Մոսկվայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի հուշարձանը
Մոսկվայում քննարկվում է լեգենդար հայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի տեղադրման վայրի ընտրության հարցը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց»-ը, շանսոնյեի երաժշտական ստեղծագործությունները, հնարավոր է, շուտով հնչեն Զամոսկվորեչիեում գտնվող Մոսկվայի երաժշտության միջազգային տանը, եթե հուշարձանը տեղակայվի հաստատության բակում:
Քաղաքի իշխանությունները դեռևս հարցում են անցկացնում բնակիչների շրջանում, թե որտեղ ավելի լավ կլինի տեղադրել Ազնավուրին նվիրված հուշարձանը:
Ինչպես պարբերականին հայտնել է ՌԴ-ում Ջավախքի սփյուռքի նախագահ Աղասի Արաբյանը, Մոսկվայի Քաղաքային դումայում հավանության է արժանացել հուշարձանը մայրաքաղաքի կենտրոնում տեղադրելու միտքը: Սակայն, հուշարձանի տեսքը որոշելու համար պետք է նախ ընտրվի համապատասխան վայրը: «Հուշարձանը պատրաստվելու է բրոնզից: Քանդակը կկառուցվի հայ համայնքի միջոցներով: Ազնավուրը ողջ մանկությունն անցկացրել է ռուսական միջավայրում, նրա ծնողները խոսել են ռուսերեն, և նա շատ էր սիրում այցելել Մոսկվա: Այդ հուշարձանը կդառնա ռուս-ֆրանսիական, ռուս-հայկական և, ընդհանրապես, բազմազգ բարեկամության խորհրդանիշ»,- նշել է Արաբյանը:

Charles Aznavour’s monument to be raised in Moscow
The issue of selecting the place of Charles Aznavour’s monument is being discussed in Moscow. ARMENPRESS reports, citing “Moskovskij Komsomolets”, it’s possible that the legendary late chansonnier’s songs may be performed at Moscow International House of Music in Zamoskvorechye, if the monument is erected in the terrace of the building.
The municipal authorities are still doing a survey among the citizens to find out the best place for the monument.
Chairman of Javakhk Diaspora in Russia Aghasi Arabyan told the periodical that Moscow City Duma has approved the idea of raising the monument in the city center, but for deciding the shape of the monument it’s first necessary to find the appropriate place. “The monument will be bronze-made. The statue will be made by the funding of the Armenian community. Aznavour spent his entire childhood in Russian atmosphere, his parents spoke in Russian and he loved to visit Moscow. This monument will become the symbol of Russian-French, Russian-Armenian and in general, multi-national friendship”, Arabyan said.