Երևանն ու Բաքուն պետք է պայմանավորվեն ռազմագերիների հարցով. Զախարովա
Ռուսաստանը կողջունի ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված կլինի ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծմանը, սակայն հակամարտության կողմերը նախևառաջ պետք է միմյանց հետ պայմանավորվեն։ Այս մասին ինչպես հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան, այսօր ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Ավելի վաղ տեղեկություն էր տարածվել, թե Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է փոխանակել գերիներին «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով։ Միաժամանակ պաշտոնական Երևանը հայտարարում է, որ Հայաստանում ադրբեջանական գերիներ չկան, կան միայն դիվերսանտներ։
Մեկնաբանելով Բաքվի առաջարկությունը` Զախարովան ասել է, որ Մոսկվան կսատարի կողմերի ցանկացած պայմանավորվածություն, որը համահունչ է գլխավոր խնդրին` հակամարտության կարգավորմանը։
«Բայց պայմանավորվածությունները փոխադարձ համաձայնություն են ենթադրում։ Նախաձեռնությունը կարելի է ողջունել, բայց այդ գործնականում պետք է իրագործվի միայն երկու կողմի համաձայնությամբ», - նշել է է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

МИД России - о предложении Азербайджана по обмену пленными
Россия будет приветствовать любую инициативу, направленную на решение карабахской проблемы, но стороны конфликта, в первую очередь, сами должны между собой договориться. Как передает SPUTNIK Армения, об этом сказала официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге в четверг.
Ранее сообщалось, что Азербайджан предложил Армении обменяться пленными по принципу "всех на всех". Официальный Ереван между тем заявляет, что в Армении нет азербайджанских пленных, а есть диверсанты.
Комментируя предложение Баку, Захарова сказала, что Москва поддержит любые договоренности сторон, которые идут в русле главной задачи – урегулирования конфликта.
"Но договоренности предполагают взаимное согласие. Инициативу можно приветствовать, но она должна быть реализована на практике только с согласия всех сторон", - отметила представитель МИД.
Она также выразила поддержку идее провести встречу глав МИД Армении и Азербайджана. Переговоры министров могут состояться в декабре на полях заседания СМИД ОБСЕ в Милане.