Հայկական Ալիանս ֆրանսեզի 2018 թվականի լավագույն ուսանող դիպլոմին արժանացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Երևանի Ազատության հրապարակում բացված Ֆրանկոֆոնիայի ավան, որտեղ տեղի է ունեցել Հայաստանում Ալիանս Ֆրանսեզի գործունեության 15-ամյակին նվիրված միջոցառումը: Դրա ընթացքում ելույթով հանդես է եկել Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը, տեսաուղերձով ներկաներին է դիմել Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Կյունին, ովքեր բարձր են գնահատել հայկական Ալիանս ֆրանսեզի գործունեությունը՝ մեր երկրում ֆրանսերենի և ֆրանսիական մշակույթի տարածման գործում: Այնուհետև դիպլոմներ են հանձնվել Ալիանս ֆրանսեզի այս տարվա լավագույն աշակերտներին:
Հայկական Ալիանս ֆրանսեզի 2018 թվականի լավագույն ուսանող դիպլոմին արժանացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այն վարչապետին է հանձնել Հայաստանում Ալիանս ֆրանսեզի խորհրդի նախագահ Հակոբ Անդրեասյանը: «Ուրախ եմ, որ իմ՝ ֆրանսերեն սովորելու գործընթացն այսպիսի ուշադրություն է գրավում, և դա մեծ պատասխանատվություն է ինձ համար: Հույս ունեմ, որ Հայաստանում մարդիկ կսովորեն մի քանի օտար լեզուներ, այդ թվում՝ ֆրանսերեն: Գիտեք, որ իմ ժուռնալիստիկայի դիպլոմը չեմ կարողացել ստանալ ներքաղաքական պատճառներով և ուրախ եմ, որ այս դիպլոմը կարողացա ստանալ միջազգային քաղաքական պատճառներով»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել Ֆրանկոֆոնիայի ավանի ազգային տաղավարներով, ծանոթացել ֆրանկոֆոն երկրների ազգային մշակույթին և ավանդույթներին:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Մարզահամերգային համալիր՝ ՖՄԿ 17-րդ գագաթնաժողովի անցկացման վայր, ծանոթացել կատարված կազմակերպչական աշխատանքների արդյունքներին:

Никол Пашинян удостоен диплома лучшего студента L'Alliance Française d’Arménie (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян посетили городок Франкофонии на площади Свободы в Ереване, где состоялось мероприятие, посвященное 15-летию деятельности "Alliance française" в Армении. В ходе мероприятия выступил Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот, а также видеообращение направил бывший Чрезвычайный и Полномочный послом Франции в Армении Анри Кюни. Послы высоко оценили деятельность армянского "Alliance française" в продвижении французского языка и французской культуры в нашей стране. Затем лучшим ученикам "Alliance française" этого года были вручены дипломы. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр Никол Пашинян удостоился диплома лучшего студента "Alliance française" Армении в 2018 году. Диплом вручил премьер-министру председатель Совета "Alliance française" Армении Акоп Андреасян.
"Я рад, что процесс моего обучения французскому языку удостаивается такого внимания, и для меня это большая ответственность. Надеюсь, в Армении люди будут изучать несколько иностранных языков, в том числе французский. Вы знаете, что мне не удалось получить свой диплом журналиста по внутриполитическим причинам, и я рад, что сумел получить этот диплом по международным политическим причинам", - сказал премьер-министр Пашинян.
Затем премьер-министр посетил национальные павильоны городка Франкофонии, ознакомился с национальными культурами и традициями франкофонных государств.
Никол Пашинян также посетил Спортивно-концертный комплекс - место проведения 17-го саммита МОФ, и ознакомился с результатами осуществленных организационных работ.