Վարչապետը դիմավորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի մասնակիցներին (լուսանկարներ)
Երևանում այսօր մեկնարկել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, տիկին Աննա Հակոբյանը, ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը և նրա ամուսինը մինչ գագաթնաժողովի պաշտոնական բացումը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում դիմավորել են Հայաստան ժամանած ֆրանկոֆոն երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներին: Այնուհետև տեղի է ունեցել պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ լուսանկարահանման արարողություն:
Գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից մարվել է մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Շառլ Ազնավուր» թեմային:
Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել 84 երկրի պատվիրակություն: Գագաթնաժողովին մասնակցում է 38 երկրի ղեկավար:
Հոկտեմբերի 11-12-ը Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի օրակարգում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցն է: Գագաթնաժողովի թեման է «Ապրել միասին՝ հարգելով համերաշխությունը, մարդասիրական արժեքներն ու բազմազանությունը՝ իբրև խաղաղության և բարօրության հիմք ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում»: Որպես Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի լոգո ընտրվել է նուռը՝ ի նշան ֆրանկոֆոն ողջ տարածքի խաղաղության և բարգավաճման։

Премьер Армении встретил участников саммита Международной организации Франкофонии (фотографии)
Премьер-министр Никол Пашинян, госпожа Анна Акопян, генеральный секретарь МОФ Микаэль Жан и ее супруг перед официальным открытием саммита в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна встретили глав прибывших в Армению делегаций стран-участников МОФ. Затем состоялась церемония совместного фотографирования.
В рамках саммита премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и президент Французской Республики Эммануэль Макрон погасили и выпустили в обращение почтовый блок, посвященный теме “Всемирно известные армяне: Шарль Азнавур”.
Для участия в 17-м саммите Франкофонии в Армению прибыли делегации из 84 стран. В саммите принимают участие лидеры 38 стран.
В повестку дня проходящего 11-12 октября 17-го саммита Франкофонии включен вопрос о выборах нового генерального секретаря Франкофонии. Тема саммита: “Жить вместе, уважая солидарность, гуманитарные ценности и разнообразие как основу для мира и процветания во франкофонном регионе”. Логотипом 17-го саммита Франкофонии является гранат, как знак мира и процветания во всем регионе Франкофонии.