Մենք պետք է կարողանանք կայուն և կանխատեսելի երկիր կառուցել. նախագահ Սարգսյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանն այցելել են «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերության գլխամասային ձեռնարկություն և հանդիպել ընկերության նախագահ, շվեյցարահայ հայտնի գործարար և բարերար Վարդան Սրմաքեշի հետ։ Նրա ուղեկցությամբ Հանրապետության նախագահը շրջել է «Ֆրանկ Մյուլլեր»-ի տարբեր մասնաբաժիններում, եղել ցուցահանդեսների և միջոցառումների կենտրոնում, ծանոթացել ընկերության զարգացման հավակնոտ ծրագրերին:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Վարդան Սրմաքեշի ներդրումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, մասնավորապես՝ նրա կողմից Հայաստանում և Արցախում իրականացվող ծրագրերը։
Շվեյցարահայ գործարարն իր հերթին ասել է, որ ինքն ու որդիները պատրաստ են տարբեր ծրագրերի միջոցով ընդլայնել իրենց մասնակցությունը Հայաստանի և Արցախի զարգացմանը:
Նշելով, որ արտասահմանյան այցերի ընթացքում իր պարտքն է համարում մշտապես խոսել ու պատմել Հայաստանի մասին, նախագահ Սարգսյանը գերխնդիր է դիտարկել Հայաստանը ներդրողների համար գրավիչ երկիր դարձնելը։ «Մենք պետք է կարողանանք կառուցել կայուն և կանխատեսելի երկիր, որտեղ հնարավոր է երկարաժամկետ ծրագրեր պլանավորել ու հաջողությամբ իրագործել»,-ընդգծել է Հանրապետության նախագահը։ Նա նաև կարևորել է սփյուռքի երիտասարդ սերնդի ակտիվ կապը հայրենիքի հետ, նրա ներգրավվածությունը Հայաստանի զարգացման ծրագրերին։

Нам нужно построить стабильную и предсказуемую страну: президент Армении (фотографии)
Находящийся с рабочим визитом в Женеве президент Республики Армения Армен Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян посетили главное предприятие компании "Franck Muller" и встретились с президентом компании, известным швейцарским предпринимателем и филантропом, армянином по происхождению Вартаном Сирмакесом . В его сопровождении Президент Республики совершил экскурсию по различным отделениям "Franck Muller", побывал в выставочном центре и залах мероприятий, ознакомился с амбициозными планами развития компании.
Президент Саркисян высоко оценил вклад Вартана Сирмакеса в дело развития экономики Армении, в частности, реализуемые им в Армении и Арцахе проекты.
Вартан Сирмакес в свою очередь сказал, что вместе с сыновьями они готовы посредством различных проектов расширять своё участие в развитии Армении и Арцаха.
Отметив, что в ходе зарубежных визитов считает своим долгом всегда говорить и рассказывать об Армении, Президент Саркисян счёл сверхзадачей сделать Армению привлекательной для инвестиций страной. "Нам нужно построить стабильную и предсказуемую страну, где можно планировать долгосрочные проекты и успешно их осуществлять", - подчеркнул президент Республики. Он также отметил важность активной связи молодого поколения Диаспоры с родиной, их участия в программах развития Армении.