Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է հաջողության բանաձևը
ՀՀԿ համամասնական ցուցակը գլխավորող, պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը խառնակչություն է որակում ընդդիմախոսների՝ ԵԱՏՄ-ից ու ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու վերաբերյալ ավելի վաղ արված հայտարարությունները։ Նա նշել է, որ անցած ամիսները խոր անհանգստություն են առաջացնում Հայաստանի արտաքին կապերի զարգացման հեռանկարի տեսակետից, հայտնում է Panorama.am:
«Այս օրերին հաճախ եմ լսում` ինչո՞ւ եք անհանգիստ, չէ՞ որ ՔՊ-ն շարունակում է ձեր արտաքին քաղաքականությունը: Հատկանշական է, որ մեր ընդդիմախոսներն ընդունեցին, որ այդ քաղաքականությունը խոհեմ էր և Հայաստանի համար միակ ճիշտը, իսկ իրենց մոտեցումները, մասնավորապես` ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու պահանջները` անպատասխանատու խառնակչություն:
Ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությույններ Ռուսաստանի հետ, շրջանակային համաձայնագիր ԵՄ հետ, ընդլայնվող գործընկերություն ԱՄՆ հետ, բարիդրացիական փոխգործակցություն Իրանի և Վրաստանի հետ, խորացող երկխոսություն Չինաստանի հետ, նշանակալի դերակատարում ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում, մյուս կողմից` նախագահություն Ֆրանկոֆոնիայի կազամակերպությունում:
Հաջողության բանաձևն է` գիտելիք, չափվածություն, հետևողական աշխատանք, հմուտ թիմ:
Միայն հայտարարություններով այդ ամենը պահել հնարավոր չէ: Իրական մտադրություններն ու տեսլականը դրսևորվում են գործերով, կայացրած որոշումներով: Անցած ամիսները խոր անհանգստություն են առաջացնում մեր երկրի արտաքին կապերի զարգացման հեռանկարի տեսակետից: Մենք այնպիսի տարածաշրջանում և ժամանակահատվածում ենք ապրում, որ յուրաքանչյուր սխալ կարող է ճակատագրական դառնալ:
ՇԱՐՈՒՆԱԿԵԼՈՒ ԵՆՔ ԱՇԽԱՏԵԼ ի նպաստ հավասարակշռված և Հայաստանի երկարաժամկետ շահերից բխող արտաքին քաղաքականության»,-գրել է Վիգեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Վիգեն Սարգսյանը գրառմանը կցել է իր պաշտոնավարման ընթացքում տարբեր երկրների առաջնորդների հետ հանդիպման լուսանկարները։

"Мы живем в таком регионе и времени, что каждая ошибка может стать роковой": Виген Саргсян
Экс-министр обороны Армении Виген Саргсян на своей странице в соцсети Facebook отметил, что прошедшие месяцы вызывают глубокую обеспокоенность с точки зрения перспективы развития внешних связей РА, передает Panorama.am.
"В эти дни я часто слышу, мол, "Почему вы беспокоитесь, ведь партия "Гражданский договор" продолжает вашу внешнюю политику?". Примечательно, что наши оппоненты признали, что эта политика была разумной и единственно правильной для Армении, а их подход, в частности, по выходу из ОДКБ и ЕАЭС – безответственным интриганством.
С одной стороны, стратегические союзнические отношения с Россией, рамочное соглашение с ЕС, расширение партнерства с США, добрососедские отношения с Ираном и Грузией, углубление диалога с Китаем, значительная роль в ОДКБ и ЕАЭС, а с другой – председательство в Международной организации Франкофонии.
Формула успеха – знание, мера во всем, последовательная работа, опытная команда. Удержать все это только заявлениями невозможно. Реальные намерения и видение проявляются делами, принятыми решениями. Прошедшие месяцы вызывают глубокую обеспокоенность с точки зрения перспективы развития внешних связей РА. Мы живем в таком регионе и времени, что каждая ошибка может стать роковой.
МЫ ПРОДОЛЖИМ РАБОТАТЬ во благо сбалансированной внешней политики, исходящей из долгосрочных интересов Армении", – отметил он.