Մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Լիբանան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Դիմավորման արարողությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունն ուղևորվել է Լիբանանի նախագահի նստավայր, որտեղ կայացել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի և Լիբանանի նախագահի հանդիպումը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիբանանի նախագահ Միշել Աունին ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ ուրախ է այցելել եղբայրական երկիր` Լիբանան: «Շնորհակալ եմ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին Ձեր մասնակցության և շատ բովանդակային ելույթով հանդես գալու համար: Մոտ մեկ ամիս առաջ էլ Նյու Յորքում առիթ ունեցանք մտքեր փոխանակելու Հայաստանի և Լիբանանի միջև բազմաբնույթ հարաբերությունների շուրջ: Այժմ ևս երկխոսության նոր հնարավորություն ունենք: 1991 թ. Հայաստանի անկախացումից հետո մեր երկրների հարաբերությունները, մեր ժողովուրդների դարավոր առնչությունները ձեռք են բերել նոր որակ, ինչը բնորոշ է երկու բարեկամ պետություններին և եղբայր ժողովուրդներին: Դա պետք է լավագույնս ծառայեցնենք մեր գործընկերության ամրապնդմանը, մեր ընդհանուր նպատակների իրականացմանը»,- ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Միշել Աունը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարի այցը Լիբանան` ընդգծելով, որ այն կնպաստի երկու երկրների ավանդական բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Լիբանանի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը Երևանում բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Լիբանանի միջև առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, որը պայմանավորված է պատմական բարեկամական կապերով և լիբանանահայ կենսունակ համայնքի դերակատարությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում Լիբանանի ժողովրդի սրտաբաց վերաբերմունքը ցեղասպանություն վերապրած մեր հայրենակիցների նկատմամբ.«Լիբանանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, և դա կարևոր է ոչ միայն պատմական հիշողության պահպանման, այլև նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման համար»: Վարչապետի պաշտոնակատարը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդն առանձնահատուկ վերաբերմունք է տածում բարեկամ Լիբանանի և նրա ժողովրդի նկատմամբ, ինչի խոսուն վկայությունն այն է, որ տարածաշրջանի երկրներից հենց Լիբանանում է գտնվում Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսարանը:
Իր հերթին Լիբանանի նախագահը բարձր է գնահատել լիբանանահայ համայնքի դերը երկրի քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, կրթական և մարզական կյանքում, ինչպես նաև երկու երկրների և ժողովուրդների բարեկամության սերտացման և համագործակցության զարգացման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հնարավորություններին և կարևորել այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը: «Պետք է այնպես անենք, որպեսզի երկկողմ տնտեսական կապերը համապատասխանեցնենք մեր երկրների միջև քաղաքական և մարդկային հարաբերությունների բարձր մակարդակին», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված միջոցառումները կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հարկային և մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման, նպաստավոր ներդրումային միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ: Լիբանանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել երկու երկրների կառավարություններին համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման գործում:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել միջազգային կառույցներում երկու երկրների համագործակցության, միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Լիբանանի` «Մարդկային ակադեմիայի» հիմնելու նախաձեռնությունը, որի մասին նախագահ Աունը հայտարարել է 2017 թ. սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ նստաշրջանի ժամանակ: «Հայաստանը ողջունում է Լիբանանի` տարբեր քաղաքակրթությունների, կրոնների և ռասաների միջև երկխոսության կենտրոն դառնալու նախաձեռնությունը և պատրաստ է աջակցել դրան: Մենք վստահ ենք, որ տարբեր կրոնների և ազգությունների խաղաղ գոյակցությանը միտված Լիբանանի ջանքերն ու կուտակած փորձը կարող են ուսանելի լինել ոչ միայն առանձին երկրների, այլև ամբողջ տարածաշրջանների համար», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և համոզմունք հայտնել, որ նախաձեռնությունը մեծ հետաքրքրություն կունենա նաև Հայաստանի ուսանողների շրջանում:
Լիբանանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարին` Լիբանանի հարավում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելությանը Հայաստանի մասնակցության համար: Ընդգծելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է իր միջազգային հանձնառություններին և կարևորում է մասնակցությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելության իրականացմանը` Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության մանդատը մեկ տարով երկարաձգելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ավարտին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:

Стартовал рабочий визит Никола Пашиняна в Ливан (фотографии)
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян сегодня с рабочим визитом прибыл в Ливан. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
После церемонии встречи возглавляемая Николом Пашиняном делегация отправилась в резиденцию президента Ливана, где состоялась встреча исполняющего обязанности премьер-министра и президента Ливана.
Никол Пашинян поблагодарил президента Ливана Мишеля Ауна за теплый прием, отметив, что рад визиту в братскую страну - в Ливан. "Я благодарю Вас за ваше участие в саммите Франкофонии в Ереване на прошлой неделе и выступление с очень содержательной речью. Около месяца назад в Нью-Йорке у нас была возможность обменяться мнениями по армяно-ливанским многопрофильным отношениям. Сейчас у нас появилась новая возможность для диалога. После независимости Армении в 1991 году отношения между нашими странами, многовековые связи наших стран приобрели новое качество, характерное двум дружественным государствам и братским народам. Это нужно лучшим образом использовать для укрепления нашего партнерства и достижения наших общих целей", - сказал исполняющий обязанности премьер-министра Армении.
Мишель Аун приветствовал визит и.о. премьер-министра Армении в Ливан, подчеркнув, что он будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению традиционно дружественных отношений между двумя странами. Президент Ливана поздравил Никола Пашиняна с организацией и проведением 17-го саммита Международной организации Франкофонии в Ереване на высоком уровне.
Собеседники подчеркнули, что между Арменией и Ливаном существует политический диалог на высоком уровне, обусловленный историческими дружескими связями и ролью армянской общины Ливана. Никол Пашинян отметил, что армянский народ с благодарностью вспоминает теплое отношение ливанского народа к нашим соотечественникам, пережившим геноцид.
"Ливан - единственная в регионе страна, которая официально признала Геноцид армян, и это важно не только в плане сохранения исторической памяти, но и предотвращения новых геноцидов", - отметил Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра также подчеркнул, что Армения и армянский народ имеют особое отношение к дружественному Ливану и его народу, свидетельством чего является то, что из стран региона именно в Ливане находится католикосат Великого Дома Киликийской.
В свою очередь, президент Ливана высоко оценил роль армянской общины Ливана в политической, экономической, социальной, культурной, образовательной и спортивной жизни страны, а также в развитии дружбы и сотрудничества между двумя странами и народами.
Собеседники коснулись возможностей развития двусторонних торгово-экономических связей и придали важное значение активной работе в этом направлении. "Мы должны сделать так, чтобы двусторонние экономические связи соответствовали высокому уровню политических и человеческих отношений между нашими странами", - сказал Никол Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра представил принятые правительством Армении шаги по борьбе с коррупцией, упрощению налоговых и таможенных процедур и формированию благоприятной инвестиционной среды. Президент Ливана выразил готовность поддержать шаги правительства двух государств по реализации совместных программ и инициатив.
Стороны обменялись мнениями по вопросам сотрудничества между двумя странами в международных структурах, международным и региональным проблемам.
Никол Пашинян приветствовал инициативу Ливана по созданию "Человеческой академии", о которой президент Аун объявил 21 сентября 2017 году на заседании Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
"Армения приветствует инициативу Ливана стать центром диалога между различными цивилизациями, религиями и расами, и готова поддержать его. Мы уверены, что усилия и накопленный Ливаном опыт мирного сосуществования разных религий и народов могут быть поучительными не только для отдельных стран, но и для всего региона", - сказал Никол Пашинян и выразил уверенность, что эта инициатива также будет представлять большой интерес для студентов Армении.
Президент Ливана поблагодарил премьер-министра Армении за участие страны в миротворческой миссии ЮНИФИЛ на юге Ливана. Подчеркнув, что Армения привержена своим международным обязательствам и придает важное значение осуществлению миротворческой миссии ООН в Ливане, Никол Пашинян выразил удовлетворение в связи с продлением Советом Безопасности ООН мандата на миротворческую миссию ЮНИФИЛ на один год.
В конце встречи исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сделал запись в Книге почетных гостей.