Փաշինյանը Փարիզում մասնակցել է Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված արարողությանը (լուսանկարներ)
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Փարիզում մասնակցել է Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ ժամանել է Ելիսեյան պալատ, որտեղ նրանց դիմավորել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը և տիկին Բրիժիտ Մակրոնը: Այնուհետև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցող պետությունների, կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների հետ միասին ուղևորվել է Փարիզի Շառլ դը Գոլի հրապարակ, որտեղ և տեղի է ունեցել հանդիսավոր արարողությունը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը զորահանդեսի ստուգայց է անցկացրել, Ֆրանսիայի համար զոհվածների հիշատակին հարգանքի տուրքից և «Լռության րոպեից» հետո հնչել է ՖՀ օրհներգը, որին հաջորդել է մշակութային ծրագիրը: Ուսանողներն ընթերցել են 1918 թ. նոյեմբերի 1-ին գրված տեքստը` զուգակցված երաժշտական կատարումներով: Ֆրանսիայի նախագահի ելույթից հետո Եվրոպական միության երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ հնչել է ֆրանսիացի կոմպոզիտոր Մորիս Ռավելի «Բոլերո» ստեղծագործությունը: Միջոցառումը եզրափակվել է անմար կրակի մոտ խորհրդանշական արարողությամբ. ուսանողները շրջապատել են Ֆրանսիայի նախագահին և, շղթա կազմելով, ձեռքը դրել կողքինի ուսին` որպես հավաքական վերածննդի նշան:
Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում հաջորդիվ նախատեսվում է Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունը «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» աշխատանքներին:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan attended a ceremonious event dedicated to the 100th anniversary of the World War I Armistice.
Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan arrived in the Elysee Palace, where they were met by President of the French Republic Emmanuel Macron and Mrs. Brigitte Macron. Then the Acting Prime Minister of Armenia joined the heads of state, government and international organizations participating in the events dedicated to the Armistice Centenary for the Place Charles de Gaulle Square in Paris where the ceremony was to be held.
President Emmanuel Macron inspected the military parade, followed by a tribute of honor to those who fell for the sake of France and a minute of silence, which was followed by the national anthem of the French Republic and a cultural program. Students read out the text edited on November 1, 1918, accompanied by musical performances. After the speech delivered by the President of France, the European Union Youth Orchestra performed the Bolero by French composer Maurice Ravel.
The event was concluded with a symbolic ceremony near the eternal fire: students surrounded the French President and, held hands in a chain as a sign of collective revival.
Nikol Pashinyan is next scheduled to attend the Paris Peace Conference as part of the events dedicated to the 100th anniversary of the Ceasefire.