Մենք պետք է կարողանանք կայուն և կանխատեսելի երկիր կառուցել. նախագահ Սարգսյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանն այցելել են «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերության գլխամասային ձեռնարկություն և հանդիպել ընկերության նախագահ, շվեյցարահայ հայտնի գործարար և բարերար Վարդան Սրմաքեշի հետ։ Նրա ուղեկցությամբ Հանրապետության նախագահը շրջել է «Ֆրանկ Մյուլլեր»-ի տարբեր մասնաբաժիններում, եղել ցուցահանդեսների և միջոցառումների կենտրոնում, ծանոթացել ընկերության զարգացման հավակնոտ ծրագրերին:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Վարդան Սրմաքեշի ներդրումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, մասնավորապես՝ նրա կողմից Հայաստանում և Արցախում իրականացվող ծրագրերը։
Շվեյցարահայ գործարարն իր հերթին ասել է, որ ինքն ու որդիները պատրաստ են տարբեր ծրագրերի միջոցով ընդլայնել իրենց մասնակցությունը Հայաստանի և Արցախի զարգացմանը:
Նշելով, որ արտասահմանյան այցերի ընթացքում իր պարտքն է համարում մշտապես խոսել ու պատմել Հայաստանի մասին, նախագահ Սարգսյանը գերխնդիր է դիտարկել Հայաստանը ներդրողների համար գրավիչ երկիր դարձնելը։ «Մենք պետք է կարողանանք կառուցել կայուն և կանխատեսելի երկիր, որտեղ հնարավոր է երկարաժամկետ ծրագրեր պլանավորել ու հաջողությամբ իրագործել»,-ընդգծել է Հանրապետության նախագահը։ Նա նաև կարևորել է սփյուռքի երիտասարդ սերնդի ակտիվ կապը հայրենիքի հետ, նրա ներգրավվածությունը Հայաստանի զարգացման ծրագրերին։

President Sarkissian: We should be Able to Build a Stable and Predictable State (photos)
President Armen Sarkissian, who is in Geneva on a working visit, and Mrs. Nouneh Sarkissian visited the headquarters of Franck Muller company and met with the President of the company, the well-known Armenian-Swiss entrepreneur and benefactor Vartan Sirmakes. Accompanied by Mr. Sirmakes, President Sarkissian toured various divisions of Franck Muller, visited the exhibition and event center, familiarized with the ambitious development programs of the Company.
The President highly praised Vartan Sirmakes’s contribution to Armenia’s development, particularly his programs implemented in Armenia and Artsakh.
The Armenian-Swiss businessman in his turn noted that his sons and himself are ready to deepen their participation to the development of Armenia and Artsakh through various programs.
Noting that during his visits abroad, he sees it as his duty to constantly speak and tell about Armenia, President Sarkissian viewed as a paramount task making Armenia an attractive country for investors. “We should be able to build a stable and predictable state where long-term programs can be designed and implemented successfully,” the President of Armenia underscored. He also stressed the importance of Diaspora young generation’s strong ties with Fatherland and their involvement in Armenia’s development programs.