Հյուսիսային և Հարավային Կորեաները սկսում են ապառազմականացված գոտու ականազերծումը
Հյուսիսային եւ Հարավային Կորեաների զինվորականները երկուշաբթիից սկսել են 2 երկրներին բաժանող ապառազմականացված գոտու՝ արեւմուտքից արեւելք ձգվող 4 կմ լայնությամբ հողի շերտի ականազերծումը, Սեուլից «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունից:
Ականների եւ չպայթած զինամթերքի վնասազերծումը կատարվում է, մասնավորապես, Հյուսիսի եւ Հարավի բարձր մակարդակով պայմանավորվածությունների իրականացման նպատակով, որ վերաբերում են 1950-1953 թվականներին Կորեական պատերազմի ժամանակ զոհված զինծառայողների մասունքների որոնմանը:
Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունում կարծում են, որ ապառազմականացված գոտում կարող է լինել մի քանի տասնյակ հազար ական:

КНДР и Южная Корея начинают разминирование демилитаризованной зоны
Военные КНДР и Южной Кореи приступили с понедельника к разминированию разделяющей их демилитаризованной зоны — протянувшейся с запада на восток полосы земли шириной четыре километра, сообщили РИА Новости из Сеула в южнокорейском министерстве обороны.
Ликвидация мин и неразорвавшихся боеприпасов проводится, в частности, для реализации договоренностей Севера и Юга страны на высшем уровне о совместном поиске останков военнослужащих, которые погибли во время Корейской войны 1950-1953 годов.
Как полагают в министерстве обороны Республики Корея, в ДМЗ может находиться несколько десятков тысяч мин.