Մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Լիբանան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Դիմավորման արարողությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունն ուղևորվել է Լիբանանի նախագահի նստավայր, որտեղ կայացել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի և Լիբանանի նախագահի հանդիպումը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիբանանի նախագահ Միշել Աունին ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ ուրախ է այցելել եղբայրական երկիր` Լիբանան: «Շնորհակալ եմ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին Ձեր մասնակցության և շատ բովանդակային ելույթով հանդես գալու համար: Մոտ մեկ ամիս առաջ էլ Նյու Յորքում առիթ ունեցանք մտքեր փոխանակելու Հայաստանի և Լիբանանի միջև բազմաբնույթ հարաբերությունների շուրջ: Այժմ ևս երկխոսության նոր հնարավորություն ունենք: 1991 թ. Հայաստանի անկախացումից հետո մեր երկրների հարաբերությունները, մեր ժողովուրդների դարավոր առնչությունները ձեռք են բերել նոր որակ, ինչը բնորոշ է երկու բարեկամ պետություններին և եղբայր ժողովուրդներին: Դա պետք է լավագույնս ծառայեցնենք մեր գործընկերության ամրապնդմանը, մեր ընդհանուր նպատակների իրականացմանը»,- ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Միշել Աունը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարի այցը Լիբանան` ընդգծելով, որ այն կնպաստի երկու երկրների ավանդական բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Լիբանանի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը Երևանում բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Լիբանանի միջև առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, որը պայմանավորված է պատմական բարեկամական կապերով և լիբանանահայ կենսունակ համայնքի դերակատարությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում Լիբանանի ժողովրդի սրտաբաց վերաբերմունքը ցեղասպանություն վերապրած մեր հայրենակիցների նկատմամբ.«Լիբանանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, և դա կարևոր է ոչ միայն պատմական հիշողության պահպանման, այլև նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման համար»: Վարչապետի պաշտոնակատարը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդն առանձնահատուկ վերաբերմունք է տածում բարեկամ Լիբանանի և նրա ժողովրդի նկատմամբ, ինչի խոսուն վկայությունն այն է, որ տարածաշրջանի երկրներից հենց Լիբանանում է գտնվում Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսարանը:
Իր հերթին Լիբանանի նախագահը բարձր է գնահատել լիբանանահայ համայնքի դերը երկրի քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, կրթական և մարզական կյանքում, ինչպես նաև երկու երկրների և ժողովուրդների բարեկամության սերտացման և համագործակցության զարգացման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հնարավորություններին և կարևորել այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը: «Պետք է այնպես անենք, որպեսզի երկկողմ տնտեսական կապերը համապատասխանեցնենք մեր երկրների միջև քաղաքական և մարդկային հարաբերությունների բարձր մակարդակին», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված միջոցառումները կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հարկային և մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման, նպաստավոր ներդրումային միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ: Լիբանանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել երկու երկրների կառավարություններին համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման գործում:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել միջազգային կառույցներում երկու երկրների համագործակցության, միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Լիբանանի` «Մարդկային ակադեմիայի» հիմնելու նախաձեռնությունը, որի մասին նախագահ Աունը հայտարարել է 2017 թ. սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ նստաշրջանի ժամանակ: «Հայաստանը ողջունում է Լիբանանի` տարբեր քաղաքակրթությունների, կրոնների և ռասաների միջև երկխոսության կենտրոն դառնալու նախաձեռնությունը և պատրաստ է աջակցել դրան: Մենք վստահ ենք, որ տարբեր կրոնների և ազգությունների խաղաղ գոյակցությանը միտված Լիբանանի ջանքերն ու կուտակած փորձը կարող են ուսանելի լինել ոչ միայն առանձին երկրների, այլև ամբողջ տարածաշրջանների համար», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և համոզմունք հայտնել, որ նախաձեռնությունը մեծ հետաքրքրություն կունենա նաև Հայաստանի ուսանողների շրջանում:
Լիբանանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարին` Լիբանանի հարավում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելությանը Հայաստանի մասնակցության համար: Ընդգծելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է իր միջազգային հանձնառություններին և կարևորում է մասնակցությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելության իրականացմանը` Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության մանդատը մեկ տարով երկարաձգելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ավարտին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:

Today, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in Lebanon on a working visit. After the official welcoming ceremony, headed by Nikol Pashinyan, the Armenian delegation left for the Lebanese President’s Residence where he met with the President of Lebanon.
Nikol Pashinyan thanked President Michel Aoun for a warm reception, noting that he was glad to pay a visit to fraternal Lebanon.
“Thank you for taking part in the Francophonie Summit in Yerevan just a week ago and delivering a very meaningful speech. About a month ago, we had am opportunity to meet in New York and exchange views on Armenian-Lebanese relations. We are now having a new opportunity for dialogue. After Armenia regained independence in 1991, our two nations’ bilateral relations and the centuries-old ties were given a new quality that we should use to strengthen our partnership and reach the common goals,” the Acting Prime Minister of Armenia said.
Welcoming Nikol Pashinyan to Lebanon, Michel Aoun said it might help promote and strengthen the traditionally friendly relations between the two countries. The Lebanese President complimented Nikol Pashinyan for organizing and holding the 17th summit of the Francophonie International Organization in Yerevan.
Pleased with the ongoing high-level political dialogue between Armenia and Lebanon, the interlocutors stressed that they were propped up by historical affinities and the active contribution of the Lebanese-Armenian community.
Nikol Pashinyan conveyed our nation’s gratitude for the Lebanese people’s warm attitude toward the Armenian Genocide survivors. “Lebanon is the only country in the region to have officially recognized the Armenian Genocide. It is crucial in terms of both preserving historical memory and preventing new genocides.” The Acting Prime Minister stressed that Armenia and the Armenian people have a privileged attitude toward friendly Lebanon and its people as evidenced by the fact that the Catholicosate of the Great House of Cilicia is in Lebanon.
In turn, the Lebanese President highly assessed the role played by the Lebanese-Armenian community in his country’s political, economic, social, cultural, educational and sporting life, as well as the development of friendship and friendship between the two countries and peoples.
The parties discussed opportunities for developing trade and economic exchanges between the two countries. “We have to synchronize our economic ties with the high-level political dialogue and human relations between our countries,” Nikol Pashinyan said. The Acting Prime Minister of Armenia introduced the measures taken by the Armenian Government to combat corruption, simplify tax and customs procedures, and create an investment-friendly climate.
The President of Lebanon expressed readiness to assist the two governments with the implementation of joint programs and initiatives.
The sides looked at ways of enhancing cooperation within international organizations. In this context, Nikol Pashinyan welcomed the initiative to establish the Human Academy in Lebanon as announced by the Lebanese President at the UN General Assembly session of September 21, 2017 in New York.
“Armenia welcomes Lebanon’s initiative to become a global hub liaising different civilizations, religions and human races, and is ready to back it. We are confident that Lebanon’s efforts and long experience for peaceful coexistence of different religions and nations could be instructive not only for individual countries, but also for the whole region,” Nikol Pashinyan said, convinced that the initiative will arouse great interest among Armenian students.
The Lebanese President thanked Armenia’s Acting Prime Minister for our country’s participation in the United Nations’ UNIFIL peacekeeping mission in southern Lebanon.
Emphasizing that Armenia honors its international commitments, and highlighting the UN peacekeeping mission in Lebanon, Nikol Pashinyan expressed satisfaction with the fact that the UN Security Council has extended UNIFIL peacekeeping mission’s mandate for another year.
At the end of the meeting, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan signed the Book of Honorary Guests.