Ներդրող պետությունների կողմից ԱՄՆ պետական պարտատոմսերից հրաժարումը ճգնաժամային հետևանքներ կարող է ունենալ
Միացյալ Նահանգների պետական պարտքի բարձր մակարդակը նոր երևույթ չէ, սակայն, այնուամենայնիվ վերջին մեկ տարվա ընթացքում դրա ռեկորդային աճն անհանգստությունների ալիք է առաջացրել: Խոսքն ԱՄՆ պարտքի՝ 21,5 տրլն դոլարի մակարդակի հասնելու մասին է. 2017-2018 ֆինանսական տարվա ընթացքում դրանում աճը կազմել է 1, 25 տրլն դոլար, որը 2004թ.-ից ի վեր գրանցված ամենամեծ աճն է:
ԱՄՆ պետական պարտքի պարադոքսը
Առնվազն վերջին երկու տասնամյակում ԱՄՆ պետական պարտքը շարունակական աճ է գրանցում, ինչը, սակայն, չի խանգարում այդ երկրի քաղաքացիներին մնալ՝ որպես աշխարհում բերեկցության մակարդակով առաջատար, իսկ երկրի տնտեսությանը՝ թիվ մեկն աշխարհում: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
Երևույթի առանցքում երկու հիմնական շարժիչներ են աշխատում.
1. դոլարը՝ որպես համար մեկ միջազգային արժույթ,
2. պետական պարտքում այլ պետությունների կողմից պետական պարտատոմսերի տիրապետումը, որոնք ունեն բարձր եկամտաբերություն: Վերջինս իր հերթին պայմանավորված  է ԱՄՆ տնտեսության բարձր վարկանիշով, որոնց գնահատկանները տրվում են Նյու-Յորքում գործող միջազգային վարկանշային ընկերությունների կողմից:
Պատճառահետևանքային կապը գործում է հետևյալ մեխանիզմով՝ բարձր վարկանիշ - եկամտաբեր պարտատոմսեր - ցածր տոկոսադրույքներով փոխառություններ: Հենց այս մեխանիզմն է տարիներ ի վեր ապահովել պետական պարտքի աճող մակարդակին զուգահեռ բնակչության բարեկեցության բարելավում:
Եվ այնուամենայնիվ…
Չնայած նախորդ տարիների միտմանը, ամերիկյան պարտքը կորցնում է իր երբեմնի վստահությունը համաշխարհային շուկայում, ինչը պայմանավորված է ուղղակի և անուղղակի եկող ազդակներից, որոնք վկայում են՝ ինչ-որ բան այն չէ: Խոսքն առաջին հերթին, Թրամփի կողմից վարվող խիստ պրոտեկցիոնիստական քաղաքականության մասին է, որն առաջին ահազանգն է ամերիկյան տնտեսության վատ դրության մասին:
Տարիներ ի վեր ԱՄՆ տնտեսության համար մեկ չարիքը եղել է և շարունակում է մնալ արտաքին առևտրաշրջանառության դեֆիցիտը: Պատճառը գլոբալիզացիայի բարձր մակարդակի արդյունքում ամերիկյան արտադրանքի կազմակերպումն է այլ երկրներում ավելի էժան աշխատուժի և ավելի ցածր հարկային պայմաններում, ինչի արդյունքում ստացվել է այնպես, որ ԱՄՆ ավելի շատ ներկրում է, քան` արտահանում: Եվ այս պարագայում, ամերիկյան տնտեսության հիմնական շարժիչի դերում հանդես է եկել դոլարն, իսկ ավելի ճիշտ վերջինիս մենաշնորհը: Հենց այս դեֆիցիտի կրճատմանն են ուղղված Թրամփի վարչակազմի կողմից իրականացվող միջոցառումները՝ ամերիկյանն ԱՄՆ տեղափոխելու նպատակով: Սրա մասով, առանձնապես սպասելի արդյունքներ առայժմ չկան:
Արդյունքում
ԱՄՆ առայժմ գրանցում է հիմնական առևտրային գործընկերների հետ կայուն առճակատման միտումներ: Առաջին հերթում Չինաստանն է՝ պայմանավորված նաև առևտրաշրջանառության մեծ ծավալների հետ: Չինական ապրանքների ներկրման նկատմամբ մաքսային պատժամիջոցների մի քանի փուլերով կիրարկման արդյունքը եղավ պատասխան գործողությունները, որոնք չսահմանափակվեցին միայն պատասխան մաքսային խստացումներով: Այս տարվա հունիսին Չինաստանը վաճառեց 7,7 մլրդ դոլարի ամերիկյան պետական պարտատոմսեր, և առաջիկայում էլ խոստանում է ևս 3 մլրդ դոլարի վաճառքի մասին: Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ պետական պարտքում օտարերկրյա ներդրումների կառուցվածքում Չինաստանը գտնվում է առաջին տեղում (1,171 տրլն դոլար): Երկրորդ և երրորդ տեղում են Ճապոնիան ու Իռլանդիան (համապատասխանաբար՝ 1.0355 տրլն դոլար և 300 մլրդ դոլար): Ուստի, Չինաստանի կողմից այդ պարտատոմսերի վաճառքն անշուշտ բացասաբար կազդի ամերիկյան տնտեսության վրա:
Պարտատոմսերի վաճառքը նվազեցնում է դրանց վարկանիշը, արդյունքում գրանցվում է վերջիններիս եկամտաբերության կտրուկ անկում, ինչն իր հերթին, ԱՄՆ համար թանկացնում է փոխառությունների գինը: Սա իր հերթին, նպաստում է ԱՄՆ-ում տոկոսադրույքների աճին և՛ ֆիզիկական անձանց, և՛ բիզնես ներկայացուցիչների համար:
Պարտատոմսերի վաճառքը կարող է դոմինոյի էֆեկտ ունենալ
Ամերիկյան տնտեսությանն սպառնացող վտանգն էլ ավելի կմեծանա, եթե Չինաստանի կողմից մեկնարկած գործընթացը շարունակական և վարակիչ լինի նաև մյուս ներդրողների համար, ինչի հավանականությունը մեծ է՝ հաշվի առնելով, որ Չինաստանն առաջինը չէ: Բանն այն է, որ դեռ նախորդ տարի նման գործընթացով անցել են նաև ՌԴ և Թուրքիան:
Հետևանքները ներդրող երկրների տնտեսությունների վրա
Որքան էլ գործընթացով պայմանավորված լինեն ամերիկյան տնտեսության կորուստները, պարտատոմսերը վաճառող երկրները ևս կենթարկվեն որոշակի ֆինանսական ցնցումների: Առաջին հերթին, պարտատոմսերից ստացվող եկամուտների կտրուկ նվազումն է, որն ինչ-որ ճանապարհով պետք է լրացվի: Երկրորդ հերթին, պարտատոմսերի վաճառքից կուտակված միջոցների արդյունավետ իրացման խնդիրն է:
Եվ ի վերջո, ոչ միայն ներդրող երկրներն, այլև համաշխարհային տնտեսությունը կտուժեն ԱՄՆ տնտեսությանը սպառնացող ճգնաժամի պայթյունից, ինչնի հավանականությունն այսօր բավական մեծ է:

The Refusal from US State Bonds by the Investing Countries Can Have Crisis-Leading Consequences
The high level of US state debt is not a new phenomenon, but its record growth over the past year has caused a lot of anxiety. The US debt is about $ 21.5 trillion. During the 2017-2018 fiscal year, its growth was $ 1.25 trillion, the largest growth since 2004.
US State Debt Paradox
At least for the past two decades, the US public debt has continued to grow, but it does not hinder the well-being of the citizens of the world's number one country. What is the reason for this?
At the core of the phenomenon, there are two main reasons:
1. dollar as number one foreign currency,
2. Obtaining state bonds by other states, which is conditioned by a high rating of the US economy (assessments are given by international rating companies operating in New York).
High rating - state bonds - low interest rates loans: This mechanism is to ensure the improvement of the welfare of the population parallel to the growing public debt for many years.
And nevertheless...
Despite the trend of previous years, the US debt loses its ever-growing confidence in the global market, which is due to direct and indirect impulses that testify that something is wrong. First of all, it is about Trump's strict protective policy, which is the first warning about the poor state of the American economy.
Over the years, one of the worst things in the US economy has been and remains the deficit of foreign trade turnover. The reason for this is the high level of globalization of American products in cheaper labor force and lower taxation in other countries, as a result of which the US imports more than it exports. And in this case, the dollar, or rather the monopoly of the latter, is the main engine of the American economy.
As a result
The US is currently registering a stable confrontation with major trading partners. China is in the first place due to the large volume of trade turnover. The implementation of several stages of customs penalties for the import of Chinese goods has resulted in retaliatory actions that were not restricted only to toughening of customs. In June this year, China sold US $ 7.7 billion of government bonds and promised to sell another $ 3 billion in the near future. It should be reminded that China is in the first place in the context of foreign investments in US debt (1.171 trillion dollars). Japan and Ireland are the second and third ($ 1.0355 trillion and $ 300 billion respectively). Therefore, the sale of these bonds by China will undoubtedly have a negative impact on the American economy.
Bond sale may have a domino effect
The danger threatening the American economy will increase even further if the process launched by China is continuous and infectious for other investors, given that China is not the first. The point is that Russia and Turkey went through the same process last year.
The effects of the economies of the investing countries
No matter how much the American economy is affected, the countries selling the bonds will also be subject to certain financial shocks. First of all, there is a sharp drop in the income from bonds, which in some way should be completed. Secondly, the problem of effective sale of funds accumulated by the sale of bonds.
And eventually, not only the investing countries, but also the global economy will suffer from the upcoming crisis that threatens the US economy.