Հայաստանը շահագրգռված է ԵԱՏՄ-ում ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմամբ․ Փաշինյանի ելույթը ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նիստին ներկա է եղել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նախ կայացել է ԵԱՏՄ բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստը:
Խորհրդի մասնակիցներն ամփոփել են Եվրասիական տնտեսական միության տարեկան աշխատանքները Ռուսաստանի Դաշնության նախագահության ընթացքում, ընդգծվել են եվրասիական ինտեգրման հետագա խորացման առանցքային ոլորտները, ինչպիսիք են առևտուրը, էներգետիկան, թվային օրակարգը: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել խոչընդոտների ու սահմանափակումների վերացման, ապրանքների ու ծառայությունների միասնական շուկայի ստեղծման, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժի համար պայմանների ապահովման, ԵԱՏՄ անդամ երկրների ֆինանսաարժույթային ու դրամավարկային քաղաքականության մոտարկման և ապագայում միասնական ֆինանսական շուկայի ստեղծման, ինչպես նաև միության թվային օրակարգի իրականացման, նավթամթերքների ընդհանուր շուկայի ստեղծման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին:
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների առաջնորդները դիտարկել են նաև կազմակերպության գործունեության ընթացիկ և կազմակերպչական հարցերը:
Որոշում է կայացվել 2019 թվականին ԵԱՏՄ-ում նախագահությունը փոխանցել Հայաստանին:
Իր խոսքում, Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հարգելի անդամներ,
Թույլ տվեք ողջունել այսօրվա հանդիպման բոլոր մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին մեր հանդիպման գերազանց կազմակերպման և ավանդական ջերմ ու հյուրընկալ ընդունելության համար, որին մենք արժանացել ենք այստեղ՝ Սանկտ Պետերբուրգում:
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունը մեր կառավարության գերակայություններից մեկն է: ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը դառնում է կարևորագույն դրական գործոններից մեկը, որն ազդում է երկրի տնտեսական աճի և արտաքին առևտրի ներուժի վրա:
Այսպիսով, 2018 թ. առաջին 10 ամիսներին Հայաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճը 2017 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 15 տոկոս: Նույն ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման ծավալներն ավելացել են ավելի քան 22 տոկոսով, իսկ Հայաստանի ընդհանուր արտահանման ծավալը` 11.7 տոկոսով: Ավելանում է նաև ԵԱՏՄ երկրների բաժինը Հայաստանի ընդհանուր արտահանման կառուցվածքում:
Այս փաստերը, կարծում եմ, վկայում են ոչ միայն մեր ապրանքների համար ԵԱՏՄ շուկաներում ստեղծված բարենպաստ կոնյուկտուրայի, այլև մեր միության ներսում գործող ազատ առևտրի գործիքների արդյունավետության մասին:
Հայաստանը շահագրգռված է ԵԱՏՄ-ում ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացմամբ: Մենք պատրաստ ենք հետայսու նույնպես գործադրել բոլոր ջանքերը ինտեգրացիոն ինստիտուտների կատարելագործման և համագործակցության նոր ուղիներ ու մեխանիզմներ գտնելու համար: Այս համատեքստում կցանկանայի նշել, որ Հայաստանը ողջունում է «Ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացման մասին հռչակագիրը» և սատարում է այդ փաստաթղթի դրույթները, որոնք սահմանում են մեր համագործակցության փիլիսոփայությունը և դրա զարգացման հիմնական ուղղությունները:
Մենք համոզված ենք, որ մեր երկրների ինտեգրումը, ի վերջո, պետք է ծառայի գործարարության համար հարմարավետ միջավայրի ստեղծմանը և մարդկային ներուժի լիարժեք իրացմանը: Եթե այս հարցում կարողանանք հասնել տեսանելի արդյունքների, ապա ի հայտ կգան մի շարք տնտեսվարողներ և անհատներ, որոնք հետաքրքրված կլինեն ինտեգրացիայի խորացմամբ: Ինտեգրացիան կդառնա անշրջելի, եթե երկրների քաղաքացիները տեսնեն կոնկրետ արդյունքներ:
Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի զարգացնել տնտեսության տեխնոլոգիական հատվածները: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մեր տնտեսության ամենաարագ աճող ոլորտն է և հանդիսանում է մեր երկրի հնարավոր մրցակցային առավելությունը: Այս առումով Եվրասիական տնտեսական միության թվային օրակարգը մեզ համար առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում: Այն լիովին համահունչ է մեր առաջնահերթություններին, և մենք շահագրգռված ենք դրա լիարժեք իրագործմամբ:
Հայաստանը հատկապես կարևորում է արտաքին տնտեսական հարաբերությունների դիվերսիֆիկացիան: Մենք լիովին աջակցում ենք «ԵԱՏՄ-ի 2019 թ. միջազգային գործունեության հիմնական ուղղություններին» և ազատ առևտրի համաձայնագրերի աշխարհագրության ընդլայնմանն ուղղված ջանքերին: Մենք առաջնային ենք համարում համագործակցությունը Եվրամիության, ինչպես նաև այն երկրների հետ, որոնք մեր անմիջական առևտրային գործընկերներն են: Հայաստանը պատրաստ է դառնալ արդյունավետ հարթակ Իրանի հետ առևտրի և տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար: Մենք նաև պատրաստ ենք ակտիվ դեր խաղալ Եգիպտոսի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում:
Մենք շահագրգռված ենք նրանում, որպեսզի Իրանի և Չինաստանի հետ պայմանագրերը, որքան հնարավոր է, շուտ ուժի մեջ մտնեն: Հայաստանի կառավարությունն ավարտում է այդ փաստաթղթերը վավերացնելու ներքին ընթացակարգը, և շուտով՝ խորհրդարանական ընտրություններից հետո, դրանք կներկայացնեն երկրի Ազգային ժողովի հաստատմանը:
Այսօր Հայաստանում տեղի են ունենում փոփոխություններ, որոնք, ըստ էության, ազդում են մեր հասարակության կյանքի բոլոր բնագավառների վրա: Ինչպես գիտեք, երեք օրից մեր երկրում կայանալու են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Կարող եմ վստահաբար ասել, որ այսօր Հայաստանում կան բոլոր պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են վերջին քառորդ դարում մեր երկրում տեղի ունեցած ամենից բաց, ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման համար: Ստեղծվել են բոլոր պայմանները մեր ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտման համար:
Նոր խորհրդարանը Հայաստանի ժողովրդին հնարավորություն կտա ձեւավորել կառավարություն, որի գործունեությունը նպատակաուղղված կլինի հնարավորինս շուտ հասարակության համար գերակա ուղղություններով արդյունքների հասնելուն, մասնավորապես, կոռուպցիայի դեմ պայքարում, օրենքի գերակայության ամրապնդման և տնտեսական ու քաղաքական բնագավառում գործող բոլոր սուբյեկտների համար հավասար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ։
Վերջում ես կցանկանայի անդրադառնալ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդում Հայաստանի ներկայացուցվածության հարցին: Առաջնորդվելով մեր գործընկերային փոխհարաբերությունների և մեր միության գործունեության հետ կապված կառուցողական մոտեցման սկզբունքներով՝ մենք չենք պնդում անհապաղ քննարկել այդ հարցը և համապատասխան որոշում կայացնել: Այնուամենայնիվ, սա մեզ համար զգայուն հարց է, և մենք կցանկանանք այն թողնել մեր քննարկումների ընդհանուր օրակարգում` բոլորիս համար փոխշահավետ լուծում գտնելու համար:
Եվ, ավարտելով ելույթս, ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանը պատրաստ է ընդունել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նախագահությունը և ուրախ է հյուրընկալել խորհրդի նիստերից մեկը: Մենք կգործադրենք բոլոր ջանքերը այդ կարևոր և պատասխանատու խնդրի հաջող լուծման համար։ Հուսով եմ, որ մեկ տարի հետո մենք կունենանք ավելի համախմբված միություն, որը կծառայի է մեր տնտեսությունների, պետությունների և ժողովուրդների շահերին:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in the Russian Federation on a working visit, today attended a Supreme Eurasian Economic Council meeting in Saint Petersburg.
President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, President of Kyrgyzstan Sooronbai Zheenbekov were in attendance. EAEC Chairman Tigran Sargsyan was also present at the meeting.
The narrow-format meeting was followed by an enlarged session of the Supreme Economic Eurasian Council. The Council members summed up the results of the Eurasian Economic Union’s activity during Russia’s year-long presidency, highlighting the key areas of economic integration, such as trade, energy, and the digital agenda. In particular, they touched upon the elimination of barriers and restrictions, creation of a common market for goods and services, provision of conditions for free movement of capital and labor, harmonization of financial and monetary policies, formation of a common financial market in the future, as well as the implementation of the Union’s digital agenda and the efforts toward shaping a single market of oil products.
The heads of EAEU-member states reviewed organizational issues of topical interest. A decision was made to hand over to Armenia the EAEU chairmanship in 2019.
Addressing the meeting, Nikol Pashinyan stated:
“Dear Supreme Eurasian Economic Council members,
Dear Participants,
Let me greet all participants and thank the Russian side for perfect organization of our meeting, as well as for the warm welcome and hospitality we were shown here in St. Petersburg.
Membership in the Eurasian Economic Union is one of the priorities of our government. Trade and economic cooperation with EAEU countries is one of the most important positive factors that affect the country’s economic growth and foreign trade potential.
The trade turnover between Armenia and Eurasian Economic Union proved 15 percent up in the first 10 months of 2018 as compared to the same period in 2017. During the same period, our exports toward EAEU markets increased by more than 22%, while Armenia’s total exports stood at 11.7%. The share of EAEU countries in the overall export structure of Armenia is increasing, too.
The above points not only to the favorable conditions available for our products on the common marketplace, but also to the effectiveness of those free trade tools applied within the Union.
Armenia is eager to see the furtherance of integration processes in the Eurasian Economic Union. We are ready to do our best to further develop the integration-targeted institutions and find new ways and mechanisms for cooperation.
In this context, I would like to note that Armenia welcomes the Declaration on Furtherance Integration Processes and supports all the provisions of this document, which defines the philosophy of our cooperation and the main directions of its development.
We are convinced that integration will ultimately help build up a comfortable business environment and fully realize our human potential. If we can achieve tangible results, many businesses and individuals will be interested in deepening the process of integration. Integration will become irreversible if our citizens can see its tangible results.
The Government of Armenia is set to develop the technological sectors of the economy. Information technology is the fastest growing industry and our country’s competitive advantage. In this regard, the Eurasian Economic Union’s digital agenda is of particular interest to us. It is fully consistent with our priorities and we are interested in its full implementation.
Armenia is keen to diversify its foreign economic relations. We fully support the main directions of EAEU’s international activities in 2019 and the efforts aimed at expanding the geographical coverage of free trade arrangements.
We prioritize the cooperation with the European Union and the countries that are our immediate trade partners. Armenia is prepared to become an effective platform for developing trade and economic relations with Iran. We are also ready to play an active role in the talks on free trade agreement with Egypt.
We are eager to see relevant arrangements signed with Iran and China as soon as possible. The Armenian government is completing the domestic procedure for ratifying those documents that will be submitted to the National Assembly for approval after the upcoming parliamentary elections.
Deep transformations are taking place in Armenia, which actually affect all aspects of public life. As you may know, snap parliamentary elections will be held in our country in three days.
I can state with confidence that all prerequisites are in place today for holding the most open, free and fair elections in Armenia’s last quarter-century record. All conditions have been created for the free expression of our people’s will.
The new parliament will enable the people to form a government focused on achieving results in priority areas, particularly in the fight against corruption, strengthening the rule of law and providing equal conditions for all economic and political actors.
In conclusion, I would like to touch upon Armenia’s representation at the Eurasian Intergovernmental Council. Being guided by the principles of our partnership and constructive approach to the Union’s activities, we do not insist on immediately discussing the issue and making an appropriate decision. However, this is a sensitive issue for us and we would like to leave it on the common agenda of discussion in order to find a mutually acceptable solution for all of us.
Finally, I want to assure that Armenia is ready to assume the chairmanship of the Supreme Eurasian Economic Council. We would be happy to host one of the meetings of the Council. We will do our utmost to live up to that important and responsible task.
I hope that in a year we will have a more cohesive union that will serve the best interests of our economies, states and peoples.