Իրանը հերքել Է իր նավթը վաճառելու հարցում ՌԴ-ի օգնության մասին հրապարակումները
Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն սուտ է որակել իսրայելական ԶԼՄ-ների հրապարակումները, որոնց համաձայն՝ Մոսկվան օգնում Է Թեհրանին՝ պատժամիջոցների պայմաններում վաճառելու իր նավթի մի մասը:
«Դրանք իսրայելացիների ասածներն են, նրանք ճիշտը չեն ասի»,- Զանգանեի խոսքերը մեջբերում է Shana գործակալությունը:
Ռուսաստանն ու Իրանն իրականացնում են «նավթ՝ ապրանքի դիմաց» ծրագիրը, որը մշակվել է դեռ հակաիրանական պատժամիջոցների նախորդ փուլի ժամանակ: Իրանից գնված նավթը վաճառվում է այլ շուկաներում, իսկ ստացված գումարով Թեհրանը ձեռք է բերում ռուսական տեխնոլոգիաներ և ապրանքներ: Խոսքն օրական 100 հազար բարելի կամ տարեկան 5 մլն տոննա նավթի մասին է:

Иран опроверг публикации о помощи РФ в продаже его нефти в условиях санкций
Министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане назвал ложными публикации израильских СМИ, согласно которым Москва помогает Тегерану продавать часть нефти в условиях санкций, передает ТАСС.
"Это слова израильтян, и они не скажут правды", - сказал Зангане, чьи слова передает агентство Shana.
Россия и Иран реализуют программу "нефть в обмен на товары", оператором которой выступает российское предприятие "Промсырьеимпорт". Она была придумана еще в прошлый раунд антииранских санкций. Купленная у Ирана нефть используется для перепродажи на других рынках, а выручку Тегеран направляет на закупку российских технологий и товаров. Речь шла об объемах 100 тыс. баррелей в сутки, или 5 млн т в год.