ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում է քայլեր ձեռնարկել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի մամուլի քարտուղարը ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակել է գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունը, որով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում է քայլեր ձեռնարկել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, փոխանցում է Արմենպրեսսը։
«Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 26-ին Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում `ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Գլխավոր քարտուղարը կիսում է համանախագահների մտահոգությունը վերջին հայտարարությունների և շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին միջադեպերի վերաբերյալ։ Նա վերահաստատում է Միավորված ազգերի կազմակերպության լիակատար աջակցությունը համանախագահների կարեւոր միջնորդական ջանքերին և հորդորում է կողմերին քայլեր ձեռնարկել վստահության ամրապնդման և անհրաժեշտ քաղաքական կամքի խթանման համար` հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման»,- նշված է հայտարարությունում:

UN Secretary-General Encourages Armenia and Azerbaijan to Take Steps Towards Peaceful Settlement of NK Conflict
The following statement has been issued on 29 September by the Spokesman for UN Secretary-General António Guterres:
The Secretary-General welcomes the meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, held on 26 September in the margins of the General Assembly, under the auspices of the Co-Chairs of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group.
The Secretary-General shares the Co-Chairs’ concern about recent statements and incidents along the Line of Contact and the Armenian-Azerbaijani border.  He reiterates the full support of the United Nations for the important mediation efforts of the Co-Chairs and encourages the parties to take steps enhancing confidence and foster the necessary political will to reach a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.