Սա խի՞ղճ է. Գարո Փայլանը մեջլիսում կրկին բարձրացրել է Վանում հայկական գերեզմանոցը պղծելու հարցը
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) անդամ, Դիարբեքիրից ընտրված հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մեջլիսում ունեցած ելույթի ժամանակ կրկին անդրադարձել է Վանի Էդրեմիթ (Արտամետ) շրջանում հայկական գերեզմանատան պղծմանը, փոխանցում է Ermenihaber-ը:
Հայ պատգամավորը ևս մեկ անգամ բոլորին հիշեցրել է, որ հայկական գերեզմանատան վրա կառուցված զուգարանն այդպես էլ չի ապամոնտաժվել՝ չնայած ժամանակին զբոսաշրջության և մշակույթի նախարարը հրահանգել էր ապամոնտաժել այն:
Փայլանը մասնավորապես ասել է. «Մշակույթի նախարարին ասացի, որ Վանի Արտամետում դրախտային մի վայր կա, այնտեղ հայկական գերեզմանոցի վրա զուգարան են կառուցել: Ասացի, որ դա անխղճություն է: Նուման Քուրթուլմուշը (մշակույթի նախկին նախարար-խմբ.) իսկույն հրահանգեց, որ քանդեն, սակայն պետական կառավարիչը (Արտամետի քաղաքապետարանում պետության կողմից նշանակված հոգաբարձու-խմբ.) ասաց՝ չի քանդվելու այդ զուգարանը: Սա խի՞ղճ է, սա՞ է արդարությունը, սա՞ է իրավունքը: Ոչ մի խիղճ չի կարող սա ընդունել: Այդ զուգարանը դեռևս կանգնած է մարդկանց ոսկորների վրա»:
Հիշեցնենք, որ Արտամետի քաղաքապետարանի հոգաբարձուի հանձնարարությամբ հանրային լողափի հարևանությամբ գտնվող պատմական բլրի և հայկական գերեզմանոցի վրա զուգարան և հանդերձարաններ էին կառուցվել:
Նշենք, որ Փայլանն անձամբ էր այցելել Արտամետում գտնվող հայկական այն նույն գերեզմանոց, որի տարածքում կառուցվել է զուգարանը: Փայլանը հավաքել և հողին էր հանձնել գերեզմանոցի տարածքում այս ու այն կողմ թափված ոսկորները, որոնք շինարարական աշխատանքների հետևանքով դուրս էին եկել գերեզմաններից:
Նշված տարածքում նախկինում հայկական թաղամաս է եղել, որը հայտնի է որպես հանրահայտ հայ նկարիչ Արշիլ Գորկու ծննդավայր: Թաղամասի հարևանությամբ գտնվող հայկական գերեզմանատունն անարգվել է, կատարված կառուցապատումների պատճառով բազմաթիվ մարդկային ոսկորներ են դուրս եկել հողից և այս ու այն կողմ ընկել: Գերեզմանոցն ու բլուրը չեն խուսափել նաև գանձախույզների ուշադրությունից. վերջիններս անխնա հորատել ու ավերել են տեղանքը:

"Где же совесть?" - Гаро Палян о туалете на костях армян в Ване
Член прокурдской демократической народной партии (HDP), армянин-депутат турецкого парламента Гаро Палян вновь обратился к вопросу осквернения армянского кладбища в городе Эдремит (Артамет) в Ване, пишет Ermenihaber.
Депутат вновь напомнил всем, что туалет, построенный на армянском кладбище, еще не демонтирован, хотя министр туризма и культуры Турции поручил демонтировать его. Гаро Палян
заявил: "Я сказал министру культуры, что Артамет - это райское место, и там они построили туалет на армянском кладбище. Я сказал им, что это бессовестно! Нуман Куртулмуш (экс-министр культуры Турции - ред.) немедленно приказал снести этот туалет, но губернатор Артамета заявил, что они не будут сносить этот туалет. Где же совесть, справедливость, право?!. Это невозможно принять! Туалет построен и все еще стоит на костях людей"...
Напомним: по поручению муниципалитета Артамета рядом с общественным пляжем на историческом холме и армянском кладбище были построены туалет и раздевалки. Палян лично посетил это армянское кладбище в Артамате, где был построен туалет, и сам собрал и перезахоронил останки усопших, которые вышли наружу в результате строительных работ.
Раньше в этом месте был армянский квартал, который известен как место рождения известного армянского художника Аршила Горького. Находящееся там же армянское кладбище было осквернено, многие могилы пострадали в результате строительных работ. Кроме того, кладбище и холм стали местом поисков для кладоискателей, которые тоже "внесли свою лепту" в осквернение армянского кладбища.