Հայկական Ալիանս ֆրանսեզի 2018 թվականի լավագույն ուսանող դիպլոմին արժանացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Երևանի Ազատության հրապարակում բացված Ֆրանկոֆոնիայի ավան, որտեղ տեղի է ունեցել Հայաստանում Ալիանս Ֆրանսեզի գործունեության 15-ամյակին նվիրված միջոցառումը: Դրա ընթացքում ելույթով հանդես է եկել Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը, տեսաուղերձով ներկաներին է դիմել Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Կյունին, ովքեր բարձր են գնահատել հայկական Ալիանս ֆրանսեզի գործունեությունը՝ մեր երկրում ֆրանսերենի և ֆրանսիական մշակույթի տարածման գործում: Այնուհետև դիպլոմներ են հանձնվել Ալիանս ֆրանսեզի այս տարվա լավագույն աշակերտներին:
Հայկական Ալիանս ֆրանսեզի 2018 թվականի լավագույն ուսանող դիպլոմին արժանացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այն վարչապետին է հանձնել Հայաստանում Ալիանս ֆրանսեզի խորհրդի նախագահ Հակոբ Անդրեասյանը: «Ուրախ եմ, որ իմ՝ ֆրանսերեն սովորելու գործընթացն այսպիսի ուշադրություն է գրավում, և դա մեծ պատասխանատվություն է ինձ համար: Հույս ունեմ, որ Հայաստանում մարդիկ կսովորեն մի քանի օտար լեզուներ, այդ թվում՝ ֆրանսերեն: Գիտեք, որ իմ ժուռնալիստիկայի դիպլոմը չեմ կարողացել ստանալ ներքաղաքական պատճառներով և ուրախ եմ, որ այս դիպլոմը կարողացա ստանալ միջազգային քաղաքական պատճառներով»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել Ֆրանկոֆոնիայի ավանի ազգային տաղավարներով, ծանոթացել ֆրանկոֆոն երկրների ազգային մշակույթին և ավանդույթներին:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Մարզահամերգային համալիր՝ ՖՄԿ 17-րդ գագաթնաժողովի անցկացման վայր, ծանոթացել կատարված կազմակերպչական աշխատանքների արդյունքներին:

Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan called at the Francophone Town, recently opened at Liberty Square in Yerevan, where they attended a gala event dedicated to the 15th anniversary of Alliance Française activities in Armenia.
Incumbent French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte made a speech, while former French Ambassador Henry Cuny addressed the event with a video message. They expressed high opinion of the activities carried out by the Armenian Alliance Française in terms of promoting awareness of French language and culture in our country.
Diplomas were handed to this year’s best students of Alliance Française. Prime Minister Nikol Pashinyan was awarded the 2018 Best Student Diploma. The Premier received it from Alliance Française Armenia Board Chairman Hakob Andreasyan.
“I am happy that my French learning process has drawn such a great attention, which implies a high responsibility for me. I hope people in Armenia will get to learn a few foreign languages, including French. You may know that I have been deprived of my journalist’s diploma due to internal political considerations, and I am glad to earn this one for external political reasons,” Pashinyan said.
Then, the Prime Minister toured the national pavilions up in the Francophone town to get acquainted with Francophone countries’ ethnic cultures and traditions. Nikol Pashinyan also visited the Sports and Concert Complex, the venue for the 17th Summit of La Francophonie, where he inspected the ongoing organizational activities.