Այսօր հայ ժողովուրդն Արցախյան հիմնահարցից ավելի տեղեկացված է, քան երբևէ․ Փաշինյան
Այսօր հայ ժողովուրդն Արցախի բանակցային գործընթացից տեղեկացված է առավել, քան երբև, և այս մոտեցումը շարունակվելու է։ Այս մասին այսօր՝նոյեմբերի 20-ին, տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բանակցային գործընթացն առաջին օրվանից խորհրդավորության քողով պատված է եղել, նույնիսկ ընկալում կար, որ բանակցային գործընթացին տիրապետել են սահմանափակ թվով մարդիկ։ Ես կարծում եմ, որ այդ գործընթացին պիտի տիրապետի հնարավորինս շատ մարդ։ Այսօր հայ ժողովուրդն Արցախի բանակցային գործընթացից տեղեկացված է առավել, քան երբև, և այս մոտեցումը շարունակվելու է»,- ասել է Փաշինյանը։
Խոսելով Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման մասին՝ Փաշինյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է համախմբվենք՝ մեր շահերն Արցախյան հարցում լիարժեք պաշտպանելու և հետապնդլեու համար։ «Անկհայտ է բոլորի համար, որ այս հարցը մեր ժողովրդի այսօրվա և վաղվա համար ունի անկյունաքարային նշանակություն»,- ասել է նա։
Նա նաև ընդգծել է, որ հարաբերական հանգստությունը սահմաններին Դուշանբեի պայմանավորվածությունների արդյունք է։ Միժամանակ նշել է, որ օպերատիվ կապը գործում է, և ըստ անհրաժեշտության ներկայացուցիչների միջոցով տեղեկատվություն է փոխանցվում ։

Пашинян: cегодня армяне информированы о карабахском процессе лучше, чем когда либо
Сегодня армянский народ лучше информирован о развитии переговорного процесса по Карабаху, чем когда либо, и этот подход будет сохраняться. Об этом сегодня заявил и.о. премьер-министра Никол Пашинян на пресс-конференции в Армении.
"С первого дня было принято хранить переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта под завесой скрытности, даже существовало мнение, что только ограниченное количество людей имеет представление о переговорном процессе. Я считаю, что максимально больше людей должно обладать знаниями о процессе. Сегодня армянский народ лучше информирован о развитии переговорного процесса по Карабаху, чем когда либо, и этот подход будет сохраняться",- заявил Пашинян.
Говоря о карабахском конфликте, Пашинян подчеркнул, что необходимо консолидировать потенциал армянского народа для защиты своих интересов. "Очевидно, что этот вопрос сегодня и завтра будет иметь краеугольное значение для нашего народа",- отметил он.
Пашинян также отметил, что относительная стабильность на границах является результатом договоренностей, достигнутых в Душанбе. В то же время он отметил, что оперативная связь действует между сторонами конфликта, и представители сторон передают информацию при необходимости.