Մահացել Է Հիտլերի՝ ատոմային պլանները խափանած դիվերսանտը
Հոկտեմբերի 21-ին 99 տարեկան հասակում մահացել է նորվեգացի Յոահիմ Ռենեբերգը, ով Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ մարտնչել է հիտլերյան կոալիցիայի դեմ: Ինչպես հայտնել է Reuters գործակալությունը, Ռենեբերգը մասնակցել է ծանր ջուր կամ դեյտերիումի օքսիդ Էր (D2O) արտադրող գործարանի ոչնչացման գործողությանը. այդ նյութ կարող էր կիրառվել ատոմային ռումբի արտադրության համար:
Գործակալության տվյալներով՝ Ռենեբերգը 23 տարեկան էր, երբ 1943 թվականին նրան ուղարկեցին մասնակցելու «Գաներսայդ» գործողությանը, որի ընթացքում խմբի մասնակիցները Նորվեգիայի Վեմորկ քաղաքում ներթափանցել են Norsk Hydro ընկերության տարածք և ոչնչացրել ծանր ջրի արտադրության գործարանը: Դա դիվերսանտների` գործարանն ոչնչացնելու երկրորդ փորձն էր. առաջին խումբը բռնվել և մահապատժի էր ենթարկվել՝ նույնիսկ չհասցնելով ներթափանցել ձեռնարկության տարածք:

Умер сорвавший ядерные планы Гитлера диверсант
Норвежец Йоахим Реннеберг, сражавшийся против гитлеровской коалиции во время Второй мировой войны, скончался в воскресенье в возрасте 99 лет. Как сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Reuters, Реннеберг принимал участие в операции по уничтожению завода, производившего тяжелую воду, или оксид дейтерия (D2O), - вещество, которое могло быть применено для производства атомной бомбы.
По данным агентства, Реннебергу было 23 года, когда в 1943 году его отобрали для участия в операции "Ганнерсайд", в ходе которой участники группы проникли на территорию и уничтожили завод по производству тяжелой воды компании Norsk Hydro в норвежском Веморке. Это была вторая попытка диверсантов уничтожить завод - первая группа была захвачена и казнена, даже не успев проникнуть на территорию предприятия, отмечает Reuters.