Կատարը դուրս է գալիս ՕՊԵԿ-ից
Կատարը 2019 թվականի հունվարի 1-ին կլքի Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը (ՕՊԵԿ): Այդ մասին հայտնել է Կատարի էներգետիկայի հարցերի նախարար Սաադ բեն Շարիդ ալ Քաաբին:
Նա ընդգծել է, որ կազմակերպությունից դուրս գալուց հետո երկիրը չի կատարելու ՕՊԵԿ համաձայնագիրը: Bloomberg-ը նշում է, որ Կատարը, որը հանդիսանում է աշխարհում բնական հեղուկ գազի ամենամեծ արտահանողը, մտադիր է կենտրոնանալ գազի արդյունահանման վրա:
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը նավթի գների կայունացման նպատակով նավթարդյունաբերող երկրների կողմից ստեղծված միջազգային միջկառավարական կազմակերպություն։ ՕՊԵԿ-ի կազմի մեջ են մտնում 15 երկրներ՝ Ալժիրը, Անգոլան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Իրանը, Իրաքը, Քուվեյթը, Սաուդյան Արաբիան, Վենեսուելան, Կատարը, Լիբիան, Նիգերիան, Էկվադորը, Գաբոնը  և  Կոնգոն։

Катар приостановит свое членство в ОПЕК
Катар с 1 января 2019 года выходит из ОПЕК, заявил министр энергетики страны Саад Шерида аль-Кааби (Saad Sherida Al-Kaabi), передает Интерфакс.
Он подчеркнул на пресс-конференции, что страна не будет выполнять соглашения ОПЕК после выхода из организации.
Bloomberg отмечает, что Катар, который является крупнейшим в мире экспортером сжиженного природного газа, намерен сосредоточиться на добыче газа.
ОПЕК — международная организация, созданная нефтедобывающими странами в целях контроля квот добычи на нефть. В ее состав входят 15 стран: Алжир, Ангола, Венесуэла, Габон, Иран, Ирак, Конго, Кувейт, Катар, Ливия, ОАЭ, Нигерия, Саудовская Аравия, Экваториальная Гвинея и Эквадор.