Մահացել Է Հիտլերի՝ ատոմային պլանները խափանած դիվերսանտը
Հոկտեմբերի 21-ին 99 տարեկան հասակում մահացել է նորվեգացի Յոահիմ Ռենեբերգը, ով Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ մարտնչել է հիտլերյան կոալիցիայի դեմ: Ինչպես հայտնել է Reuters գործակալությունը, Ռենեբերգը մասնակցել է ծանր ջուր կամ դեյտերիումի օքսիդ Էր (D2O) արտադրող գործարանի ոչնչացման գործողությանը. այդ նյութ կարող էր կիրառվել ատոմային ռումբի արտադրության համար:
Գործակալության տվյալներով՝ Ռենեբերգը 23 տարեկան էր, երբ 1943 թվականին նրան ուղարկեցին մասնակցելու «Գաներսայդ» գործողությանը, որի ընթացքում խմբի մասնակիցները Նորվեգիայի Վեմորկ քաղաքում ներթափանցել են Norsk Hydro ընկերության տարածք և ոչնչացրել ծանր ջրի արտադրության գործարանը: Դա դիվերսանտների` գործարանն ոչնչացնելու երկրորդ փորձն էր. առաջին խումբը բռնվել և մահապատժի էր ենթարկվել՝ նույնիսկ չհասցնելով ներթափանցել ձեռնարկության տարածք:

The leader of a daring World War Two raid to thwart Nazi Germany’s nuclear ambitions has died aged 99, Norwegian government officials said on Sunday, Reuters reports.
Joachim Roenneberg, serving behind enemy lines in his native Norway during the German occupation, in 1943 blew up a plant producing heavy water, or D2O, a hydrogen-rich substance that was key to the later development of atomic bombs.
Picked by Britain’s war-time Special Operations Executive to lead the raid when he was only 23 years old, Roenneberg was the youngest member of Operation Gunnerside, which penetrated and destroyed key parts of the heavily guarded Norsk Hydro plant.