Ֆրանսիան ԱՄՆ-ի վասալը չԷ. Մակրոնը՝ Թրամփին
Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը պատմականորեն դաշնակիցներ են, բայց լինել դաշնակից չի նշանակում լինել վասալ: Այդ մասին նոյեմբերի 14-ին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը «Շառլ դե Գոլ» ֆրանսիական ավիակրի վրա TFI հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ:
«ԱՄՆ-ը մեր պատմական դաշնակիցն է և շարունակում է մնալ այդպիսին: Բայց լինել դաշնակից չի նշանակում լինել վասալ: Մենք չպետք է նրանից կախված լինենք»,- ասել է Մակրոնը, մեկնաբանելով Փարիզի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների վիճակը:
Նա չի մեկնաբանել Twitter-ում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի քննադատական արտահայտություններն իր հասցեին: «Ես չեմ պատրաստվում պատասխանել թվիթներին և չեմ կարծում, որ Ֆրանսիայի ժողովուրդը ինձանից դա է սպասում»,- նշել է Մակրոնը: Նա ընդգծել է, որ «դաշնակիցները պետք է հարգեն միմյանց»:
«Կարևորագույն պահերին մենք դաշնակիցներ ենք եղել: Մենք միասին ենք պարտավորվել ամեն օր պայքար մղել ահաբեկչության դեմ և՛ Սիրիայում, և՛ Աֆրիկայում: Մեր զինվորներն ամեն օր գործում են միասին»,- ասել է նա: Ֆրանսիան պետք է ինքնիշխան լինի, իսկ նրա պաշտպանությունը՝ ինքնավար, հայտարարել է Մակրոնը:

Macron: France is not Subservient to US
French President Emmanuel Macron has told Donald Trump France is an ally, not a client state, after the US President attacked him in a series of tweets that showed how much their relationship had soured, ABC reports.
Mr Trump had earlier criticised Mr Macron's suggestion that a European army was needed, in part, to reduce reliance on the US military.
Asked in an interview on the Charles de Gaulle aircraft carrier whether he was offended by Mr Trump's tweets, Mr Macron talked at length about the long military alliance between the two countries, from America's War of Independence onwards.
"At every moment of our history, we were allies, so between allies, respect is due," Mr Macron told TF1 television. "I don't think the French expect me to respond to tweets but to continue this important history."