Վարչապետը դիմավորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի մասնակիցներին (լուսանկարներ)
Երևանում այսօր մեկնարկել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, տիկին Աննա Հակոբյանը, ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը և նրա ամուսինը մինչ գագաթնաժողովի պաշտոնական բացումը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում դիմավորել են Հայաստան ժամանած ֆրանկոֆոն երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներին: Այնուհետև տեղի է ունեցել պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ լուսանկարահանման արարողություն:
Գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից մարվել է մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Շառլ Ազնավուր» թեմային:
Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել 84 երկրի պատվիրակություն: Գագաթնաժողովին մասնակցում է 38 երկրի ղեկավար:
Հոկտեմբերի 11-12-ը Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի օրակարգում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցն է: Գագաթնաժողովի թեման է «Ապրել միասին՝ հարգելով համերաշխությունը, մարդասիրական արժեքներն ու բազմազանությունը՝ իբրև խաղաղության և բարօրության հիմք ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում»: Որպես Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի լոգո ընտրվել է նուռը՝ ի նշան ֆրանկոֆոն ողջ տարածքի խաղաղության և բարգավաճման։

PM Welcomes Participants of 17th Summit of La Francophonie (Photos)
The 17th Summit of the International Organization of La Francophonie kicked off today in Yerevan. Prior to the official opening of the Summit, Prime Minister Nikol Pashinyan, his spouse Mrs. Anna Hakobyan, Secretary General of the International Organization of La Francophonie (OIF) Michaëlle Jean and her husband met the heads of Francophone countries’ delegations at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex, after which a joint photo session took place.
Within the framework of the Summit, RA Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron cancelled a stamp dedicated to the “World-Renowned Armenians: Charles Aznavour” theme.
84 country delegations have arrived in Armenia to participate in the 17th Summit. 38 heads of State are in attendance.
On October 11-12, the election of OIF Secretary General will be on the agenda of the 17th Francophone Summit. The Summit has the motto of “Living Together Respecting Solidarity, Humanitarian Values and Diversity as a Basis for Peace and Prosperity in the Francophone Region.” Pomegranate is the logo of the 17th Summit of La Francophonie, which symbolizes peace and prosperity throughout the Francophone space.