«Ռուսաստանն անկայունություն է ստեղծում Հայաստանում, Ուկրաինայում, Վրաստանում, Մոլդովայում, Ադրբեջանում». Մերկել
Ռուսաստանն անկայունություն է ստեղծում ոչ միայն արևելյան Ուկրաինայում, այլ նաև Վրաստանում, Մոլդովայում, Ադրբեջանում և Հայաստանում: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Բեռլինում տեղի ունեցած գերմանա-ուկրաինական տնտեսական համաժողովի ժամանակ, հայտնում է The Guardian-ը:
Մերկելի խոսքով` Գերմանիան «չի կարող աչք փակել» այն հանգամանքի վրա, որ Ռուսաստանի հարևանությամբ գտնվող երկրները չեն կարողանում այնպես զարգանալ, ինչպես կցանկանային:
NOI.MD-ի փոխանցմամբ` Մերկելը նաև նշել է, որ այնպիսի երկրները, ինչպիսիք են Վրաստանը, Մոլդովան, Ադրբեջանը, Հայաստանը և Ուկրաինան, չեն կարողանում զարգանալ Հարավային Օսիայում, Մերձդնեստրում, Լեռնային Ղարաբաղում և Ուկրաինայի արևելքում սառեցված հակամարտությունների պատճառով:

Меркель: Грузия, Молдова, Азербайджан, Армения и Украина не не могут развиваться из-за замороженных конфликтов
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что Германия "не может закрывать глаза" на то, что страны, расположенные рядом с Россией, в том числе и Молдова, не могут развиваться так, как они этого хотят. Это заявление было сделано вчера во время немецко-украинского экономического форума в Берлине.
Меркель сказала, что такие страны, как Грузия, Молдова, Азербайджан, Армения и Украина, не могут развиваться из-за замороженных конфликтов в Южной Осетии, Приднестровье, Карабахе и на востоке Украины.
Европарламент обсудил доклад о ситуации в Молдове "Мы в Германии не можем закрывать глаза на это", - сказала Ангела Меркель, пишет noi.md. В то же время канцлер обратилась к киевским властям в контексте недавних событий в Азовском море. "Тем не менее у нас есть просьба к украинской стороне сохранять умный подход. Мы знаем, что мы можем разрешить это только разумно и только в рамках переговоров друг с другом, потому что военное решение невозможно", - цитирует агентство Reuters канцлера ФРГ.