Տարիներ առաջ հայրիկիս հետ այցելել եմ Հայաստան ամառային արձակուրդների շրջանում. Կանադայի վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին:
Տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողություն, որից հետո ընթացել է երկու երկրների վարչապետների նեղ կազմով հանդիպումը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է.
ուրախ եմ Ձեզ ողջունել Հայաստանի մայրաքաղաքում: Դուք Կանադայի առաջին վարչապետն եք, ով պաշտոնական այցով այցելում է Հայաստանի Հանրապետություն, և մենք գործ ունենք պատմական հնարավորության հետ: Ես կարծում եմ` Դուք արդեն զգացիք, որ մեր երկրում Ձեր երկրի և անձամբ Ձեր նկատմամբ շատ մեծ համակրանք և դրական վերաբերմունք կա, և հույս ունեմ, որ նաև այն հարաբերությունները, որ արդեն իսկ հասցրել են հաստատվել, կօգնեն, որ մեր երկրների միջև առանց այն էլ շատ ջերմ հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցվեն: Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ և ուրախ եմ Ձեզ տեսնել Հայաստանում»:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն իր խոսքում նշել է. «Պարոն վարչապետ, շատ շնորհակալ եմ Ձեր ողջույնի համար: Առնվազն մեծ պատիվ է գտնվել Հայաստանում: Կարծում եմ` Դուք գիտեք, որ տարիներ առաջ արդեն պատիվ եմ ունեցել հայրիկիս հետ այցելել Հայաստան ամառային արձակուրդների շրջանում: Նա այն ժամանակ արդեն վարչապետ չէր, այնպես որ ես Կանադայի` պաշտոնական այցով Հայաստան այցելող առաջին վարչապետն եմ: Բայց նույնիսկ այն ժամանակ արդեն զգացի հայերի և կանադացիների միջև բարեկամությունը, և առնվազն այն ընդունելությունը, որին արժանացա Հայաստանում այսօր և նախորդ օրերին, հրաշալի է: Այստեղ գտնվելը միայն պատիվ է: Շնորհակալ եմ»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին է նվիրել նրա «Ընդհանուր հայտարար» գրքի հայերեն թարգմանությունը: «Եվս մեկ ապացույց իմ խոսքերի, որ Դուք առանձնահատուկ դեր ունեք Հայաստանի քաղաքացիների ընկալման մեջ, և սա Ձեր գրքի հայերեն թարգմանությունն է, ինչը ես հաճույքով նվիրում եմ Ձեզ», - նշել է վարչապետը:
Ջասթին Թրյուդոն շնորհակալություն է հայտնել գրքի համար` նշելով, որ տեղյակ չէր թարգմանության մասին, և շատ ուրախ է այդ առիթով:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, այդ թվում` Հայաստանի քաղաքական փոփոխությունների վերաբերյալ: Ջասթին Թրյուդոն ընդգծել է, որ երբ ամբողջ աշխարհում ընթանում էին ժողովրդավարությունը վտանգող գործընթացներ, Հայաստանն օրինակ ծառայեց ամբողջ աշխարհին, ինչը հիանալի էր ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ աշխարհի համար: Կանադայի վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստան է այցելել նաև, որպեսզի ցույց տա իր երկրի պատրաստակամությունը` օժանդակելու Հայաստանի զարգացմանը: «Հայաստանյան ժողովրդավարական գործընթացները պատիվ են բերում ոչ միայն հայերին, այլև ամբողջ աշխարհին», - ընդգծել է Ջասթին Թրյուդոն: Նա նշել է, որ Կանադան պատրաստ է Հայաստանին օժանդակել տնտեսական զարգացման, ներդրումների ներգրավման, ենթակառուցվածքների բարելավման և այլ ուղղություններով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով մեր երկրի տնտեսական զարգացման մասին, ընդգծել է, որ կառավարության նպատակն է` փոխել տնտեսական կառուցվածքը` Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական երկիր ևւ վստահություն հայտնել, որ դրա համար առկա է անհրաժեշտ ներուժ: Վարչապետը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը լուրջ հաջողություններ է արձանագրել կոռուպցիան հաղթահարելու ուղղությամբ և համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու տնտեսական առաջընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ջասթին Թրյուդոն անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում հայ-կանադական համագործակցության զարգացմանը վերաբերող այլ հարցերի:

Никол Пашинян и Джастин Трюдо обсудили вопросы дальнейшего развития армяно-канадских отношений
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 12 октября принял премьер-министра Канады Джастина Трюдо, который прибыл в Армению с официальным визитом.
Состоялась официальная церемония приветствия, за которой последовала встреча премьер-министров двух стран в узком формате. В своем приветственном слове премьер-министр Никол Пашинян сказал:
Я рад приветствовать Вас в столице Армении. Вы первый премьер-министр Канады, который посещает Республику Армения с официальным визитом, и это историческая возможность. Думаю, что Вы уже почувствовали, что в нашей стране очень уважают Вашу страну и лично Вас, и надеюсь, что те отношения, которые уже сложились, помогут нашим странам поднять текущие теплые отношения на новый уровень. Еще раз приветствую Вас и рад видеть Вас в Армении".
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо в своем выступлении отметил: "Господин премьер-министр, я очень благодарен за Ваши приветствия. Большая честь находится в Армении. Думаю, Вы знаете, что много лет назад я имел честь посетить Армению вместе с отцом во время летних каникул. В то время он уже не был премьер-министром, поэтому я первый премьер-министр Канады, посетивший с официальным визитом Армению. Но даже тогда я почувствовал дружбу между армянами и канадцами, и мне оказали в Армении сегодня и в предыдущие дни замечательный прием. Для меня просто честь быть здесь. Благодарю Вас".
Премьер-министр Никол Пашинян подарил премьер-министру Канады Джастину Трюдо перевод его книги "Общий знаменатель" на армянский язык. "Еще одно доказательство моих слов о том, что у граждан Армении особое отношение к Вам, и это армянский перевод Вашей книги, которую я с радостью дарю Вам", - сказал премьер-министр.
Джастин Трюдо поблагодарил за книгу, отметив, что он не знал о переводе и очень рад сюрпризу.
Собеседники обсудили ряд представляющих двусторонний интерес вопросов, в том числе политические изменения в Армении. Джастин Трюдо подчеркнул, что, когда во всем мире происходили ставящие демократию под угрозу процессы, Армения подала пример всему миру, что было замечательно не только для Армении, но и для всего мира. Премьер-министр Канады подчеркнул, что он также посетил Армению, чтобы продемонстрировать готовность своей страны содействовать развитию Армении.
"Демократические процессы в Армении приносят честь не только армянам, но и всему миру", - подчеркнул Джастин Трюдо. Он отметил, что Канада готова помочь Армении в экономическом развитии, привлечении инвестиций, улучшении инфраструктур и в других сферах.
Говоря об экономическом развитии нашей страны, премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что целью правительства является изменение экономической структуры - превращение Армении в технологическую страну. Он выразил уверенность в том, что для этого есть необходимый потенциал. Премьер-министр добавил, что правительство Армении добилось серьезных успехов в преодолении коррупции, и выразил убежденность, что это будет способствовать улучшению предпринимательской среды и экономическому прогрессу.
Никол Пашинян и Джастин Трюдо затронули и другие вопросы, связанные с развитием армяно-канадского сотрудничества в разных сферах.