Հայաստանը կարող է շատ կարևոր հանգույց հանդիսանալ ԵՄ-ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Ժնևում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել սինգապուրյան խոշորագույն «Vertex Venture Holdings» վենչուրային ընկերության, շվեյցարական «Swiss Sustainable Finance», գերմանական հանրահայտ «Siemens» ընկերությունների խմբի մեջ մտնող «Siemens Financial Services» կազմակերպության ղեկավարության հետ։
Հանդիպման նպատակն արտերկրի գործարարներին Հայաստանի ներդրումային դաշտին, տարբեր ոլորտներում համագործակցության ծավալման հեռանկարներին ծանոթացնելն էր:
Քննարկվել են նշված ընկերությունների հետ փոխշահավետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նրանց փորձը մեր երկրում ներդնելու, ինչպես նաև հայաստանյան ընկերությունների հետ նախագծեր իրականացնելու հնարավորություններին։
Մասնավորապես, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան այցելելու և համագործակցության շուրջ կառավարության հետ քննարկումներ ծավալելու վերաբերյալ։
Հանրապետության նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության առավել արագ զարգացող և հեռանկարային ուղղությունները: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, հանդիսանալով ԵԱՏՄ անդամ, կարող է շատ կարևոր հանգույց հանդիսանալ ԵՄ-ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև, հատկապես որ դրա համար առկա են բոլոր պայմանները:
«Vertex Venture Holdings»-ը վենչուրային ֆոնդերի համաշխարհային ընկերություն է, որը գլխավորապես կենտրոնացած է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու առողջապահության ոլորտներում վենչուրային ներդրումների հնարավորությունների վրա:
«Swiss Sustainable Finance»- ը միավորում է 110 անդամ և գործընկեր կազմակերպություններ, այդ թվում՝ շվեյցարական բանկերը։ Նրա գործունեությունն ուղղված է «մաքուր տնտեսության» գաղափարին և մաքուր ինդուստրիայի զարգացմանը, ինչն այսօր արդիական խնդիր է Հայաստանի համար։
«Siemens Financial Services» ընկերության հետ քննարկվել է էներգետիկայի, արդյունաբերության, ենթակառուցվածքների ոլորտներում փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ նշվել է, որ Հայաստանը, որպես ԵԱՏՄ անդամ, կարող է կամուրջ լինել դեպի եվրասիական շուկաներ։

Армения может быть очень важным хабом между странами-членами ЕС и ЕАЭС: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня в Женеве провел рабочую встречу с руководством крупнейшей сингапурской венчурной компании "Vertex Venture Holdings", швейцарской - "Swiss Sustainable Finance", организации "Siemens Financial Services", входящей в знаменитую германскую группу "Siemens".
Целью встречи было познакомить предпринимателей с инвестиционным полем Армении, перспективами сотрудничества в различных отраслях.
Обсуждались вопросы взаимовыгодного сотрудничества с указанными компаниями. Речь шла также о внедрении их опыта в нашей стране и о возможности реализации совместных проектов с армянскими компаниями.
В частности, достигнута договорённость о визите в Ереван и обсуждении возможностей сотрудничества с правительством.
Президент Республики представил наиболее быстро развивающиеся и перспективные направления экономики Армении. Президент Саркисян отметил, что Армения, являясь членом ЕАЭС, может быть очень важным хабом между странами-членами ЕС и ЕАЭС, тем более, что для этого существуют все условия.
"Vertex Venture Holdings" является глобальной компанией венчурных фондов, которая главным образом сфокусирована на возможностях венчурных инвестиций в сферы информационных технологий и здравоохранения.
"Swiss Sustainable Finance" - объединяет 110 членов и партнёрских организаций, в том числе швейцарские банки. Деятельность организации направлена на идею "чистой экономики" и развитие чистой индустрии, что сегодня является актуальной проблемой для Армении.
С компанией "Siemens Financial Services" обсуждался широкий круг вопросов взаимодействия в энергетике, промышленности, инфраструктурах. В частности, отмечено, что Армения, как член ЕАЭС может быть мостом к евразийским рынкам.