ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը Բաքվում կարող է որպես ազդակ ընկալվել
Հայաստանում իր լիազորություններն ավարտող ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը EVNreport-ին տված հարցազրույցում անդրադարձ է կատարել Արցախյան հիմնախնդրին՝ տարակուսանք հայտնելով, որ հանրության շրջանում չի քննարկվում ազատագրված տարածքների վերադարձի հարցը։ Ավելին, նա նշել է, որ ամերիկյան կառավարության համոզմունքն է եղել, որ տարածքները պետք է վերադարձվեն «հող՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևի ներքո, և զարմանքով արձանագրել է, որ այդ բանաձևն աջակցություն չի վայելում։
Նախ ընդգծենք, որ դեսպանի կողմից նշված բանաձևը երբևէ բանակցությունների առարկա չի եղել, բանակցային գործընթացը կառուցվել է «տարածքներ՝ կարգավիճակի դիմաց» սկզբունքի շուրջ։ Իսկ «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևը միշտ փորձել է առաջ մղել ադրբեջանական կողմը՝ խաղաղությունը ներկայացնելով որպես զիջում Հայաստանին և Արցախին։ Այնինչ խաղաղությունը հավասարաչափ կարևոր է տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար և չի կարող դիտարկվել, որպես մի կողմի զիջում մյուսին։
Տարածքային հարցի կարգավորումը մաս է կազմում ընդհանուր կարգավորման և բանակցությունների առարկա հանդիսացող հիմնարար սկզբունքների։ Մի հարցի տարանջատումը մյուսներից և դրա դիտարկումը որպես խաղաղության գրավական առնվազն կառուցողական չէ։  Բացի այդ, Արցախյան հիմնախնդրի էությունն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար պայքարն է։ Ուստի, խաղաղությունը հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը ճանաչի այդ իրավունքը։
ԱՄՆ դեսպանի բարձրաձայնած մոտեցումը խնդրահարույց է նաև բարոյական տեսանկյունից։ Անտրամաբանական է տարածքային զիջումների հարց բարձրացնել Հայաստանում և Արցախում, քանի դեռ Ադրբեջանից գրեթե ամեն օր հնչում են կրակոցներ, սահմաններին շարունակում են զինվորներ ու սահմանամերձ գյուղերի խաղաղ բնակիչներ զոհվել, իսկ ադրբեջանական իշխանություններն իրենց թշնամի են հայտարարում աշխարհի ողջ հայությանը։ Նման պահվածքն ակնհայտ է դարձնում Արցախը հայաթափելու Ադրբեջանի նպատակները, և նման իրավիճակում տարածքներ զիջելու հարց բարձրացնելը խրախուսում է Բաքվի այդ քաղաքականությունը։
Միջազգային հանրության և հատկապես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պաշտոնական ներկայացուցիչների նման հայտարարությունները ոչ միայն չեն նպաստում հակամարտության կարգավորմանը, այլ տեղիք եք տալիս Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության ամրապնդմանն ու զարգացմանը։ Բաքվում նմանատիպ հայտարարություններն ընկալվում են, որպես ազդակ, որ իրենց մոտեցումներն ու պահվածքն ընկալելի և ընդունելի են միջազգային հանրության համար, ուստի կարելի է շարունակել ռազմատենչ, անհանդուրժող ու ապակառուցողական քաղաքականությունը։

US Ambassador's Statement May Be Perceived as a Special Signal in Baku
US Ambassador to Armenia Richard Mills in his interview to EVN report touched upon the Artsakh issue, expressing his anxiety that the issue of the return of the liberated territories is not discussed among the public. Moreover, he noted that the US government was convinced that the territories should be returned under the "land for peace" resolution and surprised to find out that the resolution did not get any support.
First of all, it should be noted that the ambassador's suggested resolution has never been a subject to negotiations, the negotiation process has been rather built on the principle of "territories for status". It was the Azeri side that always tried to push forward the "land for peace" resolution, presenting peace as a concession to Armenia and Artsakh. Whereas peace is equally important for all countries in the region, and cannot be viewed as concession by anybody.
Besides, the essence of the Artsakh issue is the struggle for the realization of the Artsakh people's right to self-determination. Therefore, peace will be possible only when Azerbaijan recognizes that right.
The US Ambassador's approach is also problematic in terms of morality. It is illogical to raise the issue of territorial concessions in Armenia and Artsakh, as long as shots are heard almost every day from Azerbaijani side, soldiers and civilians continue to die on the border, and the Azeri authorities announce Armenians from all over the world as their enemies. And raising the question of giving up territories in this situation only encourages Baku's policy.
Such statements by the international community and especially the OSCE MG Co-chair countries not only do not contribute to the settlement of the conflict, but also give rise to the aggressive policy of Azerbaijan. Such statements are perceived in Baku as an impulse that their attitudes are quite acceptable for the international community, so it is possible to continue the militaristic, intolerant and destructive policy.