Պենտագոնը Թուրքիայի հետ քննարկում է ռուսական С-400-ների փոխարինման հարցը
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը Կոնգրեսի և Անկարայի հետ քննարկում է ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի փոխարինման համար այլընտրանքային տարբերակներ: Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի ներկայացուցիչ էրիկ Պահոնը:
«Ներկայումս մենք դիվանագիտական քննարկումներ ենք իրականացնում այդ հարցի վերաբերյալ… Նոյեմբերի 9-ին մենք Կոնգրես ենք ուղարկել Թուրքիայի հետ փոխհարաբերությունների մասին զեկույց: Այժմ Անկարայի հետ դիվանագիտական բանակցություններ են տարվում С-400 համակարգերին այլընտրանք գտնելու ուղղությամբ: Մենք կշարունակենք աշխատել Թուրքիայի հետ, կշարունակենք աշխատել Կոնգրեսի հետ, որպեսզի գտնենք նման այլընտրանքներ», - նշել է Պահոնը:
Նրա խոսքերով` Վաշինգտոնը ևս մեկ անգամ հիշեցրել է թուրք գործընկերներին «լուրջ հետևանքների» մասին, որոնք կառաջանան երկու երկրների հարաբերություններում ռուսական ՀՕՊ համակարգերի ձեռքբերման պատճառով:

Pentagon, US Congress Seek Alternatives to Russia's S-400 for Turkey
Pentagon is working with Congress to help find alternatives to Russia's S-400 air defense systems for Turkey, US Department of Defense spokesman Eric Pahon told Sputnik.
"We’ve got ongoing diplomatic discussions on that," Pahon said. "We turned in our congressionally mandated report on the relationship with Turkey last Friday, November 9, to Congress. As part of the report, I mean it was only encompassing look at our relationship with Turkey, goods, bads and everything. We are in diplomatic discussions with Turkey to look for viable alternatives to the S-400. So, we are helping them to find alternatives along with Congress to the S-400 purchase. We are continuing to work with Turkey, continuing to work with Congress to try to find the alternatives."
"As we’ve discussed with our Turkish counterparts, the S-400 purchase would have significant consequences or could have significant consequences on the US-Turkey defense relationship. There is a lot of things that that purchase comes along with," Pahon said.