Վուչիչը Կոսովոյում սրված իրադրությունը քննարկել է եվրահանձնակատար Յոհաննես Հան հետ
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը և ԵՄ հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերի հանձնակատար Յոհաննես Հանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Կոսովոյում և Մետոխիայում իրադրության սրումը, հայտնում է Սերբիայի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
Կոսովոյի ՆԳ նախարարության ROSU հատուկ ստորաբաժանման աշխատակիցները նոյեմբերի 23-ի առավոտյան Կոսովսկա-Միտրովիցայի հյուսիսային մասում ձերբակալել են չորս սերբերի: Ավելի վաղ Պրիշտինան որոշում է ընդունել սերբական բոլոր ապրանքների վրա մաքսատուրքերը 100 տոկոսով բարձրացնելու մասին, ինչից հետո տեղի սերբերը պլանավորել էին բողոքի խաղաղ ակցիաներ անցկացնել նոյեմբերի 23-ին:
«Նախագահ Վուչիչը հայտարարել է, որ Սերբիան միշտ էլ լրջորեն ու պատասխանատու կերպով է գործում, բայց և նշել է, որ նա ենթարկվում է Պրիշտինայի մշտական սադրանքներին, որոնք սպառնում են Կոսովոյի և Մետոխիայի սերբերի անվտանգությանը, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղությանն ու կայունությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Вучич обсудил с еврокомиссаром обострение ситуации в Косово
Президент Сербии Александр Вучич и комиссар по вопросам политики соседства и расширению ЕС Йоханнес Хан обсудили по телефону обострение ситуации в Косово и Метохии, передает РИА Новости.
Сотрудники специального подразделения косовского МВД ROSU утром в пятницу задержали в северной части Косовска-Митровицы четверых сербов. Ранее правительство в Приштине приняло решение о поднятии пошлины на все сербские товары на 100%, после чего местные сербы запланировали мирные акции протеста в пятницу.
"Президент Вучич заявил, что Сербия всегда поступает серьезно и ответственно, но и указал, что она подвержена постоянным провокациям Приштины, которые угрожают безопасности сербов в Косово и Метохии, как и миру и стабильности во всем регионе", — говорится в сообщении пресс-службы сербского лидера.