ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը Բաքվում կարող է որպես ազդակ ընկալվել
Հայաստանում իր լիազորություններն ավարտող ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը EVNreport-ին տված հարցազրույցում անդրադարձ է կատարել Արցախյան հիմնախնդրին՝ տարակուսանք հայտնելով, որ հանրության շրջանում չի քննարկվում ազատագրված տարածքների վերադարձի հարցը։ Ավելին, նա նշել է, որ ամերիկյան կառավարության համոզմունքն է եղել, որ տարածքները պետք է վերադարձվեն «հող՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևի ներքո, և զարմանքով արձանագրել է, որ այդ բանաձևն աջակցություն չի վայելում։
Նախ ընդգծենք, որ դեսպանի կողմից նշված բանաձևը երբևէ բանակցությունների առարկա չի եղել, բանակցային գործընթացը կառուցվել է «տարածքներ՝ կարգավիճակի դիմաց» սկզբունքի շուրջ։ Իսկ «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևը միշտ փորձել է առաջ մղել ադրբեջանական կողմը՝ խաղաղությունը ներկայացնելով որպես զիջում Հայաստանին և Արցախին։ Այնինչ խաղաղությունը հավասարաչափ կարևոր է տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար և չի կարող դիտարկվել, որպես մի կողմի զիջում մյուսին։
Տարածքային հարցի կարգավորումը մաս է կազմում ընդհանուր կարգավորման և բանակցությունների առարկա հանդիսացող հիմնարար սկզբունքների։ Մի հարցի տարանջատումը մյուսներից և դրա դիտարկումը որպես խաղաղության գրավական առնվազն կառուցողական չէ։  Բացի այդ, Արցախյան հիմնախնդրի էությունն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար պայքարն է։ Ուստի, խաղաղությունը հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը ճանաչի այդ իրավունքը։
ԱՄՆ դեսպանի բարձրաձայնած մոտեցումը խնդրահարույց է նաև բարոյական տեսանկյունից։ Անտրամաբանական է տարածքային զիջումների հարց բարձրացնել Հայաստանում և Արցախում, քանի դեռ Ադրբեջանից գրեթե ամեն օր հնչում են կրակոցներ, սահմաններին շարունակում են զինվորներ ու սահմանամերձ գյուղերի խաղաղ բնակիչներ զոհվել, իսկ ադրբեջանական իշխանություններն իրենց թշնամի են հայտարարում աշխարհի ողջ հայությանը։ Նման պահվածքն ակնհայտ է դարձնում Արցախը հայաթափելու Ադրբեջանի նպատակները, և նման իրավիճակում տարածքներ զիջելու հարց բարձրացնելը խրախուսում է Բաքվի այդ քաղաքականությունը։
Միջազգային հանրության և հատկապես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պաշտոնական ներկայացուցիչների նման հայտարարությունները ոչ միայն չեն նպաստում հակամարտության կարգավորմանը, այլ տեղիք եք տալիս Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության ամրապնդմանն ու զարգացմանը։ Բաքվում նմանատիպ հայտարարություններն ընկալվում են, որպես ազդակ, որ իրենց մոտեցումներն ու պահվածքն ընկալելի և ընդունելի են միջազգային հանրության համար, ուստի կարելի է շարունակել ռազմատենչ, անհանդուրժող ու ապակառուցողական քաղաքականությունը։

Заявление Миллза могут воспринять в Баку как сигнал
Завершающий свою миссию в Армении посол США Ричард Миллз в интервью EVNReport обратился к теме карабахского конфликта, выразив возмущение, что в армянском обществе отсутствует дискурс относительно возвращения освобожденных территорий. Более того, он отметил, что американское правительство придерживалось того убеждения, что территории должны быть возвращены по принципу "земли в обмен на мир", и он вынужден был с удивлением констатировать, что эта формула не пользуется поддержкой.
Сначала отметим, что указанная послом формула никогда не являлась предметом переговоров, переговорный процесс выстраивался вокруг формулы "территории в обмен на статус". А формулу "территории в обмен на мир" всегда продвигала азербайджанская сторона, пытаясь представить установление мира в качестве уступки Армении и Арцаху. Но мир в равной мере важен для всех стран региона и не может рассматриваться в качестве уступки для той или иной стороны.
Решение территориальной проблемы является частью общего урегулирования конфликта и одним из основополагающих принципов переговорного процесса. Отделение одного вопроса и его рассмотрение в качестве залога для установления режима мира не является конструктивным подходом. Кроме того, суть карабахского конфликта - в борьбе народа Арцаха за реализацию своего права на самоопределение. И, следовательно, невозможно достичь мира, пока Азербайджан не признает это право.
Озвученный Ричардом Миллзом подход проблематичен также и с моральной точки зрения. Нелогично говорить о территориальных уступках в Армении и Арцахе, пока из Азербайджана практически каждый день звучат выстрелы, на границах и в приграничных селах продолжают гибнуть солдаты и мирные жители, а азербайджанские власти объявляют своим врагом всех армян мира. Такое поведение демонстрирует истинные цели Азербайджана, а именно –изгнание и уничтожение всех армян Арцаха. В этих условиях поднимать вопрос о территориальных уступках - значит, поощрять такую политику Баку.
Подобные заявления официальных представителей международного сообщества и, особенно, представителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ не только не способствуют урегулированию конфликта, но и поощряют агрессивную политику Азербайджана. В Баку такие заявления воспринимаются как сигнал о том, что их подходы и поведение приемлемы для международного сообщества, а значит, можно продолжать их воинственную, нетерпимую и деструктивную политику.