Այս պահի դրությամբ Ալիև-Փաշինյան հանդիպում չի սպասվում
Դատելով նախօրեին Նյու-Յորքում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման արդյունքում արված հայտարարություններից՝ մոտ ապագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում չի սպասվում։ Փոխարենը, ծրագրվում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածաշրջանային նոր այց։
Ընդհանուր առմամբ, հանդիպման մասին բավական սուղ տեղեկատվություն է տարածվել։ Շուրջ երեք ժամ տևած՝ նախ համանախագահների մասնակցությամբ, հետո առանձնազրույցի ձևաչափով հանդիպման վերաբերյալ միայն նշվում է, որ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում հիմնահարցի կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման վերաբերյալ, ինչպես նաև զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը։ Այս ընդհանրական ձևակերպումները, համատեղ հայտարարության բացակայությունն ու ՀՀ ԱԳ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանի դիտարկումն առ այն, որ երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումը պետք է բովանդակային լինի և դրանից առաջ պետք  է «ձեռք բերվեն պայմանավորվածություններ, օրինակ՝ կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ» ցույց են տալիս, որ կողմներն այսօր դեռևս դիրքորոշումների հստակեցման փուլում են։
Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո բանակցային գործընթացը որոշակի դադարի փուլում է։ Դրա պատճառը թե՛ ՀՀ նոր իշխանությունների կողմից արված նոր շեշտադրումներն ու հայտարարություններն են բանակցային գործընթացի վերաբերյալ, թե՛ ադրբեջանական կողմի ձգտումը հասկանալ նոր իրավիճակն ու օգուտներ քաղել դրանից։
Չնայած երկու կողմերն էլ պատրաստակամություն են հայտնում շարունակել երկխոսությունը, այսօր, ըստ էության, բանակցային առարկայի հստակեցման կարիք է առաջացել, ինչն էլ փորձում են անել միջնորդները։
Ստեղծված իրավիճակում, հայտարարված բավական բարձր նշաձողի ֆոնին հայկական կողմի խնդիրն է թույլ չտալ դիրքերի թուլացում և բանակցային գործընթացի մեկնարկ մեզ համար ոչ նպաստավոր պայմաններով։ Միաժամանակ, հաշվի առնելով Հայաստանում շարունակվող ներքաղաքական զարգացումներն ու շուտափույթ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու իշխանությունների ջանքերը, կարելի է ենթադրել, որ դժվար թե բանակցությունների վերսկսումը մոտ ապագայի հարց կլինի։

Есть необходимость конкретизации предмета переговоров по Карабаху
Судя по заявлениям, сделанным по итогам состоявшейся накануне в Нью-Йорке встречи глав МИД Армении и Азербайджана, в ближайшем будущем встреча руководителей Армении и Азербайджана не планируется. Вместо этого в следующем месяце состоится очередной региональный визит сопредседателей Минской Группы ОБСЕ.
В общей сложности, о вчерашней встрече глав МИД Армении и Азербайджана известно очень мало. По итогам примерно трехчасовых переговоров сначала в расширенном составе, потом в формате тет-а-тет, отмечается только, что состоялся обмен мнениями об урегулировании карабахского конфликта и необходимости установления стабильного мира в регионе, а также говорится, что стороны выразили готовность продолжить диалог. Эти общие формулировки, отсутствие совместного заявления и замечание спикера МИД Армении Тиграна Балаяна о том, что встреча двух лидеров должна быть содержательной и до нее "должны быть достигнуты договоренности, например, относительно принципов урегулирования" говорят о том, что сегодня стороны находятся на этапе конкретизации своих позиций.
После революции в Армении переговорный процесс был заморожен. Причиной тому служили как новые акценты и заявления, сделанные новыми властями Армении относительного процесса урегулирования карабахского конфликта, так и стремление азербайджанской стороны понять новую ситуацию и извлечь из нее максимальную пользу.
И хотя обе стороны выражают готовность продолжать диалог, сегодня, по сути, появилась необходимость конкретизации предмета переговоров, что и пытаются сделать посредники.
В сложившейся ситуации задачей армянской стороны является не допустить ослабления своих позиций на фоне заявленной достаточно высокой "планки" и не вступить в переговоры на неблагоприятных для нас условиях. В то же время, учитывая продолжающиеся в Армении внутриполитические процессы и стремление властей как можно быстрее организовать внеочередные парламентские выборы, вряд ли возобновление переговоров можно считать вопросом ближайшего будущего.