Առանց գործարքի Brexit-ն այժմ ավելի հավանական է, քան երբևէ. Դոնալդ Տուսկ
Պետք է պատրաստել Եվրամիությանն այն սցենարին, որ Brexit-ը կիրագործվի առանց որևէ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման Եվրամիության և Մեծ Բրիտանիայի միջև: Այս մասին նշված է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկի՝ 17-18 հոկտեմբերին ԵՄ գագաթաժողովի հրավերք-նամակում՝ ուղղված Եվրոպական խորհրդի անդամներին, փոխանցոմ է ՌԻԱ Նովոստին:
"Մենք պետք է պատրաստենք Եվրոպական Միությունն առանց պայմանավորվածությունների սցենարին, որն առավել հավանական է, քան երբևէ", - ասված է նամակում:
Տուսկը հիշեցրել է, որ գագաթաժողովը կմեկնարկի չորեքշաբթի երեկոյան Brexit-ի մասին քննարկմամբ:
Տուսկը հրավիրել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյին ԵՄ-ում մնացող 27 անդամ-պետությունների ղեկավարներին ներկայացնել ԵՄ-ի հետ "ապահարզանի" մասին բանակցությունների վերաբերյալ իրենց կառավարության գնահատականը, որից հետո 27 երկրների ղեկավարները "կորոշեն՝ ինչպես առաջ մղել բանակցությունները" Brexit-ի հարցով ԵՄ կողմից գլխավոր բանակցող Միշել Բարնիեի կողմից ներկայացված առաջարկների հիման վրա:
Տուսկը հիշեցրել է նաև, որ սեպտեմբերին Զալցբուրգում անցկացված գագաթաժողովից հետո ԵՄ-ն ցանկանում էր տեսնել առավելագույն առաջընթաց "ապահարզանի" մասին բանակցություններում, ինչն էլ կհանգեցներ պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը հոկտեմբերին: Սակայն դա ավելի բարդ էր, քան ենթադրվում էր, արձանագրել է Տուսկը: Այնուամենայնիվ, Տուսկի խոսքերից ելնելով, անհրաժեշտ է պահպանել Միացյալ Թագավորության հետ այդ գործարքի հանդեպ հույսն ու ձգտումը:

Brexit с отсутствием договоренностей сейчас более вероятен, чем когда-либо: Дональд Туск
Евросоюз необходимо подготовить к сценарию отсутствия договорённости об условиях выхода из него Великобритании, который сейчас более вероятен, чем когда-либо, говорится в пригласительном письме главы Евросовета Дональда Туска членам Евросовета перед их саммитом 17-18 октября. Об этом сообщает РИА Новости.
"Мы должны подготовить ЕС к сценарию отсутствия договорённости, который более вероятен, чем когда-либо ранее", — говорится в письме.
Он напомнил, что саммит начнётся в среду вечером с обсуждения Brexit. Туск пригласил премьера Великобритании Терезу Мэй представить оценку правительства страны переговоров о "разводе" лидерам 27 остающимся в Евросоюзе государств. После этого главы 27 стран "решат, как продвинуть переговоры" на основе рекомендаций от главного переговорщика от ЕС по Brexit Мишеля Барнье.
Туск напомнил, что после саммита в Зальцбурге в сентябре ЕС хотел видеть максимум прогресса от переговоров о "разводе", который бы привёл к достижению договорённости в октябре.
Однако это оказалось более сложным, чем предполагалось, констатировал он. При этом, исходя из слов Туска, необходимо сохранять надежду и стремление к этой сделке с Соединенным Королевством.
Он напомнил, что Еврокомиссия ведёт подготовку к возможности отсутствия договора по Brexit и расскажет о её ходе на саммите.
"Тот факт, что мы готовимся к сценарию отсутствия договорённости не должен ни при каких обстоятельствах уводить нас от прикладывания всех усилий для достижения наилучшего соглашения для всех сторон", — заявил Туск.