ԱՄՆ-ը պատրաստ Է վերանայել ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ կիրառված մի շարք սահմանափակիչ միջոցներ
ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Բիգանը վերահաստատել Է Վաշինգտոնի պատրաստակամությունը՝ վերանայելու ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ կիրառված մի շարք սահմանափակիչ միջոցներ՝ հումանիտար օգնության մատակարարումների խոչընդոտները վերացնելու նպատակով, ինչպես նաև մյուս այն նախաձեռնությունները քննարկելու մտադրությունը, որոնք թույլ կտան վստահելի հարաբերություններ հաստատել երկու պետությունների միջև, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հումանիտար օգնությունը չի արգելափակվում ՄԱԿ-ի պատժամիջոցներով: Սակայն առանձին միջոցառումների և տեղաշարժման թույլտվությունների վերանայումն իսկապես ազդում են իրենց կարևոր աշխատանքը կատարելու հումանիտար կազմակերպությունների հնարավորությունների վրա»,-«Ռյոնհապ» գործակալությունը մեջբերում Է Բիգանի հայտարարությունը, որը նա արել Է ԿԺԴՀ-ի խնդրով Հարավային Կորեայի հատուկ ներկայացուցիչ Լի Դո Խունի հետ Սեուլում կայացած հանդիպման արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում: ԱՄՆ-ի Հատուկ դեսպանորդն ընդգծել Է, որ Միացյալ Նահանգները «մտադիր չԷ թեթևացնել միակողմանի պատժամիջոցները կամ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները (ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ)»:
«Սակայն մեր և ԿԺԴՀ-ի միջև պարտավորությունների շրջանակներում մենք պատրաստ ենք ուսումնասիրել մի շարք այլ նախաձեռնություններ, որոնք կնպաստեին ԱՄՆ-ի և Հյուսիսային Կորեայի միջև վստահության հաստատմանը»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США готовы пересмотреть ряд ограничительных мер в отношении КНДР
Специальный представитель США Стивен Биган вновь подтвердил готовность Вашингтона пересмотреть ряд ограничительных мер в отношении КНДР для устранения препятствий в поставках гуманитарной помощи, а также намерение обсудить другие инициативы, которые позволят построить доверительные отношения между двумя государствами, сообщает РИА Новости.
"Гуманитарная помощь не блокируется санкциями ООН. Однако, пересмотр некоторых мер и разрешений на передвижения действительно влияют на возможности для гуманитарных организаций выполнять их важную работу", - цитирует агентство Ренхап слова Бигана в ходе пресс-конференции по итогам встречи со спецпредставителем Южной Кореи по КНДР Ли До Хуном в Сеуле.
Американский спецпосланник подчеркнул, что США "не намерены облегчать односторонние санкции или санкции ООН (в отношении КНДР – ред.)".
"Однако в рамках обязательств между нами и КНДР мы готовы исследовать ряд других инициатив, которые бы способствовали построению доверия между США и Северной Кореей", - добавил он.