Որպես մարդասիրական ժեստ՝ Արցախը պատրաստակամ է օրենքի շրջանակներում դիտարկել ադրբեջանցի Էլնուր Հուսեյնզադեին վաղաժամկետ ազատ արձակելու հնարավորությունը. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանը մեկնաբանություն է  տվել Tert.am-ին ադրբեջանական կողմի առաջարկի՝ Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդերին Արցախում պատիժ կրող Ադրբեջանի քաղաքացիների հետ փոխանակելու մասին:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմից հնչող առաջարկները` փոխանակել Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդներին Արցախում պատիժ կրող Ադրբեջանի քաղաքացիների հետ՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով։
- Առաջին հերթին, անհրաժեշտ է պարզաբանում մտցնել կողմերի մոտ գտնվող անձանց կարգավիճակի հարցում։ Արցախում դատարանի դատավճռով իրենց պատիժն են կրում Ադրբեջանի երեք քաղաքացիներ, նրանցից երկուսը՝ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը՝ ծանր և առանձնակի ծանր մի շարք հանցագործություններ իրականացնելու համար, այդ թվում՝ անչափահասի առևանգում և սպանություն։ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի համաձայն՝ նրանք չեն հանդիսանում ո՛չ պատանդներ և ո՛չ էլ ռազմագերիներ։
Միևնույն ժամանակ, ըստ մեր տվյալների, Ադրբեջանում պահվում են երեք հայ պատանդներ, ովքեր ադրբեջանական կողմից գերեվարվել են վերջին տարիներին։ Նրանք Ադրբեջանի տարածքում որևէ հանցագործություն չեն գործել։ Ավելին, նրանցից երկուսն ունեն առողջական որոշակի խնդիրներ։ Բոլոր երեքն էլ պատանդներ են, և Ադրբեջանում նրանց գերության մեջ պահելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև  «Պատանդներ վերցնելու դեմ պայքարի մասին» միջազգային կոնվենցիայի կոպիտ խախտում է։
Ադրբեջանական կողմի շարժառիթներն ակնհայտ են. Բաքուն փորձում է հավասարության նշան դնել Արցախում դատարանի դատավճռով իրենց պատիժը կրող հանցագործների և Ադրբեջանում պահվող գերիների միջև, որպեսզի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակելու վերաբերյալ առաջարկը ներկայացվի որպես մարդասիրական քայլ։ Մինչդեռ, իրական մարդասիրական քայլ կլիներ հայ պատանդներին ազատ արձակելը, ինչը պահանջվում է, այդ թվում նաև, վերոնշյալ Կոնվենցիայով։ Բաքուն չի գնացել այդ քայլին, հետևաբար, այս հարցում չի կարող խոսել մարդասիրության մասին։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ չեն վարել ու չեն վարում բանակցություններ՝ Դիլհամ Ասկերովին և Շահբազ Գուլիևին ազատ արձակելու կամ փոխանակելու շուրջ։ Ավելին, նրանց ազատ արձակելու կոչերն ակնհայտորեն խրախուսում են անպատժելիությունը և ամենաթողությունը, ինչպես դա եղել է մարդասպան Սաֆարովի պարագայում։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ փորձում է շահարկել մարդասիրական բնույթի հարցերը՝ ի շահ  սեփական քաղաքական նպատակների։
Որպես մարդասիրական ժեստ` Արցախի իշխանությունները պատրաստակամ են օրենքի շրջանակներում դիտարկել Ադրբեջանի քաղաքացի Էլնուր Հուսեյնզադեին վաղաժամկետ ազատ արձակելու հնարավորությունը, ով Արցախի տարածքում չի իրականացրել ծանր կամ առանձնակի ծանր հանցագործություններ։
Ադրբեջանի պատասխան գործողությունները՝ ուղղված հայ պատանդներին ազատ արձակելուն՝ առաջին հերթին, նրանց, ովքեր ունեն ակնհայտ առողջական խնդիրներ, ի ցույց կդնեին մարդասիրական քայլեր իրականացնելու այդ երկրի պատրաստակամությունը, ինչպես նաև Բաքվից հնչող հայտարարությունների լրջությունը։

As a Humanitarian Gesture, the Authorities of Artsakh are Ready, within the Framework of the Law, to Consider the Possibility of the Early Release of Citizen of Azerbaijan, Elnur Huseynzade
Head of Information and Public Relations Department of the Artsakh Ministry of Foreign Affairs, Artak Nersisyan in interview to Tert.am commented the proposal of Azerbaijan about the exchange of Armenian prisoners who are held now in Azerbaijan with the Azerbaijani citizens who are imprisoned in Artsakh.
-How would you comment on the recent proposals by the Azerbaijaniparty to exchange the Armenians held hostage in Azerbaijan for the Azerbaijani citizens convicted in Artsakh on the principle of “all for all”?
First of all, it is necessary to clarify the issue of the status of the persons held by the parties. According to the court decision, three citizens of Azerbaijan serve their sentences in Artsakh, two of them, DilhamAskerov and ShahbazGuliyev - for committing a range of grave and particularly grave crimes, including abduction and murder of an underage boy. According to the norms of international humanitarian law, they are neither hostages nor prisoners of war.
At the same time, according to our data, three Armenians, captured by the Azerbaijaniparty in the recent years, are heldhostages in Azerbaijan. They did not commit any crimes in the territory of Azerbaijan. Moreover, two of them have certain health problems. All three are hostages, and their detention in Azerbaijan is a gross violation of the norms of international humanitarian law, as well as the International Convention against the Taking of Hostages.
The motives of the Azerbaijani party are obvious: Baku tries to equate the criminals serving sentences in Artsakh by a court decision and the hostages held in Azerbaijan, so that the proposalof exchange on the principle of “all for all” looks like a humanitarian step. Meanwhile, the real humanitarian step would be the release of the Armenian hostages, as required,inter alia,by the aforementioned Convention. Baku did not do this and, therefore, cannot speak of humanism in this matter.
The authorities of the Republic of Artsakh have repeatedly stated that they did not and do not negotiate on the release or exchange of Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev. Moreover, the calls for their release are an obvious encouragement of impunity and permissiveness, as it happened in the case of the murderer,Safarov. It is obvious that Azerbaijan once again tries to speculate with humanitarian issues for its political goals.
As a humanitarian gesture, the Artsakh authorities are ready, within the framework of the law, to consider the possibility of the early release of citizen of Azerbaijan, ElnurHuseynzade, who did not commit grave or particularlygrave crimes in the territory of Artsakh.
Azerbaijan’s reciprocal steps towards releasing the Armenians hostages, first of all those who have obvious health problems, would demonstrate its readiness to take humanitarian steps, as well as the seriousness of statements voiced from Baku.