Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողով Հայաստանում. օր 2-րդ
Երևանում մեկնարկած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը վերսկսեց իր աշխատանքները: Հոկտեմբերի 11-ին մեկնարկած գագաթնաժողովը կավարտվի այսօր` փակման նստաշրջանով:
Գագաթնաժողովի հոկտեմբերի 12-ի օրակարգով նախատեսված է Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարի զեկույցը: Կկայանան հայտարարություններ, բանաձևերի և գագաթնաժողովի այլ փաստաթղթեր կընդունվեն:
Այսօր գագաթնաժողովի մասնակիցների կողմից կսահմանվի Ֆրանկոֆոնիայի հաջորդ գագաթնաժողովի վայրն ու ամսաթիվը:
Երևանում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում այսօր տեղի կունենա նաև Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը: Այս պաշտոնի թեկնածուներն են կազմակերպության գործող գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը և Ռուանդայի արտաքին գործերի նախարար Լուիզ Մուշիկիվաբոն:
Օրն ու ամբողջ գագաթնաժողովը կամփոփվի եզրափակիչ մամուլի ասուլիսով:
Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել 84 երկրի պատվիրակություն: Գագաթնաժողովին մասնակցում է 38 երկրի ղեկավար:
Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախագահությունը Մադագասկարից 2 տարով փոխանցվեց Հայաստանին:
Գագաթաժողովի թեման է «Ապրել միասին՝ հարգելով համերաշխությունը, մարդասիրական արժեքներն ու բազմազանությունը՝ իբրև խաղաղության և բարօրության հիմք ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում»: Համընդհանուր արժեքների վրա խարսխված այս թեման հնարավորություն կտա արտացոլել Ֆրանկոֆոնիայում խաղաղությունը, համերաշխությունը և զարգացումը։Որպես Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի լոգո ընտրվել է նուռը՝ ի նշան ֆրանկոֆոն ողջտարածքի խաղաղության և բարգավաճման։

Саммит Франкофонии в Ереване: день второй
Стартовавший вчера в Ереване XVII саммит Франкофонии возобновил работу. Сегодня состоится закрытие саммита. На сегодня запланирован доклад Генсека МОФ. Ожидаются заявления, принятие резолюций и других документов.
Сегодня состоятся также выборы Генсека Франкофонии. На этот пост претендуют действующий Генсек Микаэль Жан и министр ИД Руанды Луиз Мушикивабо. Рабочий день завершится итоговой пресс-конференцией.
Напомним: для участия в работе XVII саммита Франкофонии в Ереван прибыли делегации 84 стран. В саммите примут участие главы 38 государств. Гостей принимал премьер-министр РА Никол Пашинян.
На вчерашнем заседании председательство МОФ на 2 года перешло от Мадагаскара к Армении. Избрано Бюро саммита. Тема саммита - "Жить вместе – уважая согласие, гуманитарные ценности и многообразие как фундамент мира и благоденствия на франкофонной территории".
В качестве логотипа XVII Саммита Франкофонии в Ереване избран гранат, имеющий символическое значение в армянской культуре. Гранат избран в знак мира и благоденствия в пространстве Франкофонии.