Բարսելոնայում հանրահավաքին մասնակցել է 180 հազար մարդ
Բարսելոնայում անկախության հանրաքվեի առաջին տարելիցին հանրահավաքի է դուրս եկել 180 հազար մարդ, հայտնում է Корреспондент-ը` հղում անելով ոստիկանության տվյալներին: Հանրահավաքն անցել է «Վերկանգնենք հոկտեմբերի 1»-ը կարգախոսի ներքո:
Նշենք, որ իսպանական իշխանությունները հանրահավաքը ճանաչել են անօրինական և կատալոնական կառավարությունից այն կազմակերպողներին հայտարարել են օրենքից դուրս:
Հաղորդվում է, որ հանրահավաքի պաշտոնական մասի ավարտից հետո, ակցիայի մի շարք մասնակիցներ ոստիկանների ուղղությամբ ներկեր, դրոշներ, շշեր են նետել: բախումներ են սկսվել նաև ցուցարարների միջև: Ոստիկանությունը ստիպված է եղել ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ ուժ կիրառել, ինչպես նաև ձերբակալություններ իրականացնել:
Իսպանիայի ԱԳ նախարար ժոզեպ Բարելը կատալոնական իշխանություններին կոչ է արել ապահովել ինքնավարությունում կարգուկանոնը:

В Барселоне на митинги вышли 180 тысяч человек
В Барселоне по данным полиции число демонстрантов, вышедших на улицы в первую годовщину со дня референдума, достигло 180 тысяч человек, сообщает Корреспондент.
Власти страны признали митинг незаконным, а организаторов из правительства объявили вне закона. Шествие проводилось под лозунгом "Восстановим первое октября", митингующие прошли от площади Каталонии до здания парламента автономного сообщества.
После окончания официальной части некоторые участники акции вступили в противостояние с силовиками. Активисты начали бросать в полицейских краску, флаги, бутылки, сносить металлические заграждения, выставленные для безопасности. Происходили также конфликты между самими митингующими.
Сотрудники полиции применили силу против участников акции протеста и провели задержания. Глава испанского МИД Жозеп Баррель призвал каталонское руководство обеспечить порядок в автономном сообществе.