Թուրքիա-Իրան-Ադրբեջան համագործակցությունն ու Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը
Հոկտեմբերի 30-ին Թուրքիայում ընդունվեց Ստամբուլյան հռչակագիրը, որում ամփոփվեցին Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Իրանի արտգործնախարարների թվով վեցերորդ հանդիպման արդյունքները: Նման ձևաչափով հանդիպումները և ընդունված ամփոփիչ փաստաթղթերը մեծ կարևորություն են ներկայացնում մեզ համար, քանի որ դրանցում մեր անմիջական հարևանների կողմից անդրադարձ է արվում նաև Ղարաբաղյան խնդրին:
Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները՝ Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, Մևլութ Չավուշօղլուն ու Էլմար Մամեդյարովը, Ստամբուլյան հռչակագրում կոչ են արել տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները լուծել խաղաղ միջոցներով` հիմնվելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա:
Փաստաթղթում նշվում է, որ կողմերն ընդգծում են իրենց հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, մասնավորապես՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության հարգման, ինչպես նաև բոլոր հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու ու ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքներին: Փաստաթղթում կողմերը շեշտում են «հայ-ադրբեջանական-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կարևորությունը վերը թվարկված սկզբունքների հիման վրա»: Նկատենք, որ «վերը թվարկված սկզբունքների» շարքից բացակայում է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, որին Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում հղում են անում հայկական կողմերը:
Ստամբուլյան հռչակագրի ընդունումից անմիջապես հետո նրանում տեղ գտած պնդումներին անդրադարձավ պաշտոնական Երևանը: ՀՀ արտաքին գերատեսչությունը հիշեցրեց, որ «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է»։
Նշենք, որ Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Իրանի արտգործնախարարները նման ձևաչափով հանդիպում են արդեն վեցերորդ անգամ: Առաջին եռակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում ևս ընդունվեց համատեղ հռչակագիր, տեղի էր ունեցել Ուրմիայում (Իրան)՝ 2011 թվականի ապրիլի 15-ին՝ Իրանի արտգործնախարարի նախաձեռնությամբ: Այնուհետև հանդիպումները կայացել են Նախիջևանում (Ադրբեջան), Վանում (Թուրքիա), Ռամսարում (Իրան), Բաքվում (Ադրբեջան): Բոլոր հանդիպումների ավարտին կողմերն ընդունել են համատեղ հռչակագիր՝ որում ամփոփվել են եռակողմ կարևորություն ներկայացնող հարցերի լուծման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Ուրմիայի հռչակագիրը, որն առաջինն էր այս ցանկում, բաղկացած էր ինը կետից, որոնք, մասնավորապես, անդրադառնում էին տնտեսության համակարգային զարգացմանը, զբոսաշրջության, գիտության, մշակութային ոլորտում համագործակցությանը, ահաբեկչության, կազմակերպված հանցավորության դեմ համատեղ պայքարին, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անխախտելիության սկզբունքների պահպանությանը՝ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համատեքստում և այլն:
Տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անխախտելիության սկզբունքների հիման վրա հակամարտությունների, մասնավորապես՝ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունն ամրագրված է նաև 2012 թվականի մարտի 7-ին ընդունված Նախիջևանյան հռչակագրում: Այստեղ ևս ոչ մի խոսք չկա ազգերի ինքնորոշման իրավունքի մասին: Ի դեպ, հռչակագրի ընդունումից անմիջապես հետո այն մեկնաբանելուց հրաժարվեց ՀՀ-ում ԻԻՀ այն ժամանակ գործող դեսպան Սեյեդ Ալի Սագայանը՝ նշելով, որ չի կարող մեկնաբանել իր վերադասի՝ արտգործնախարարի ընդունած փաստաթուղթը:
Նշենք, որ հռչակագրում ընդգծվում էր նաև տարբեր ոլորտներում եռակողմ համագործակցությունը խթանելու կարևորությունը:
Բովանդակությամբ առանձնապես չէին տարբերվում նաև Թուրքիայի Վան և Իրանի Ռամսար քաղաքներում ընդունված հռչակագրերը:
2017-ի դեկտեմբերի 20-ին կայացած հինգերորդ եռակողմ հանդիպման արդյունքներն ամփոփող Բաքվի հռչակագրում արտգործնախարարներ Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, Մևլութ Չավուշօղլուն ու Էլմար Մամեդյարովը ընդգծեցին իրենց հավատարմությունը Ուրմիայի, Նախիջևանի, Վանի, Ռամսարի հռչակագրերով ստանձնած պարտավորություններին, ինչպես նաև վերահաստատեցին իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակել խորացնել համագործակցությունը՝ հիմնված հնագույն պատմական, կրոնական և մշակութային ընդհանրությունների վրա՝ հանուն տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և բարօրության հաստատման:
Տարածաշրջանային անվտանգության ու խաղաղության համատեքստում կրկին անդրադարձ եղավ հակամարտությունների, մասնավորապես՝ Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությանը՝ ընդգծելով, որ այն պիտի հիմնված լինի միջազգային իրավունքի սկզբունքների, այն է՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների հարգման վրա:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ 2011 թվականից ձևավորված այս ձևաչաձը՝ Թուրքիայի, Իրանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների մասնակցությամբ, Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցում որդեգրել է բացահայտ միակողմանի դիրքորշում: Ընդգծելով խնդրի խաղաղ կարգավորման կարևորությունը տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության տեսանկյունից՝ կողմերն անտեսում են հակամարտության երկրորդ՝ հայկական կողմի դիրքորոշումն ու մոտեցումները՝ ներկայացնելով խնդրի կարգավորման բացառապես ադրբեջանական, սուբյեկտիվ տեսլականը: Նման մոտեցումը ոչ միայն չի նպաստում հիմնախնդրի կարգավորմանը, այլև լրացուցիչ սպառնալիքներ է իր մեջ պարունակում՝ վտանգելով տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը: Ի վերջո, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում վաղուց արդեն ձեռք է բերվել համաձայնություն, որ խնդիրը պիտի կարգավորվի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների հավասար իրավունքների ու ինքնորոշման հիման վրա:

Карабахский вопрос и треугольник Турция-Иран-Азербайджан
В Турции 30 октября была принята Стамбульская декларация, в которой были подведены итоги шестой встречи министров иностранных дел Турции, Азербайджана и Ирана. Встречи такого формата и принятые окончательные документы имеют для нас важное значение, поскольку в них принимают участие наши непосредственные соседи и упоминается карабахский конфликт.
Главы МИД Турции, Азербайджана и Ирана - Мевлют Чавушоглу, Эльмар Мамедъяров и Мохаммад Джавад Зариф - в Стамбульской декларации призвали урегулировать конфликты в регионе мирными средствами на основе принципа территориальной целостности.
В документе отмечается, что стороны подчеркивают свою приверженность принципам международного права, в частности уважение суверенитета, территориальной целостности, уважение неприкосновенности международно-признанных границ, а также мирное урегулирование всех конфликтов и невмешательство во внутренние дела. В документе подчеркивается важность урегулирования карабахского конфликта на основе вышеупомянутых принципов. Следует отметить, что право наций на самоопределение, на которую ссылается армянская сторона, отсутствует в списке вышеперечисленных принципов.
Сразу после принятия Стамбульской декларации ее прокомментировал официальный Ереван. МИД Армении напомнил, что "единственным форматом с международным мандатом по урегулированию карабахской проблемы является сопредседательство Минской группы ОБСЕ".
Следует отметить, что министры иностранных дел Турции, Азербайджана и Ирана в таком формате в Стамбуле встречались уже в шестой раз. Первая трехсторонняя встреча состоялась 15 апреля 2011 года по инициативе министра иностранных дел Ирана в Урмии (Иран), результатом которой стала совместная декларация. Затем состоялись встречи в Нахиджеване (Азербайджан), Ване (Турция), Рамсаре (Иран) и в Баку (Азербайджан). В конце всех этих встреч стороны принимали совместную декларацию, в которой отражались договоренности, достигнутые по решению вопросов трехстороннего характера.
Урмийская декларация, которая была первой в этом списке, состояла из девяти пунктов, которые, в частности, касались системного экономического развития, сотрудничества в области туризма, науки, культуры, совместной борьбы с терроризмом, организованной преступностью, сотрудничества в международных организациях, а также территориальной целостности и поддержания принципов неприкосновенности границ в контексте мирного урегулирования конфликтов и т. д.
Необходимость мирного урегулирования конфликтов, в частности карабахского конфликта, основываясь на принципах территориальной целостности и неприкосновенности границ, также закреплена и в Нахиджеванской декларации, принятой 7 марта 2012 года. И здесь нет никакого упоминания о праве на самоопределение. Кстати, сразу после принятия декларации посол Исламской Республики Иран в Армении Сейед Али Сагаян отказался от комментариев, отметив, что не может комментировать документ, принятый его руководителем, министром иностранных дел. Следует отметить, что в декларации также подчеркивается важность содействия трехстороннему сотрудничеству в различных областях.
Декларации, принятые в Ване и Рамсаре, не сильно отличались по содержанию от предыдущих.
В Бакинской декларации, принятой 20 декабря 2017 году по итогам 5-ой трехсторонней встречи, министры иностранных дел Турции, Азербайджана и Ирана - Мевлют Чавушоглу, Эльмар Мамедъяров и Мохаммад Джавад Зариф - подчеркнули свою приверженность обязательствам, принятым на предыдущих встречах - Урмийской, Нахиджеванской, Ванской, Рамсарской и Бакинской, а также подтвердили свою "готовность углубить сотрудничество на основе исторического, религиозного и культурного сходства во имя установления мира, безопасности и процветания в регионе".
В контексте региональной безопасности и мира вновь говорится о необходимости мирного урегулирования конфликтов, в частности, карабахского вопроса, подчеркивая, что урегулирование должно основываться на принципах международного права, уважения принципов суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ.
Таким образом, очевидно, что этот формат, сформированный с 2011 года с участием министров иностранных дел Турции, Ирана и Азербайджана, принял одностороннюю позицию в урегулировании карабахского конфликта. Подчеркивая важность мирного урегулирования проблемы с точки зрения региональной безопасности и стабильности, стороны игнорируют вторую позицию в конфликте и подходы армянской стороны, представляя исключительно азербайджанское субъективное видение проблемы. Такой подход не только не способствует урегулированию конфликта, но также создает дополнительные риски, ставящие под угрозу региональный мир и стабильность. Тем более, что в рамках Минской группы ОБСЕ, которая традиционно занимается карабахским конфликтом, сторонами конфликта достигнута договоренность о том, что вопрос должен решаться на основе принципов Хельсинкского Заключительного акта - неприменения силы и угрозы сила, территориальной целостности и права народов на  самоопределение.