Եկել է ժամանակը, որ հայ ժողովուրդը ծնի իր նոբելյան մրցանակակիրներին. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 17-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Նախագահ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով: Նա մասնավորապես ասել է.
«Ինձ համար իսկապես մեծ պատիվ է մասնակցել այս հոբելյանին, որովհետև ես նախ և առաջ ինձ համարում եմ հայկական գիտական համայնքի անդամներից մեկը, այսինքն՝ ձեզնից մեկը:
20-րդ դարում, Խորհրդային Միությունում շատ լավ հասկանում էին, թե ինչ են հայկական միտքը, հայկական մտավոր ներուժը, և դա է պատճառը, որ պատերազմի տարիներին Հայաստանում ստեղծվեց գիտությունների ակադեմիա, որը դարձավ մեր գիտական մտքի շարժիչ ուժը:
Ես հպարտությամբ եմ ուզում հիշատակել Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի բոլոր նախագահներին՝ առաջին և հիմնադիր նախագահ ակադեմիկոս Հովսեփ Օրբելուն, ակադեմիան իրական գիտական բարձունքի հասցրած ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանին, անկախության առաջին տարիներին ակադեմիան պահպանած Ֆադեյ Սարգսյանին և, իհարկե, նշել ակադեմիայի ներկայիս նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանի գործունեությունը:
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հոբելյանը լավագույն առիթն է խոսելու գիտության մասին:
Ցանկանում եմ անդրադառնալ մի քանի կետերի, որոնք, կարծում եմ, կարևոր են Ազգային ակադեմիայի համար: Դրանք վերաբերում են թե՛ ժամանակակից գիտության զարգացման միտումներին, և թե՛ նախկին ավանդույթների զարգացմանը:
1. Կապեր նախկին խորհրդային գիտական կենտրոնների հետ
Մենք պետք է ոչ միայն պահպանենք, այլև խորացնենք 75 տարվա գիտական ավանդույթներն ու կապերը նախկին ԽՍՀՄ տարածքի գիտնականների ու գիտահետազոտական կենտրոնների հետ: Անհրաժեշտ է զարգացնել այդ ամենը, որովհետև մեր գիտական ներդրումը խորհրդային գիտության մեջ չափազանց ծանրակշիռ է եղել:
2. Կարիք ունենք և պարտավոր ենք ընդլայնել ակադեմիայի կապերը միջազգային գիտահետազոտական բոլոր կենտրոնների հետ
Մենք պետք է լինենք միջազգային գիտական գործընթացների մասը, համահունչ լինենք ժամանակի պահանջներին: Համագործակցությունը պետք է լինի իրական ծրագրերի շուրջ՝ համաշխարհային բոլոր կենտրոնների հետ՝ Ամերիկայից մինչև Չինաստան, Ռուսաստանից մինչև Հնդկաստան: Եվ այն պետք է ուղղված լինի կոնկրետ թիրախների և նպատակների:
3. Մենք պետք է համախմբենք աշխարհով մեկ տարածված մեր հայկական ակադեմիական գիտական ուժը:
Դա պետք է լինի գործնական և արդյունավետ հարաբերությունների տեսքով: Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիան պետք է լինի գիտությունների համահայկական ակադեմիա, համահայկական գիտական համախմբող մարմին:
4. Ֆունդամենտալ և կիրառական գիտություններն աստիճանաբար մերձենում են:
Դրա թարմ օրինակն իմ անձնական կյանքում հետևյալն է. ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ Nature ամսագրում մեծ հետաքրքրությամբ ընթերցում էի հոդված՝ նվիրված Ջեյմս Էլիսոնին և Տասուկու Հոնձյոյին, ովքեր քաղցկեղի թերապիայի բնագավառում բացահայտումների համար այս տարի Նոբելյան մրցանակի են արժանացել: Սա հիասքանչ հայտնագործություն է, բայց երբ դիտարկում ես այդ հայտնագործության պատմությունը, իրականում խոսքը երկու անհատի մասին չէ, այլ վերջին 50 տարիների ընթացքում կատարված հսկայական, ֆունդամենտալ աշխատանքի մասին, որի արդյունքում բազմաթիվ հայտնագործություններ են կատարվել՝ սկսած T բջիջների բացահայտումից մինչև իմունային համակարգի աշխատանքի մեխանիզմներ: Եվ արդյունքում ունենք նոր դեղամիջոց, որը, կարծում եմ, ապագա մի քանի տարիների ընթացքում հասանելի կլինի աշխարհով մեկ: Սա կրկին մեկ օրինակ է, թե ֆունդամենտալ գիտությունն ինչպիսի կարևոր նշանակություն ունի:
Եվ ընդհանրապես, գիտությունը ստեղծագործական գործընթաց է: Եվ այսօրվա աշխատանքի արդյունքը կարող է տեսանելի լինել և գնահատվել տարիներ անց: Պարզապես գիտությունից կիրառություն ընկած ժամանակահատվածը, կրկնեմ, աստիճանաբար, տարեցտարի ավելի է կարճանում: Եվ ես կարծում եմ, որ ամեն ինչ պետք է արվի, որ մեր ֆունդամենտալ գիտությունը հնարավորության դեպքում ուղղված լինի կիրառական արդյունք ստեղծելուն:
5. Քսանմեկերորդ դարում ամեն ինչ շատ արագ ընթացք ունի՝ թե՛ փոփոխությունները, թե՛ գործողությունները, թե՛ մտածողությունը
Մոտենում են գիտության, տեխնիկայի ազատ և անկախ գործունեության սահմանները: Գիտությունը նաև տնտեսություն է և բիզնես: Եւ ժամանակակից աշխարհում գիտության մեջ ներդրում կատարվում է նաև եկամուտ ստանալու նպատակով: Հետևաբար, երբ մենք խոսում ենք տնտեսության կամ բիզնես միջավայրը գրավիչ դարձնելու մասին, պետք է նաև խոսենք համապատասխան գիտական միջավայրը գրավիչ դարձնելու մասին:
Այս առումով էական է Հայաստանում տնտեսագիտական մտքի զարգացումը: Մենք ունենք տնտեսագիտական մտքի փայլուն օրինակներ, անհրաժեշտ է, որ դրանք կիրառվեն տնտեսության մեջ և հնարավորության դեպքում հայտնի դառնան նաև դրսում:
6. Գիտության հանդեպ վերաբերմունքը պետք է սկսվի կրթական օջախից
Կրթական համակարգը, բացի դասական կրթություն տալուց, պետք է ծառայի երիտասարդների կարողությունների բացահայտմանը և նրանց կապի իրենց ապագա գիտական գործունեության հետ: Կարծում եմ, որ ակադեմիան ինքը պետք է վաղ շրջանից նպաստի այն երիտասարդ գիտնական կադրերի պատրաստմանը, որոնք ապագայում դառնալու են ակադեմիական համակարգի մասը: Եւ ընդհանրապես, գիտակրթական համակարգը մեզանում օպտիմալացման և ինտեգրացման կարիք ունի:
7. Պետք է շատ ուշադիր և նվիրումով զարգացնենք ու խորացնենք ուսումնասիրությունները և հետազոտությունները հումանիտար գիտությունների, արվեստի, փիլիսոփայության, պատմագիտության ու հատկապես հայագիտության ոլորտում
Այսօր անհրաժեշտություն կա առավել խորությամբ անդրադառնալ մեր ինքնությանը, մեր տեսակին, մեր լեզվին, մեր ճանաչելիության հարցին, մեր քաղաքակրթական տեղին և դերին աշխարհում:
Հնարավոր չէ կառուցել հասուն, ամուր և մրցունակ հասարակություն ու երկիր՝ առանց արժևորելու մեր ողջ քաղաքակրթական անցյալը և ըստ այդմ նախագծելու մեր ապագան:
8. Գիտնականը նաև քաղաքացի է
Գիտնականը նաև քաղաքացի է, մտավորական՝ իր մտածողությամբ, տեսակով, մշակույթով, կենսակերպով, ակտիվությամբ և տեսակետներով: Անմոռանալի են մեծանուն գիտնական, ակադեմիկոս Սերգեյ Համբարձումյանի քաղաքացիական բարձր ու խիզախ պահվածքը մեր ազգային զարթոնքի առաջին իսկ օրերին, նրա հզոր ելույթները Խորհրդային Միության Գերագույն խորհրդում:
Մեծագույն հարգանքի է արժանի Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ, Հայաստանի ազգային հերոս, հռչակավոր գիտնական Վիկտոր Համբարձումյանի հավատարմությունը քաղաքացու և հայի բարձր կոչմանը: Բոլորս ենք հիշում նրա՝ Սոցիալիստական աշխատանքի կրկնակի հերոսի հացադուլը Մոսկվայում ՝ որպես աջակցություն արցախյան ազատամարտին:
Գիտնականը, մտավորականը պետք է ակտիվ լինի ոչ միայն գիտական և ստեղծագործական միջավայրում, այլև դրսևորվի որպես սկզբունքային քաղաքացի, անպայման ունենա բարոյական ու քաղաքացիական պարտքի հստակ գիտակցում:
Սրանք են այն մի քանի կետերը, որոնց մասին կուզեի ձեզ հետ խոսել: Իհարկե, քննարկման կարիք կա, պատրաստ եմ ապագայում հանդիպել և շարունակել մեր զրույցը: Մեր երկրի ապագան անքակտելիորեն կապված է լինելու ժամանակակից գիտության, տեխնոլոգիաների հետ, հետևաբար միանշանակ պետք է գիտակցենք, որ 21-րդ դարում հնարավորություն ունենք դառնալու աշխարհի առաջադեմ լավագույն երկրներից մեկը:
Գիտությունների ազգային ակադեմիան կարող է և պետք է 21-րդ դարում դառնա մեր առաջընթացի ինքնատիպ գրավականը:
Եկել է ժամանակը, որ Հայաստանը, հայ ժողովուրդը ծնեն իրենց նոբելյան մրցանակակիրներին: Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ հոբելյանի առթիվ, մեր գիտական հասարակությանը մաղթում առողջություն, ստեղծագործական և շարունակական հաջողություններ»:

Армен Саркисян: "Настало время для того, чтобы у Армении был свой нобелевский лауреат"
Президент Республики Армен Саркисян сегодня в Национальном Академическом театре оперы и балета имени Ал.Спендиаряна принял участие в торжественном заседании, посвящённом 75-летию Национальной Академии наук.
Президент Саркисян выступил с речью. Он, в частности, сказал:
"Для меня действительно большая честь участвовать в этом юбилее, потому что прежде всего считаю себя одним из членов армянского учёного сообщества, то есть одним из вас.
В ХХ веке в Советском Союзе очень хорошо понимали, что такое армянская мысль, армянский интеллектуальный потенциал, и в этом причина, что в годы войны в Армении была создана Академия наук, которая стала движущей силой нашей научной мысли.
Я хочу с гордостью упомянуть всех Президентов Академии наук Армении: первого президента и основателя, академика Овсепа (Иосифа) Орбели; поднявшего Академию на истинную научную вершину, академика Виктора Амбарцумяна; сохранившего Академию в первые годы независимости Фадея Саркисяна и, конечно, отметить деятельность нынешнего Президента, академика Радика Мартиросяна.
Юбилей Национальной Академии наук – лучший повод поговорить о науке.
Хочу коснуться нескольких пунктов, которые, думаю, важны для Национальной Академии. Они касаются и тенденций развития современной науки, и развития прошлых тенденций.
1. Связи с бывшими советскими научными центрами.
Мы должны не только сохранять, но и углублять 75-летние научные традиции и связи с учёными и научно-исследовательскими центрами на территории бывшего СССР. Необходимо развивать всё это, потому что наш научный вклад в советскую науку был чрезвычайно весом.
2. Нам нужно и мы обязаны расширять связи Академии со всеми международными научно-исследовательскими центрами.
Мы должны быть частью международных научных процессов, мы должны быть созвучны с требованиями времени. Сотрудничество должно быть вокруг реальных программ, со всеми всемирными центрами – от Америки до Китая, от России до Индии. И оно должно быть нацелено на конкретные цели и задачи.
3. Мы должны сплотить рассеянную по всему миру армянскую академическую научную силу.
Это должно быть в виде практических и плодотворных отношений. Национальная Академия наук Армении должна быть общеармянской Академией наук, общеармянским научным объединяющим органом.
4. Фундаментальные и прикладные науки постепенно сближаются.
Свежим примером этого из моей личной жизни является следующее: всего несколько недель назад в журнале Nature я с большим интересом читал статью, посвящённую Джеймсу Эллисону и Тасуку Хондзё, которые за открытия в сфере терапии рака в этом году удостоились Нобелевской премии. Это замечательное открытие, но когда рассматриваешь историю этого открытия, в действительности, речь не о двух личностях, а о громадной фундаментальной работе в течение прошедших 50 лет, в результате которой совершено множество открытий, начиная с выявления Т-клеток до механизмов работы иммунной системы. И в результате мы имеем новое лекарственное средство, которое, думаю в течение нескольких будущих лет будет доступно во всём мире. Это ещё один пример, какое важное значение имеет фундаментальная наука.
И вообще, наука – это творческий процесс. И результат сегодняшней работы может быть замечен и оценён, спустя годы. Просто период времени от науки до практики, повторю, постепенно, год от года всё более сокращается. И я думаю, что должно быть всё сделано, чтобы наша фундаментальная наука по возможности была направлена на получение практического результата.
5. В XXI веке всё протекает очень быстро: и перемены, и действия, и мышление.
Приближаются границы свободной и независимой деятельности науки, техники. Наука является также экономикой и бизнесом. И в современном мире вклад в науку делается также с целью получения прибыли. Следовательно, когда мы говорим о том, чтобы экономическую или бизнес среду сделать привлекательной, нужно также говорить от том, чтобы сделать привлекательной соответствующую научную среду.
В этом плане существенным является развитие экономической мысли в Армении. У нас есть блестящие примеры экономической мысли. Необходимо, чтобы они применялись в экономике и в случае возможности становились известными также за рубежом.
6. Отношение к науке должно начинаться с образовательного очага.
Образовательная система, помимо классического обучения, должна служить выявлению способностей молодёжи и связывать их с будущей научной деятельностью. Думаю, что Академия сама должна с раннего периода способствовать подготовке тех молодых научных кадров, которые в будущем смогут стать частью академической системы. И вообще, научно-образовательная система нуждается у нас в оптимизации и интеграции.
7. Мы должны очень внимательно и преданно развивать и углублять исследования и разработки в сферах гуманитарных наук, искусства, философии, исторической науки и особенно арменоведения.
Сегодня есть необходимость максимально глубокого рассмотрения нашей идентичности, нашего характера, нашего языка, вопросов нашей узнаваемости, места и роли нашей цивилизации в мире.
Невозможно построить зрелое, прочное и конкурентоспособное общество и страну не оценив прошлое всей нашей цивилизации и исходя из этого планируя наше будущее.
8. Учёный – также гражданин.
Учёный – также гражданин, интеллигент по своему мышлению, типажу, культуре, быту, активности и мнениям. Незабываемо высокое и смелое политическое поведение нашего знаменитого учёного, академика Сергея Амбарцумяна в первые же дни нашего национального пробуждения, его мощные выступления в Верховном Совете Советского Союза.
Величайшего уважения достойна верность Президента Национальной Академии наук Армении, Национального героя Армении, прославленного учёного Виктора Амбарцумяна высокому званию гражданина и армянина. Все мы помним его, дважды Героя Социалистического труда, голодовку в Москве, в поддержку арцахской борьбе за свободу.
Ученый, интеллигент должен быть активным не только в научной и творческой среде, но и проявиться как принципиальный гражданин, обязательно иметь чёткое понимание нравственного и гражданского долга.
Вот те несколько пунктов, о которых я хотел бы говорить с вами. Конечно, есть нужда в обсуждении, я готов в будущем встретиться и продолжить нашу беседу. Будущее нашей страны будет неразрывно связано с современной наукой, технологиями, следовательно, мы должны однозначно осознавать, что в 21-ом веке имеем возможность одной из лучших передовых стран мира.
Национальная Академия наук может и должна в 21-ом веке стать своеобразным залогом нашего прогресса.
Пришло время, чтобы Армения, армянский народ породили своих Нобелевских лауреатов. Ещё раз поздравляю с юбилеем, желаю нашему учёному сообществу здоровья, творческих и непрерывных успехов".