Փաշինյանը Փարիզում մասնակցել է Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված արարողությանը (լուսանկարներ)
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Փարիզում մասնակցել է Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ ժամանել է Ելիսեյան պալատ, որտեղ նրանց դիմավորել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը և տիկին Բրիժիտ Մակրոնը: Այնուհետև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցող պետությունների, կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների հետ միասին ուղևորվել է Փարիզի Շառլ դը Գոլի հրապարակ, որտեղ և տեղի է ունեցել հանդիսավոր արարողությունը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը զորահանդեսի ստուգայց է անցկացրել, Ֆրանսիայի համար զոհվածների հիշատակին հարգանքի տուրքից և «Լռության րոպեից» հետո հնչել է ՖՀ օրհներգը, որին հաջորդել է մշակութային ծրագիրը: Ուսանողներն ընթերցել են 1918 թ. նոյեմբերի 1-ին գրված տեքստը` զուգակցված երաժշտական կատարումներով: Ֆրանսիայի նախագահի ելույթից հետո Եվրոպական միության երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ հնչել է ֆրանսիացի կոմպոզիտոր Մորիս Ռավելի «Բոլերո» ստեղծագործությունը: Միջոցառումը եզրափակվել է անմար կրակի մոտ խորհրդանշական արարողությամբ. ուսանողները շրջապատել են Ֆրանսիայի նախագահին և, շղթա կազմելով, ձեռքը դրել կողքինի ուսին` որպես հավաքական վերածննդի նշան:
Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում հաջորդիվ նախատեսվում է Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունը «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» աշխատանքներին:

Пашинян в Париже принял участие в посвященной 100-летию подписания перемирия в Первой мировой войне торжественной церемонии (фотографии)
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян принял участие в торжественной церемонии, посвященной 100-летию подписания перемирия в Первой мировой войне.
Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян прибыл в Елисейский дворец, где их встретили президент Французской Республики Эммануэль Макрон и госпожа Брижит Макрон. Затем исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения вместе с участвующими в посвященном 100-летию подписания перемирия в Первой мировой войне мероприятии главами государств, правительств и международных организаций посетил площадь Шарля де Голля, где и состоялась торжественная церемония.
Президент Франции Эммануэль Макрон принял военный парад, а затем участники мероприятия минутой молчания почтили память погибших за Францию солдат, после чего прозвучал национальный гимн Франции и началась культурная программа. Студенты в сопровождении музыкальных номеров зачитали написанный 1 ноября 1918 году текст. После выступления президента Франции Молодежный оркестр Европейского союза исполнил произведение французского композитора Мориса Равеля “Болеро”. Мероприятие завершилось символической церемонией возле вечного огня: студенты окружили президента Франции, положив руку на плечо соседа в знак коллективного возрождения.
Далее исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян примет участие в работах Парижского форума мира.