Ֆրանսիան ԱՄՆ-ի վասալը չԷ. Մակրոնը՝ Թրամփին
Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը պատմականորեն դաշնակիցներ են, բայց լինել դաշնակից չի նշանակում լինել վասալ: Այդ մասին նոյեմբերի 14-ին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը «Շառլ դե Գոլ» ֆրանսիական ավիակրի վրա TFI հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ:
«ԱՄՆ-ը մեր պատմական դաշնակիցն է և շարունակում է մնալ այդպիսին: Բայց լինել դաշնակից չի նշանակում լինել վասալ: Մենք չպետք է նրանից կախված լինենք»,- ասել է Մակրոնը, մեկնաբանելով Փարիզի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների վիճակը:
Նա չի մեկնաբանել Twitter-ում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի քննադատական արտահայտություններն իր հասցեին: «Ես չեմ պատրաստվում պատասխանել թվիթներին և չեմ կարծում, որ Ֆրանսիայի ժողովուրդը ինձանից դա է սպասում»,- նշել է Մակրոնը: Նա ընդգծել է, որ «դաշնակիցները պետք է հարգեն միմյանց»:
«Կարևորագույն պահերին մենք դաշնակիցներ ենք եղել: Մենք միասին ենք պարտավորվել ամեն օր պայքար մղել ահաբեկչության դեմ և՛ Սիրիայում, և՛ Աֆրիկայում: Մեր զինվորներն ամեն օր գործում են միասին»,- ասել է նա: Ֆրանսիան պետք է ինքնիշխան լինի, իսկ նրա պաշտպանությունը՝ ինքնավար, հայտարարել է Մակրոնը:

Макрон - Трампу: Франция - не вассал США
Франция и США являются историческими союзниками, но быть союзником не значит быть вассалом. Об этом заявил в среду президент Франции Эмманюэль Макрон в интервью телеканалу TF1 на борту французского авианосца "Шарль де Голль", передает ТАСС.
"США - наш исторический союзник и продолжает им быть. Но быть союзником не значит быть вассалом. Мы не должны зависеть от них", - сказал Макрон, комментируя состояние отношений Парижа и Вашингтона.
Он не стал комментировать высказывания президента США Дональда Трампа в Twitter с критикой в его адрес. "Я не собираюсь отвечать на твиты и не думаю, что этого от меня ждет французский народ", - сказал Макрон. Он подчеркнул, что "союзники должны уважать друг друга".
"В великие моменты мы были союзниками. Мы вместе обязались каждый день вести борьбу против терроризма и в Сирии, и в Африке. Наши солдаты ежедневно действуют вместе", - сказал он.