«Մենք չենք կարող փոխել պատմությունը, բայց պատմությունը կարող է փոխել մեզ, որ մեր ապագան ավելի լավը դառնա». Փաշինյան
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» աշխատանքներին: Ֆորումն անցկացվում է Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում:
Համաժողովը բացվել է «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» ղեկավար կոմիտեի փոխնախագահ Թրիշա Շեթթիի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի ողջույնի խոսքերով: Այնուհետև ելույթ են ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելը և Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» շրջանակում հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Պետությունների և կառավարությունների հարգարժան ղեկավարներ
Տիկնայք և պարոնայք
Մենք այստեղ ենք հավաքվել` նշելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտի 100-ամյակը: Սա բացառիկ նշանակություն ունեցող միջոցառում է, որ կոչված է ոգեկոչելու մեր հավաքական հիշողությունը և արտահայտելու խաղաղության մեր ընդհանուր ուղերձը:
Այսօր մենք` որպես այդ պատերազմի մասնակից ազգերի առաջնորդներ, առաջին հերթին պետք է խոսենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի դասերի մասին:
Երբ մի պետություն պատերազմ է մղում կամ փորձում է իր խնդիրները լուծել ռազմական ճանապարհով, ուրեմն նա հավատում է իր ուժերին և հաղթանակին: Այդուհանդերձ, Առաջին համաշխարհային պատերազմը համամոլորակային ողբերգություն էր դրանում ներգրավված բոլոր ժողովուրդների համար, և ի վերջո հանգեցրեց այն հղացած պետությունների քայքայմանը:
Կա համոզմունք, որ աշխարհաքաղաքական և ռազմական տեսանկյունից պատերազմներում միշտ լինում են հաղթողներ և պարտվողներ: Սակայն, մարդկային տեսանկյունից, ոչ ոք չի հաղթում: Պատերազմները բերում են միմիայն կորուստ, տառապանք և ավերածություններ:
Եվ չնայած մեր միասնական ջանքերին և նախորդ սխալներից սովորելու կոչերին, այդ դասերը հեշտությամբ մոռացվում են:
Թեև հարյուր տարի առաջ մարդկությունը հասկացավ զանգվածային ոչնչացման զենքն արգելելու անհրաժեշտությունը, ցավոք, դա չխոչընդոտեց նոր զինատեսակների ստեղծմանը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Անտանտի տերություններն առաջին անգամ գործածեցին «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ հանցագործություն» սահմանումը` այսպիսով դատապարտելով Օսմանյան իշխանություններին 1,5 միլիոն հայերի ոչնչացման համար: Հետագայում այդ ահավոր հանցագործությունը պետք է կոչվեր 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:
Այնուամենայնիվ, ընդամենը մի քանի տասնամյակ անց մարդկությունն ականատեսը եղավ Հոլոքոստին, Կամբոջայի, Ռուանդայի ցեղասպանություններին, քրիստոնյաների և եզդիների ցեղասպանություններին Մերձավոր Արևելքում, Ռոհինջա ժողովրդի դեմ գործադրված բռնություններին:
Պատերազմի դասերից էր ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի ձևակերպումը Վիլսոնյան հայտնի 14 կետերում: Այնուհետև այն ընդգրկվեց ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ, Հելսինկիի եզրափակիչ ակտում և հիմք դարձավ ժամանակակից երկրների շուրջ կեսի անկախության համար:
Առաջին աշխարհամարտի արդյունքում աշխարհի ժողովուրդներն օրենքի ուժով հաստատեցին ազատ կամքի դրսևորմամբ սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրենց իրավունքը: Այստեղ` Ֆրանսիայում, հարկ եմ համարում ընդգծել, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ Ֆրանսիան հստակորեն վերահաստատեց իր սկզբունքային դիրքորոշումն այս հարցում. Նոր Կալեդոնիայի ժողովուրդը հնարավորություն ստացավ հանրաքվե անցկացնել: Ցավոք, այդ իրավունքի նկատմամբ մոտեցումն ընտրովի է:
Այդ իսկ պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` տասնամյակներ շարունակվող պայքարը իր ճակատագիրը տնօրինելու համար, դեռևս չի ստացել պատշաճ իրավական լուծում: 21-րդ դարում բացարձակապես անընդունելի է, որ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը կիրառելու ցանկությունը կարող է վերածվել կենսաբանական սպառնալիքի:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի արդյունքում ստեղծվեց Ազգերի լիգան՝ ՄԱԿ-ի նախատիպը, որի վերջնական նպատակը խաղաղության հաստատումն էր:
Այնուամենայնիվ, ժամանակակից աշխարհում ծայրահեղականության դրսևորումներն ահագնանում են: Վերոհիշյալ հաստատությունների նպատակն առաջին հերթին մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է: Այդուհանդերձ, այսօր մենք գրեթե ամեն օր ականատես ենք լինում մարդու հիմնարար իրավունքի` կյանքի իրավունքի ոտնահարման դեպքերի:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո շատերը կարծում էին, որ դա կլինի վերջին պատերազմը: Սակայն շուտով հետևեց Երկրորդ աշխարհամարտը: Սկսվեց պատերազմի և սպառազինությունների մրցավազքի նոր փուլ: Ցավոք, առայսօր դրա վերջը չի տրվել: Ավելին, գնալով այն ավելի է խորանում:
Ահա թե ինչու եմ կարևորում այսպիսի հանդիպումները: Նրանք մեզ հնարավորություն են տալիս խորհելու մեր ընդհանուր անցյալի, մարդկության պատմության մասին: Անշուշտ, մենք չենք կարող փոխել պատմությունը, և դրա կարիքն էլ չկա: Բայց պատմությունը կարող է փոխել մեզ, որ մեր ապագան ավելի լավը դառնա:
Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է հիշենք Առաջին աշխարհամարտի կարևորագույն դասը: Որևէ պետություն չի կարող իր հաջողությունը կառուցել ուրիշների թշվառության վրա, ոչ ոք չի կարող ազատություն ձեռք բերել ուրիշների ստրկության հաշվին:
Առաջին համաշխարհային պատերազմին վերջ տրվեց հարյուր տարի առաջ: Եվ սա հիանալի առիթ է մտածելու պատերազմներից զերծ խաղաղության դարաշրջանի մասին:
Ես հավատում եմ, որ այստեղ՝ Փարիզում հավաքված առաջնորդները կկարողանան հասնել այդ նպատակին: Եվ դա կլինի հարգանքի լավագույն տուրքը՝ մատուցված նախորդ դարի անմեղ զոհերին»:
Ելույթից հետո Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդանշական գիրք է հանձնել «Խաղաղության գրադարանին»` պատմաբան Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» պատկերազարդ գիրքը:
«Փարիզի խաղաղության համաժողովի» քննարկման թեմաներն են՝ խաղաղություն և անվտանգություն, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, զարգացում և ներառական տնտեսություն:

We are Unable to Change History, but History is Well Able to Change us to Make Our Future Better: Nikol Pashinyan
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in Paris on a working visit, today attended the Paris Peace Conference. The Forum is being held within the framework of events dedicated to the 100th anniversary of the World War I Ceasefire.
The Conference was opened by introductory remarks made by Paris Peace Conference Executive Committee Vice President Trisha Shetty and President of the French Republic Emmanuel Macron, followed by speeches delivered on the part of German Chancellor Angela Merkel and UN Secretary General Antonio Guterres.
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the Paris Peace Conference with a speech, in which he stated, in part:
“Distinguished Heads of State and Government,
We have gathered here to commemorate the 100th anniversary of the end of World War One. This is an event of exceptional significance called to pay tribute to collective memory and to articulate our common message of peace.
Today, we, as the leaders of the nations, which participated in that war, should first of all speak about the lessons learnt from the tragedy of World War One.
When a state wages a war or is tempted to solve problems by military means, it believes in its own strength and victory. Yet, World War One became a global tragedy for all the peoples engaged and resulted in the destruction of its mastermind states.
There is a belief, that from the geopolitical and military perspective there are always winners and losers in wars. However, from the human perspective, no one ever wins. Wars bring only loss, misery and devastation.
And regardless of our common efforts and appeals to learn from the previous mistakes, these lessons are easily forgotten.
Even though one hundred years ago, the humanity realized the need to ban weapon of mass destruction, regrettably it has not prevented the creation of new generations of arms.
It was during World War One that the Entente powers for the first time ever used the definition “crimes against humanity and civilization”, thus condemning the Ottoman rulers for the extermination of 1,5 million Armenians. Later, this horrendous crime was to be termed the first genocide of the 20th century.
Nonetheless, only few decades later the humankind went through Holocaust, genocides in Cambodia, Rwanda, genocides of the Christians and Yezidis in the Middle East, violence against the Rohingya people.
As part of the lessons, learnt from the war the right of the peoples to self-determination was set out in Wilson’s 14 points. Later on it was included in the UN Charter, Helsinki Final Act, and became a basis for the independence of around half of the modern states.
As a result of World War One, the people of the world legally established the right to master their own destiny through the expression of free will. Here, in France I cannot but stress that just days ago, France has clearly reiterated its principled position on this issue: the people of New Caledonia were given the opportunity to conduct a referendum. Painfully, this right is being exercised selectively.
This is why, the decades-long struggle of the people of Nagorno-Karabakh to determine their destiny has not received its proper legal solution. In the 21th century it is absolutely unacceptable that people’s mere desire to exercise its right to self-determination may turn into an existential menace.
As a result of World War One the world established the League of Nations, the prototype for the United Nations, with the ultimate goal of achieving peace.
Nonetheless, the manifestations of extremism in the contemporary world are on the rise. We established those institutions first and foremost to protect human rights. Yet, today we are witnessing daily abuse of the most fundamental human right – the right to life.
After the end of the First World War, many believed that it would be the last ever war fought. However, the Second World War was not long in coming. The humankind entered into a new phase of war and arms race. Unfortunately, up to now we have been unable to put an end to it. Moreover, we get further involved in it every day.
This is why I attach high importance to such meetings. They provide us an opportunity to reflect on our past, on our common history of the humankind. Indeed, we are unable to change that history, and we do not need to. But the history is well able to change us to make our future better.
To this end, we need to learn the most important lesson of World War One. No state can build its success at the cost of others’ misery, no one can gain freedom at the cost of others’ slavery. We put an end to the First World War hundred years ago. And this is a perfect occasion to think of entering a century without wars – a century of peace.
I do believe, that the leaders that have gathered here, in Paris, are well able to achieve it. And this will be the best ever tribute to the innocent victims of the previous century.”
After the speech Nikol Pashinyan handed a symbolic publication to the Peace Library, an illustrated book by historian Hayk Demoyan entitled “The Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Media.”
The topics for the Paris Peace Conference are peace and security, environmental protection, development, and inclusive economics.