Կանզասում դեկտեմբերի 7-ը հայտարարվել է Սպիտակի երկրաշարժի հիշատակի օր
ԱՄՆ Կանզասի նահանգապետ Ջեֆ Քոլյերը դեկտեմբերի 7-ը հայտարարել է Սպիտակի երկրաշարժի հիշատակի օր․ տեղեկացնում է NEWS.am-ը՝ հղում անելով Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը։
Հռչակագրի տեքստը․
«Կանզաս նահանգ
նահանգապետի հռչակագիրը․
ՔԱՆԶԻ 30 տարի առաջ՝ 1988թ. դեկտեմբերի 7-ին, ժամը 11:41, տեղի ունեցավ Սպիտակի երկրաշարժը, որը պատճառեց աննախադեպ ավերածություններ՝ կործանարար վնաս հասցնելով ավելի քան երեք հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի, 21 քաղաքների և շրջանների, 342 գյուղական համայնքի, և
ՔԱՆԶԻ այս աղետի հետևանքները ահռելի էին և դրա հետևանքով ավելի քան 25.000 մարդ զոհվեց, 100.000-ից ավել մարդ վիրավորվեց և ավելի քան 50.000 մարդ տեղահանվեց, և
ՔԱՆԶԻ հայ ժողովուրդը զարմանալի քաջություն և անհավանական պահվածք ցուցաբերեց այդ օրերին՝ հաղթահարելով ամենասարսափելի հանգամանքները, և
ՔԱՆԶԻ Միացյալ Նահանգները այն ժամանակ, ինչպես և Կանզասը հիմա կանգնած են Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի կողքին ամենուր, և
ՔԱՆԶԻ մենք հիշում ենք այս ողբերգությունը, որպես իրադարձություն, որը փոխեց այն բոլոր մարդկանց կյանքերը, որոնց վրա այն անդրադարձավ,
ՈՒՍՏԻ ԱՅԺՄ, ԵՍ՝ ԿԱՆԶԱՍ ՆԱՀԱՆԳԻ ՆԱՀԱՆԳԱՊԵՏ ՋԵՖ ՔՈԼՅԵՐՍ՝ ևս մեկ անգամ հաստատելով Կանզաս նահանգի նվիրվածությունը Հայաստանի Հանրապետությանը և հայ ժողովրդին ամենուր, սույնով հռչակում եմ 2018թ դեկտեմբերի 7-ը Սպիտակի երկրաշարժի հիշատակի օր Կանզասում և կոչ եմ անում բոլոր քաղաքացիներին միանալ հիշատակի այս տուրքին: Մեր նահանգը և հայ ազգը միասին են համագործակցում խաղաղություն, բարօրություն և ազատություն ապահովելու համար:

Kansas Governor Jeff Colyer proclaimed December 7 as the Spitak Remembrance Day.
WHEREAS, 30 years ago at 11:41 a.m., the Spitak earthquake of December 7th, 1988 caused unprecedented destruction, devastating an affected area of over three thousand square kilometers, 21 cities and regions, 342 villages; and,
WHEREAS, this scope of this disaster was overwhelming and the suffering as a result of more than 25,000 people being killed, over 100,000 people injured, and over 500,000 people displaced; and,
WHEREAS, the Armenian people were amazingly brave and quite incredible, coping under the most horrible circumstances; and,
WHEREAS, as the United States did then, Kansas does now, stand with the Republic of Armenia and Armenians everywhere; and,
WHEREAS, remembers this tragedy as one that forever changed the lives of all whom it touched; and,
NOW, THEREFORE, I JEFFREY W. COLYER, GOVERNOR OF THE STATE OF KANSAS, reaffirming the long-standing commitment of the State of Kansas to the Republic of Armenia and Armenians everywhere, and do hereby proclaim December 7th, 2018 as Spitak Remembrance Day in Kansas and urge all citizens to join in this observance. Our state and the Armenian nation stand together, with our partnership of peace, prosperity, and freedom.