Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունն իր քաղաքացիներին կոչ է արել զգոն լինել տոնական օրերին. ՀՀ ոստիկանությունը հակադարձել է
ՀՀ ոստիկանությունից արձագանքել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության տարածած հայտարարությանը, ըստ որի զգուշության կոչ է արվել տոնական օրերին մեր երկիր այցելող ԱՄՆ քաղաքացիներին, հայտնում է News.am-ը:
«Հայտնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում քրեածին իրավիճակն անհանգստության տեղիք չի տալիս, անվտանգ է ինչպես Հայաստանի քաղաքացիների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար և գտնվում է ոստիկանության մշտական վերահսկողության ներքո:
Բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ անվտանգ են գնահատել Հայաստանն ու մայրաքաղաք Երևանը, և ոստիկանությունն ու մյուս իրավապահ մարմիններն ունեն բոլոր հնարավորություններն ու միջոցները և անում են ամեն ինչ` այդ գնահատականը հաստատելու ու հասարակական անվտանգության լիարժեք պահպանման համար, իսկ հատկապես տոնական օրերին ոստիկանությունը պարտադիր անցնում է ուժեղացված ծառայության»,-ասված է պարզաբանման մեջ:
Նշենք, որ ավելի վաղ Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է արել զգոն լինել ամանորյա տոների ժամանակ այդ ընթացքում հանցագործությունների թվի «ավանդական ավելացման պատճառով»:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ տոների ընթացքում մեծ թվով կողոպուտներ, բնակարանային գողություններ են տեղի ունենում:
«Տոների ժամանակ նաև անդրազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների և առանձին անձանց կողմից մշտական սպառնալիք կա, որոնք ամբողջ Եվրոպայում ծայրահեղական գաղափարախոսությամբ են ոգեշնչված:
Ծայրահեղականները շարունակում են զբոսաշրջային վայրերում կենտրոնանալ, ինչպիսիք են՝ առևտրային կենտրոնները, օդանավակայանները, ակումբները, ռեստորանները, պաշտամունքի վայրերը, տրանսպորտային հանգույցները և այլ խոցելի վայրերը, որոնք հաճախ են Արևմուտքի բնակիչներն այցելում», - նշվում է հայտարարությունում:

Полиция и МИД Армении прокомментировали заявление посольства США
Посольство США в Армении распространило заявление, согласно которому в Армении в преддверии сезона отпусков в период предстоящих праздников Нового года и Св. Рождества призывает граждан США в Армении о необходимости проявлять бдительность к своему окружению. В сообщении на сайте посольства США говорится, что в Армении в сезон праздников традиционно регистрируется рост преступности, в частности речь идет о таких видах, как ограбления, кражи, квартирные и карманные кражи и пр.
Сайт Panorama.am обратился в Полицию РА с вопросом, на самом ли деле в праздничные дни в Армении наблюдается рост преступности, что дает основания посольству США выступать с подобными заявлениями.
В свою очередь из Полиции РА на запрос Panorama.am поступило следующее сообщение:
"Сообщаем, что криминальная ситуация в Республике Армения не дает поводов для беспокойства, является безопасной как для граждан РА, так и для посетивших РА туристов, и находится под постоянным контролем Полиции.
Многочисленные международные организации назвали Армению и Ереван безопасными, и Полиция, а также другие правоохранительные органы обладают всеми возможностями и средствами, делают всё возможное для подтверждения данной оценки и полноценного обеспечения безопасности граждан, а в праздничные дни Полиция в обязательном порядке переходит на усиленную службу".
Корреспондент Panorama.am обратился также в МИД РА с целью выяснить, как в министерстве оценивают заявление посольства США. Пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян со ссылкой на комментарий Полиции РА отметила, что МИД больше нечего добавить к сказанному.
Фактически, заявление посольства США не вызвало никакой реакции у МИД РА, а Полиция не представила никаких требований посольству по части подкрепления заявления фактами.