ՄԻԵԴ-ը քննվող գործերի ցանկից հանել է «Գրիգորյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գանգատը
ՄԻԵԴ-ն ընդունել է Կառավարության միակողմանի հայտարարությունը և քննվող գործերի ցանկից հանել «Գրիգորյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գանգատը։ Այս մասին ինչպես փոխանցում է News.am-ը` հայտնում են արդարադատության նախարարությունից։
Գործը վերաբերում է 2000-ականներին սկիզբ առած հասարակության և պետության կարիքների համար սեփականության հարկադիր օտարման գործընթացի շրջանակում դիմումատուների անշարժ գույքի օտարմանը:
Դիմումատուները պնդել են, որ իրենց պատկանող գույքի օտարումը և դրան հաջորդող գործի դատական քննությունն իրականացվել են Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի և Կոնվենցիային կից թիվ 1 արձանագրության 1-ին հոդվածի երաշխիքների խախտմամբ: Բացի այդ, հիմք ընդունելով Կոնվենցիայի 6-րդ և 13-րդ հոդվածները, դիմումատուները պնդել են, որ խախտվել է դատարանի մատչելիության իրենց իրավունքը գույքի օտարման վերաբերյալ Կառավարության համապատասխան որոշումները բողոքարկելու առնչությամբ:
Դիմումատուները պահանջել են 874 974 եվրո որպես նյութական վնասի և 3 301 եվրո կրած ծախսերի և ծախքերի փոխհատուցում: Անհիմն համարելով ներկայացված պահանջը՝ Կառավարությունը միակողմանի հայտարարությամբ առաջարկել է 118 000 եվրո որպես արդարացի փոխհատուցում:
Հիմք ընդունելով Կոնվենցիային կից թիվ 1 արձանագրության 1-ին հոդվածի առնչությամբ ներկայացված Կառավարության միակողմանի հայտարարությունը՝ Եվրոպական դատարանը որոշել է գանգատի այդ մասը հանել քննվող գործերի ցանկից:
Ինչ վերաբերում է մյուս հոդվածների ենթադրյալ խախտումների մասով դիմումատուների ներկայացրած բողոքներին, ապա Եվրոպական դատարանը անհրաժեշտ չի համարել անդրադառնալ դրանց:

ЕСПЧ исключил из списка рассматриваемых дел жалобу "Григорян и другие против Армении"
Европейский суд по правам человека  исключил из списка рассматриваемых дел  жалобу  "Григорян и другие против Армении", приняв одностороннее заявление правительства страны. Об этом сообщает NEWS.am со ссылкой на министерство юстиции Армении.
Данное дело относится к отчуждению недвижимости истцов в рамках процесса принудительного отчуждения имущества для государственных и общественных нужд  в 2000-х годах.
Истцы утверждали, что отчуждение принадлежащей им собственности и последующее судебное разбирательство были проведены с нарушениями статьи 6-й Конвенции и статьи 1-й 1-го прикрепленного к Конвенции протокола.
Кроме того, принимая во внимание статьи 6 и 13 Конвенции, заявители утверждали, что были нарушены их права на доступный суд в связи с обжалованием решения правительства по отчуждению имущества.
Истцы потребовали 874.974 тысяч евро в качестве материальной компенсации и 3301 евро в качеств компенсации за понесенные расходы. Считая данные требования необоснованными, Правительство в одностороннем порядке предложило 118 тыс. евро в качестве справедливой компенсации, отмечено в сообщении.
Принимая во внимание предложение правительства относительно статьи 1-й 1-го протокола, ЕСПЧ принял решение отклонить требования истцов по этим пунктам. Что касается требования по остальным статьям, то суд не счел нужным обратиться к ним.