Մակրոնի հեղինակությունը ռեկորդային անկում է գրանցել
Ֆրանսիայի նախագահ Էմմանուել Մակրոնի հեղինակությունը վերջին 30 օրվա ընթացքում 4 տոկոսով նվազել է և գտնվում է իր համար ռեկորդային ցածր մակարդակի վրա՝ 25 տոկոս: Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում կատարելով Ifop ծառայության կողմից կատարված սոցիալական հարցմանը:
Հարցվածների միայն 4 տոկոսն է «շատ գոհ» Մակրոնի գործունեությամբ: «Ավելի շատ գոհ, քան դժգոհ է» հարցվածների 21 տոկոսը: Միաժամանակ, «ավելի շատ դժգոհ, քան գոհ է» հարցվածների 34 տոկոսը, «շատ դժգոհ» է 39 տոկոսը:
Հարցումները ցույց են տալիս, որ նույն ժամանակահատվածում Մակրոնի հանրային աջակցությունն ավելի մեծ է, քան իրեն նախորդող Ֆրանսուա Օլանդինը, միաժամանակ Մակրոնը զիջում է Նիկոլա Սարկոզիին:
Հարցումը ցույց է տվել, որ Մակրոնն ավելի շատ կորցրել է հասարակության միջին և ավելի ցածր շերտերի վստահությունը՝ փոքր գործարարներ: Նաև նրան դադարել է համակրել երիտասարդների և պետական ծառայողների զգալի մասը:

Рейтинг Эмманюэля Макрона находится на рекордно низкой отметке
Рейтинг президента Франции Эмманюэля Макрона снизился за последние 30 дней на 4% и находится на рекордно низкой для него отметке в 25%. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на опрос общественного мнения, проведенный службой Ifop и опубликованный в воскресенье еженедельной газетой Le Journal du Dimanche.
Лишь 4% опрошенных сказали, что "очень довольны" деятельностью Макрона. О том, что они "скорее довольны, чем недовольны", заявил еще 21% респондентов. В то же время показатель тех, кто "скорее недоволен, чем доволен", находится на уровне 34%, а тех, кто "очень недоволен", - 39%. При этом 2% опрошенных не высказали своего мнения.
Опрос выявил, что французы оказывают больше доверия Макрону, чем его предшественнику на президентском посту Франсуа Олланду, показатель которого в аналогичный период пребывания у власти равнялся 20%. В то же время Макрон уступает Николя Саркози, популярность которого находилась на отметке 44%.
Издание пишет, что в наибольшей степени падение доверия к Макрону отмечено у средних и более низких слоев населения - владельцев небольших предприятий и магазинов и рабочих.