Պենտագոնը Թուրքիայի հետ քննարկում է ռուսական С-400-ների փոխարինման հարցը
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը Կոնգրեսի և Անկարայի հետ քննարկում է ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի փոխարինման համար այլընտրանքային տարբերակներ: Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի ներկայացուցիչ էրիկ Պահոնը:
«Ներկայումս մենք դիվանագիտական քննարկումներ ենք իրականացնում այդ հարցի վերաբերյալ… Նոյեմբերի 9-ին մենք Կոնգրես ենք ուղարկել Թուրքիայի հետ փոխհարաբերությունների մասին զեկույց: Այժմ Անկարայի հետ դիվանագիտական բանակցություններ են տարվում С-400 համակարգերին այլընտրանք գտնելու ուղղությամբ: Մենք կշարունակենք աշխատել Թուրքիայի հետ, կշարունակենք աշխատել Կոնգրեսի հետ, որպեսզի գտնենք նման այլընտրանքներ», - նշել է Պահոնը:
Նրա խոսքերով` Վաշինգտոնը ևս մեկ անգամ հիշեցրել է թուրք գործընկերներին «լուրջ հետևանքների» մասին, որոնք կառաջանան երկու երկրների հարաբերություններում ռուսական ՀՕՊ համակարգերի ձեռքբերման պատճառով:

Пентагон обсуждает с Турцией замену С-400
Представитель Пентагона Эрик Пахон сообщил, что министерство обороны США обсуждает с Конгрессом и Анкарой варианты альтернатив для замены российских зенитно-ракетных комплексов С-400, передает Корреспондент.
"В настоящее время мы проводим дипломатические дискуссии по этому вопросу… Девятого ноября мы направили в Конгресс доклад о взаимоотношениях с Турцией. Сейчас ведутся дипломатические переговоры с Анкарой по поиску возможных альтернатив для замены С-400. Мы продолжаем работать с Турцией, продолжаем работать с Конгрессом, чтобы попытаться найти такие альтернативы", − отметил Пахон.
По его словам, Вашингтон еще раз напомнил турецким коллегам о "серьезных последствиях" для отношений двух стран, которые повлечет за собой покупка российских средств ПВО.