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.