Բաքվում ԱՄՆ դեսպանի նշանակման հարցով քվեարկությունը Սենատում հետաձգվել է
ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակը (ANCA) ողջունել է Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջադրած Էրլ Լիցենբերգերի թեկնածության հաստատման հարցով քվեարկությունը հետաձգելու որոշումը:
Ինչպես հաղորդվում է կազմակերպության պաշտոնական կայքում, քվեարկության հետաձգման պատճառ են հանդիսացել մտահոգությունները, որոնք առաջացել են նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելու կոչից հետո, գրում է Tert.am-ը:
Հայտնի է, որ Լիցենբերգերի հարցով քվեարկությունը հետաձգվել է՝ ամենայն հավանականությամբ մինչև հաջորդ տարի:
ANCA-ն նկատում է, որ քվեարկության հետաձգումը հնարավորություն կտա Կոնգրեսին ավելի ուշադիր ուսումնասիրելու Իլհամ Ալիևի ղեկավարած ագրեսիվ ու բռնակալ ռեժիմի հետ երկկողմ հարաբերությունների հարցը:
«Այս ամենը կարևոր է հատկապես Բոլթոնի՝ վերջերս արած վիճահարույց ենթադրության ֆոնին, համաձայն որի ԱՄՆ-ն պետք է սկսի զենք վաճառել Բաքվին»,-ասել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:

ANCA приветствует отсрочку голосования по вопросу назначения посла США в Азербайджане
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) приветствует решение Комитета Сената Конгресса США по иностранным делам отложить голосование по утверждению кандидатуры Эрла Лиценбергера, выдвинутого президентом Дональдом Трампом, на пост посла США в Азербайджане, пишет Tert.am.
Как сообщается на официальном сайте организации, причиной отсрочки голосования стали опасения, которые возникли после того, как советник президента по национальной безопасности Джон Болтон призвал продавать оружие Азербайджану.
Известно, что голосование по вопросу Лиценбергера, по всей вероятности, отложено до следующего года. ANCA отмечает, что отсрочка голосования позволит Конгрессу более внимательно изучить вопрос о двусторонних отношениях с агрессивным и диктаторским режимом во главе с Ильхамом Алиевым.
"Это особенно важно в свете сделанных недавно спорных предположений Болтона о том, что США должны начать продавать оружие Баку", - сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.