Չստացվեց՝ կանխեցինք. Արփինե Հովհաննիսյան
Ադրբեջանական պատվիրակությունը փորձել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հոկտեմբերյան նստաշրջանում ընդունված «Միջուկային անվտանգությունը Եվրոպայում» բանաձևում ներառել ձեւակերպումներ Մեծամորի ատոմակայանի գործունեության դադարեցման համար, սակայն չի ստացվել: Այն կանխվել է հայաստանյան պատվիրակության կողմից:
Այս մասին հայտնել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանն իր  ֆեյսբուքյան էջում: Արփինե Հովհաննիսյանի կատարած գրառումն ամբողջությամբ հետևյալն է`
«ԵԽԽՎ հոկտեմբերյան նստաշրջանի ընթացքում ընդունվեց «Միջուկային անվտանգությունը Եվրոպայում» բանաձևը։ Բանաձևի նպատակն էր սահմանել այն միջոցառումները, որոնք անդամ պետությունները պետք է իրագործեն Եվրոպայում ատոմակայանների անվտանգության բարձրացման և պատահարների կամ ահաբեկչական գործողությունների դեպքում ռիսկերի նվազեցման համար։ Առանցքային էր նաև, որ այս բանաձևով Վեհաժողովը պահանջ է ներկայացնում բելառուսական իշխանություններին չգործարկել Լիտվիայի մայրաքաղաք Վիլնյուսից ընդամենը 45 կմ հեռավորության վրա կառուցվող Օստրովեցի ատոմակայանը, մինչեւ այն չհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին։ Այս բանաձևի կապակցությայմբ ադրբեջանական պատվիրակությունը փորձում էր բանաձևում ներառել ձեւակերպումներ Մեծամորի ատոմակայանի գործունեության դադարեցման համար։ Չստացվեց՝ կանխեցինք։
Օրակարգը ոչ միայն հագեցած էր լիագումար նիստերի դահլիճում, այլ նաև քաղաքական խմբերում։ Այս առումով ԵԺԿ խմբում կարողացա կանխել Հայաստանի հարցով ոչ անաչառ տրամադրություններով համազեկուցողի նշանակումը։ Արդյունքում ԵԺԿ խմբի կողմից նշանակված նոր համազեկուցողն է սլովենացի Անդրեյ Շիրչելը։

Очередная провокация Азербайджана в ПАСЕ провалилась: Арпине Ованнисян
Вице-спикер Национального Собрания Армении, руководитель армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян сообщила, что очередная провокация Азербайджана провалилась, на этот раз представители азербайджанской делегации пытались включить вопрос закрытия Армянской (Мецаморской) Атомной электростанции в резолюцию "Ядерная безопасность в Европе", передает Panorama.am.
В частности, депутат НС РА поясняет, что на октябрьской сессии ПАСЕ была принята резолюция "Ядерная безопасность в Европе", целью которой является определение тех мероприятий, которые члены организации должны осуществлять для повышения безопасности и снижения рисков терактов и инцидентов на АЭС в Европе.
"Ключевым было также то, что в резолюции есть пункт о том, что Ассамблея требует от властей Беларуси не запускать находящуюся всего в 45 километрах от Вильнюса (Литва) строящуюся АЭС Островецы, пока она не будет соответствовать международным стандартам. В связи с данной резолюцией азербайджанская делегация пыталась включить в резолюцию формулировки относительно прекращения деятельности Армянской АЭС. Не получилось – мы предотвратили", – отметила А. Ованнисян.
По словам А. Ованнисян, повестка была насыщена не только в зале Пленарных заседаний ПАСЕ, но также в политических группах.
"В этом смысле в группе ЕНП (Европейской народной партии) мне удалось предотвратить назначение предвзято настроенного в отношении Армении содокладчика. В результате, новоназначенным содокладчиком стал словенец Андрей Ширчель", – отметила она.