Արամ Առաջին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի ձեռնադրման 50-ամյակն է այսօր. շնորհավորանք Արցախից
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի ձեռնադրման 50-ամյակի կապակցությամբ:
"Վեհափա՛ռ Տեր, Ձեր ձեռնադրման 50-ամյակը նշանակալի իրադարձություն է Հայ Առաքելական Եկեղեցու, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության, Հայրենիքի եւ Սփյուռքի բազմաթիվ օջախների համար:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ այս հիշարժան հոբելյանի կապակցությամբ եւ մաղթում քաջառողջություն ու արեւշատություն Ձեզ՝ Ձերդ Սուրբ Օծություն, զորացում ու բարգավաճում՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությանը եւ նրա թեմերին: Արցախում գիտեն եւ բարձր են գնահատում Ձեր՝ որպես կաթողիկոսի, հոգեւորականի, հասարակական գործչի, հայրենանվեր մարդու երկարամյա գործունեությունը՝ ուղղված մեր ազգային եկեղեցու ծաղկմանն ու զարգացմանը, սփյուռքում հայապահպանությանը, ազգային ու հոգեւոր արժեքների պահպանմանն ու տարածմանը, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը: Դուք մեծածավալ ազգանպաստ գործունեություն եք իրականացնում կրթական-հայագիտական ծրագրերի, միջեկեղեցական եւ միջկրոնական կապերի ընդլայնման ու խորացման ուղղությամբ:
Թե օրհասական պահին եւ թե հաղթական ժամին Դուք եղել եք միշտ մեզ հետ, մեր կողքին ՝ Ձեր գործուն աջակցությունն ու օժանդակությունը բերելով արցախցիներին, օգնելով լուծել մեր երկրի առջեւ ծառացած բազմաբնույթ խնդիրները, ապավեն լինելով բազմաթիվ փորձությունների միջով անցած եւ իր ճակատագիրն ինքնուրույն կերտող մեր ժողովրդին:
Վեհափա՛ռ Տեր, Ընդունեք կրկին իմ խորին հարգանացս հավաստիքը եւ լավագույն բարեմաղթանքները Ձեր ձեռնադրության 50-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Թող ամենազոր Աստված միշտ պահապան լինի Ձեզ, Մայր Եկեղեցուն եւ աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդին":

Бако Саакян поздравил Арама Первого в связи с 50-летием со дня рукоположения
20 октября президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с 50-летием со дня рукоположения Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого. В послании говорится:
"Ваше Святейшество! 50-летие Вашего рукоположения является знаменательным событием для Армянской Апостольской Церкви, Католикосата Великого Дома Киликии, многочисленных очагов на Родине и в Диаспоре. От имени народа, властей Арцаха и от себя лично сердечно поздравляю с этим памятным юбилеем и желаю Вам, Ваше Святейшество, крепкого здоровья и долголетия, а Католикосату Великого Дома Киликии и его епархиям - усиления и процветания.
В Арцахе знают и высоко ценят Вашу многолетнюю деятельность в качестве Католикоса, священнослужителя, общественного деятеля и патриота, направленную на процветание и развитие нашей национальной церкви, сохранение армянской идентичности в Диаспоре, сохранение и распространение национальных и духовных ценностей, укрепление связей Родина-Диаспора.
Вы осуществляете масштабную патриотическую деятельность по расширению и углублению образовательных и армяноведческих программ, а также межцерковных и межрелигиозных связей. Как в роковой, так и победный час Вы всегда были рядом, вместе с нами, оказывая активное содействие и поддержку арцахцам, помогая решать стоящие перед нашей страной разнородные задачи, выступая опорой для нашего народа, прошедшего через многочисленные испытания и самостоятельно вершившего свою судьбу.
Ваше Святейшество! Позвольте вновь засвидетельствовать Вам свое глубочайшее почтение и примите наилучшие пожелания по случаю 50-летия Вашего рукоположения. Пусть Всевышний хранит и оберегает Вас, нашу Церковь и армян всего мира!"